Psühholoogia blogi

Psühholoogia blogi: karjääri alustamine vabatahtlikuna (2)

Tiina Kilkson, psühholoog , 8. mai 2014, 12:18
Foto: PantherMedia / Scanpix
Kui ühel päeval tekib vajadus tööle minna selleks, et kogemusi omandada, siis sel juhul ma arvan, et üheks suurepäraseks võimaluseks on hakata vabatahtlikuks.

Vabatahtlikuna on Eestis võimalik tutvuda erinevate töödega ja tulevikus on oma elulookirjelduses (CV) väga hea kirja panna oma töökogemusi. Eestis hinnatakse kogemusi väga kõrgelt, isegi kõrgemalt, kui siirast huvi tööd teha.

Internetis surfates võib leida mitmeid vabatahtliku töö pakkumisi ja sellest võimalusest oleks mõistlik kinni haarata. Vabatahtlikuna saab kasulikult aega veeta, leida uusi tutvusi jne.

Üks võimalus on näiteks ülikooli praktikat sooritada vabatahtliku tööna, sel juhul saab inimene kasu ja samas ka organisatsioon võidab. Näiteks, mina tegin magistrantuuri praktika just vabatahtlikuna ja sain arvestatud 3EAP, peale selle palju huvitavaid elamusi ja uusi tutvusi.

Millist vabatahtliku tööd valida endale?

Milliseid vabatahtlike kohti Eestis pakutakse? Näiteks, on võimalik mõnele portaali hakata kaasautoriks, aga ka erinevad MTÜd otsivad töökäsi. Pakkumisi on mitmeid.

Ma arvan, et vabatahtlik töö võiks olla selline, mis endale midagi pakub ja mis meeldib. Tuleks vaadata ka laiemat pilti, kuhu tahad minna edasi õppima, mis on sinu hobid, mis meeldib ning ette kujutada, oma tulevast ideaalset töökohta ning selle taustal otsustada, milline vabatahtlik töö kõige paremaid kogemusi just sulle pakub.

Vabatahtlik töö võib olla nii ühekordne kui regulaarne ja iga inimene peaks võtma endale sellise vabatahtliku töö, mis on sellises mahus, et võimaldab jätkata tavapärast elulaadi.

Üle jõu käivaid kohustusi ei tohiks ükski inimene endale võtta.

Huvitav on teha erinevaid vabatahtlike töid, sest sedasi saab erinevatest töödest parema ülevaate ja saab erinevamaid tööalaseid kogemusi. Ühes kohas võib näiteks suhtlemist õppida, teises kirjutamist jne.

Milline peaks vabatahtliku iseloomuomadused olema?

Kindlasti huvi millegi vastu, aktiivne, positiivne, rõõmsameelne. Kui arvad, et oled selline, siis hakka endale aegsasti suveks juba vabatahtlikku tööd otsima. Mitmeid vabatahtlikke töid saab teha ka kooli kõrvalt.

See, kes oskab mingit võõrkeelt ja soovib reisida, võiks kaaluda ka välismaale vabatahtlikuks minemist, mis avardab kahtlematult silmaringi ja pakub uusi põnevaid väljakutseid.

Kindel see, et vabatahtlik tegevus on kasulik nii endale kui organisatsioonile, kus tööle hakkad. Kui on vähegi vaba aega, siis võiks kas või kordki elus vabatahtlikuks hakata ja teha head, midagi materiaalset vastu saamata.

Emotsionaalselt pakub vabatahtlik töö palju, kui oled empaatiline ja sooja südamega. Alati ei pea kõike rahas mõõtma ja vahel võib ka vaba tahtlikult midagi ära teha.

Samal teemal

5. juuni 2014, 11:43
Psühholoogia blogi: perepuhkus ei pea olema väga kallis
1. juuni 2014, 11:45
Psühholoogia blogi: puudutuste ja üllatuste tähtsus kooselus
26. mai 2014, 11:48
Psühholoogi blogi: mida teha, kui alaealine laps suitsetab?
11. mai 2014, 10:17
Psühholoogia blogi: gestaltteraapias saab nutta, naerda ja tundeid välja elada

2 KOMMENTAARI

e
Enamik 8. mai 2014, 23:35
eestlasi teebki tööd vabatahtlikuna, sest selle töö eest makstakse mõttelist tasu. Tasu korteriüüri ja kommunaalteenuste eest nõutakse aga nagu rikastes riikides.Tihti enamgi veel.
l
Leelo 8. mai 2014, 13:19
Jutt on ju tore ja tõesti teeksin hea meelega vabatahtliku tööd, aga reaalsus on midagi muud. Vabatahtliku tööd saavad teha ikkagi need inimesed kes o...
(loe edasi)

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee