Psühholoogia blogi

Psühholoogia blogi: andesta, kuid mitte vägivalla puhul 

Tiina Kilkson, psühholoog , 6. mai 2014, 10:24
Foto: PantherMedia / Scanpix
Abielulepingut võib pidada andmise lepinguks, mitte ei oma tähtsust, mis ma abielludes saan.

Naised ikka tahavad abielluda, et tunda end hästi ja turvaliselt.

Kõik me tuleme lapsepõlvest ja mõnel meil on abieludest negatiivne kogemus, kuid sellest negatiivsest tuleb teadlikult välja tulla ja anda oma abielule võimalus. Abielus ja ka kooselus on oluline enda avamine ja jäägitu pühendumine. Abielluda tuleks siis, kui tunned, et oled suhteks küps.

Abikaasad võivad lapsepõlvest kaasa võtta erinevad väärtused, kuid see teema tuleb partneritel selgeks rääkida, et nad mõistaksid väärtusi sarnaselt.

Alistumine

Alistumine peaks olema vastastikune. Abielu pole sõda ja abielus tuleb teisega arvestada. Abieluga kaasneb vastutus teise eest. Kõige parem on kõiki olulisi asju koos otsustada. Kindlasti tuleb öelda ei saladustele partneri ees. Abielus ei esinda ainult ennast oma tegude ja ütlemistega, vaid ka kaasat.

Mõtle enne, kui midagi teed, et kas see kaasale ka meeldib. Teised näevad teid paarina ja selliselt ka teid võtavad.

Mõeldes ja öeldes kasutavad paarid mõistet meie. See viitab lähedusele.

Hüved, mis kooseluga kaasnevad meeldivad meile, aga kooselus tuleb keskenduda just andmisele, mitte loota vastu saada. Ei ole viisakas kaubelda, et mida ma vastu saan. Andmine peaks olema vaba tahe, mitte teise nõudmine. Tuleks mõelda, et kuidas saame teist poolt õnnelikuks teha.

Alistumine on tugevus, mitte nõrkus. Vahel tuleb natuke oma soove tagasi tõmmata, et teisel poolel oleks hea. Võiksime meenutada, et targem annab järele.

Andesta teisele, kuid mitte vägivalla puhul, see tuleb lõpetada tingimusteta.

Kooselus loobuge egoismist ja austus peaks olema vastastikune. Öelge teadlikult ei ärapanemisele.

Ära karda kooselus eriarvamusi, sest need rikastavad suhet. Räägi lihtsalt teisega läbi ja proovi teise poole seisukohti mõista. Suhtle armastavalt, kuula teine lõplikult ära. Rääkige erinevatel teemadel ja tihti.

Isegi, kui kaaslane arvab teisiti, siis jää lugupidavaks. Me kõik tuleme lapsepõlvest ja meil võivad olla eelarvamused, kuid sellega tuleb töötada. Üksmeel tuleb kooselus saavutada.

Kooselu ja abielu nõuavad tööd ja sellega tuleb teadlikult tegeleda. Abielu on habras lilleke, kes vajab kasvamiseks hoolitsust ja toitu, nii on ka suhtega.

Samal teemal

22. august 2014, 13:39
Psühholoogia blogi: andestamine ja teisega arvestamine on kooselus vajalik oskus
5. juuni 2014, 11:43
Psühholoogia blogi: perepuhkus ei pea olema väga kallis
26. mai 2014, 11:48
Psühholoogi blogi: mida teha, kui alaealine laps suitsetab?
8. mai 2014, 12:18
Psühholoogia blogi: karjääri alustamine vabatahtlikuna

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee