Eesti uudised

Vihased maaelanikud: pank kandis nüüd vanemad inimesed maha! (35)

Arvo Uustalu, 6. mai 2014 07:00
ELU KEERULISEMAKS: Tõrva kandis elav Linda ütleb, et tema elu teeb pangakontori kadumine keeruliseks. Foto: ALDO LUUD
Swedbank otsustas Eestis kümne pangakontori ukse lukku panna

"Täna hommikul just mõtlesin, et kui rahakaardi kiip katki peaks minema või kui koodi valesti sisse löön, siis tuleb edaspidi kaugele Viljandisse sõita. Kaks korda on mul kaardiga jama olnud," kardab Abja-Paluojal elav pensionär Vello, et pärast Swedbanki kohaliku kontori sulgemist tuleb tihedasti Viljandisse sõitma hakata. Buss käib kord päevas.

Swedbank teatas reedel, et sulgeb Eestis kümme pangakontorit.

Valgamaal Tõrvas ja Abja-Paluojal Viljandimaal pole inimesed sugugi rahul, et ka nende juures kontorid lukku lähevad.

See on valus hoop, kurdab vanem rahvas. Nende meelest on pank neile nüüd kriipsu peale tõmmanud ja hingekirjast maha kandnud.

Löögi all üksikud vanainimesed

Eile astus iga natukese aja tagant keegi Tõrva linnakese Swedbanki kontoriuksest sisse. Suurem osa juba eakad memmed-taadid.

"See on vanainimestele jama asi, et kontor kinni pannakse.

Tegelikult on mul otsekorraldused ja iga kuu ma siin käima ei peaks, aga võtan siit korraga välja oma söögiraha. Automaadist ma raha ei võta," ütleb rulaatori toel liikuv Ilmi.

Ligemale pool sajandit Tõrvas medõena töötanud Linda elab linnakesest väljas ning peab pangatoiminguteks abi paluma.

"Minul oli seljaoperatsioon, käisin kahe kepiga, nüüd tänud taevale ühega. Olen üksik inimene.

Kutsun kedagi appi, kes mind vajadusel pangakontorisse ära toob. Ega ma naabrit ei saa paluda, et ta mind kaugemale Viljandisse sõidutab oma kulu ja kirjadega. Arvutiga panga vahet toimetada ma ei oska," kurdab Linda.

Ka Tõrva lähistel elav Elve tõdeb, et temalgi on pangakontorit asjaajamiseks vaja.

Inimesed seisavad sabas – ja ikka kinni!

Abja-Paluoja pangakontori juures pole meeleolu samuti kiita, sest välisuksel on silt, et alates 1. juulist on kontor suletud.

Just pangaruumidest väljunud Illar ütleb, et jutt, nagu inimesed kontoris ei käiks, on sulaselge vale.

"Inimesed seisavad siin kontoris viis minutit leti ees, et oma asju korda ajada. Inimesi on ju ka 80- ja 90aastasi.

See ei ole mingi argument, et kõigil on internet ja lapselapsed, kes neid aitavad rahaasju ajada. Minul näiteks ei ole internetti ja ka lapselapsed elavad enamikul ju linnas. Suurt osa pangaasjadest ju läbi raha väljavõtmise automaadita korda ajada ei saa," on ta pahane.

Vello on panga peale aga tõeliselt solvunud.

"Hommikul ei tulnud und ja just mõtlesin sellele, et mis siis, kui inimesel kohe raha vaja on, aga mingil põhjusel aparaadist seda kätte ei saa. Juhtub ikka, et kiip ütleb üles või vanainimene koodi valesti sisse lööb.

Eks siis tuleb neljakümne kilomeetri kaugusele Viljandisse sõita. Bussiliikluse tihedust arvestades kulub sellele terve päev. Mul endal oli juhus, et reedel raha automaadist kätte ei saanud ja järgmine võimalus oli esmaspäeval panga Viljandi kontoris käia. Vaadake, kui palju on täna pangakontoris vanu inimesi," räägib ta.

Pank lubab pangabussi, kuid ? Õhtulehe kommentaarides kirjutab Harjumaa ema, et vahetas Swedbanki välja just kehva teenindusvõrgu tõttu.

"Trotsides külma, lörtsi ja tugevat tuult, pidin, laps süles, Kuusalus pangabussi ukse taga järjekorras seisma poolteist tundi. Laps sai kopsupõletiku ja mina kõrge palaviku sellest meeletust külmutamisest," meenutab ta.

Pank: kontoris rahvast vähe

Swedbanki pressiesindaja Mart Siilivask aga ütleb, et parata pole midagi ? kontorites käivate klientide arv on viimase kolme aastaga vähenenud kaks korda.

"Inimesed eelistavad teha sularahatehinguid masinates ning makseid neti- ja mobiilipangas.

Kõigist Swedbankis tehtud pangatehingutest toimub kontorites tänaseks 0,4 ja sularahatehingutest 2 protsenti," oskab ta öelda.

Kõigi suletud kontorite asukohtadesse jäävad tööle sularahaautomaadid ja mõnes paigas hakkab käima pangabuss (Abja-Paluoja, Räpina, Tõrva, Tapa, Väike-Maarja, Kose).

Siiski tunnistab Siilivask, et vähese külastatavuse tõttu on pank sulgenud ka pangabussi peatusi. Näiteks on lõpetatud tänavu teenuse pakkumine Roiu, Võnnu ja Kääpa peatuskohas.

Swedbank lohutab, et ka pangakaarte uuendama pole enam vaja kontorisse minna, need saadetakse postiga inimesele koju.

Kuid tõsi on, et kaartide kehtivusajal – näiteks kui kiip puru või kaart varastatud või kadunud – saab neid asendada ainult pangakontorites.

Ka uue kliendi esimene pangakaart antakse vaid seal kätte.

Samal teemal

24.11.2014
ELU MAAL: sularaha kätte saamiseks tuleb sõita ligikaudu nelikümmend kilomeetrit
17.06.2014
ELVA RAHVAS PANGABUSSIST: kliendid peavad lageda taeva all järjekorras ootama
06.05.2014
Maal pannakse ka apteegid kinni