Eesti uudised

Kiirabiõdede kogenematus on karuteene haiglate EMOdele?

Karoliina Vasli, 5. mai 2014 07:00

20 KOMMENTAARI

l
Liina/ 7. mai 2014 19:34
Mina jätaks hetkeks selle õe-arsti kompetentsuse küsimuse veidi tahaplaanile, sest enamasti viivad nii õde kui arst patsiendi haiglasse samadel põhjustel (või ravivad kodus samade reeglite järgi - neid on selleks õpetatud kiirabis ühtmoodi). Tahan hoopis suunata tähelepanu veidi põletavamale probleemile - nimelt on ühes Eesti suurimas ja moodsamas haiglas erakorralise meditsiini osakonnas järjekorrad seetõttu nii pikad, et personali ei jätku! Ei arste ega õdesid, ei kogemustega ega ilma kogemusteta. Mitmed ruumid, mis peaks olema vastuvõtuks, on lihtsalt kinni pandud, sest seal pole enam kedagi, kes seda tööd teeks!
Paljudel meedikutel saab kiirabitööst kiiresti isu täis, sest Eesti inimene kutsub kiirabi endale koju Paratsetamooli tabletti jagama, pohmelli järgselt tilka tegema, rahustit andma või lihtsalt nõu saama. Tõsiselt KIIRABILISI kutseid on maksimaalselt 20% kõigist väljakutsetest - siin on mõtlemise koht nii riigijuhtidele kui tavainimestele....
e
Ettenägelik/ 6. mai 2014 09:37
Olen õppinud ise elustamist,süstimisest rääkimata.Terve apteek on kaasas.Metsas võid ju puugi saada jne.Aias võid vigastada ja haav tekkida põlvele või käele. Ikka teiste pärast. Olen väike inimene kui kukkun lõpeb see mõne sinikaga ainult.Aga puukidega on küll tegemist olnud ja sellepärast kiirabi oh ei..
m
Memm Mõnus ./ 6. mai 2014 07:35
Kutsusin ka Valgast kiirabi.Tulid tunni jooksul ja esitati rida küsimusi.Millal jõite,mida jõite ja palju jõite.Millal olite vahekorras ja millal paha hakkas.Siis tõmmati kummikindad kätte ja hakati katsuma.Asi lõppes sellega et kutsuti pritsimehed appi mind trepist alla tassima.Kiirabi hingeldas moepärast kõrval.Haiglas olid valud kadunud ja pidin ise vaatama kuidas hommikupoole ööd kaugelt linnast oma voodisse saada.Niipalju siis kiirest abist.
m
medtöötaja õde/ 6. mai 2014 00:07
See artikkel kajastab olukorda Tallinnas - Igat patsienti tassitakse haiglasse ja õed-brigaadijuhid on Tallinnas ilma spetsväljaõpeta, tavaõed.
Mujal Eestis on kiirabiõed väga professionaalsed, oskavad haiget läbivaadata, uurida ja otsustada kas on tegemist ägeda haigestumisega. EKG-d loeme sama hästi kui arstid. Kodus ravime rütmihäiret ja eakad inimesed on väga õnnelikud kui ei pea öösel haiglasse sõitma. Raskete haigetega alustame intensiivravi juba kohapeal, mõni haige kriitilises seisundis vajab kohest kopsude kunstlikku hingamist ja narkoosi, teemegi ära, sest haiglani lihtsalt ei jõuaks ja haige jääb ellu.
Rootsis ka teevad kiirabiõed narkoosi iseseisvalt ja neil on erakorralise meditsiinialane spetsialiseerumine. Meil saavad seda õed tervishoiukõrgkoolis.
m
Mis siin imestada!/ 5. mai 2014 18:02
Õde ei oska, ega peagi arsti tööd tegema. Mõelge ise edasi. Eks maffiavalitsuse taga kõik kinni ole. Pole meditsiin ainuke hädaline. Lihtsam üles lugeda, kus kõik korras on. Ja seegi vaid üks koht, valitsuses. Imestama paneb vaid see, kui palju on pimesi valitsuse uskujaid, et kõik on korras. Ei sõltu med.abi ei arstidest, ei õdedest. Raha on Eestis küll. Ainult valesse kohta läheb.
a
Albert Suurushullustus/ 5. mai 2014 17:07
meditsiinis peavad kõik end kangeteks asjatundjateks .Ehk oleks paras aeg avada selvepolikliinikud ja -haiglad? Tarkust täis kodanikud tulevad kohale,teavad,milliseid uuringuid nad vajavad,milliseid ravimeid sisse söövad ja kaua voodis pikutavad ning kaaskodanikega kenasti haiglaseinte vahel aega veedavad. Teenindav personal ei vaja ju meditsiinilist ettevalmistust,piisab kutsekoolist saadud klienditeenendaja diplomist.
r
riigile parim/ 5. mai 2014 11:47
kui rohkematele kiiresti avada Taevaväravad,see ongi demokraatia.
m
Mileina/ 5. mai 2014 11:30
Kahjuks jah,nii see on--kiirabi õde ei oska lugeda kardiogrammi,sest seda saab teha vaid selleks ettevalmistatud õde-arst.Kardiogrammis ei tohi eksida,sellest sõltyb inimese elu.Pahatihti nooruke õde ei oska seda lugeda ja on juhtynud,et patsient on kodus surnud.Kiirabi brigaadides arste enam kaasas ei sõida,kuna koondamiste,kokkutõmmatud rahalised ressursid seda enam ei luba kahjuks.Jah,kõik me maksame makse aga raha ikka ei jagu sinna,kus seda kõige rohkem vaja on.Ja siit ka ülekoormys nii kesklinna emos,kui ka mustamäel.Ja muidugi ei saa jätta ka märkimatta,et väga paljud kutsed on sellised,kus ,,haige,,saaks ise hakkama.Ehk see räägib ikka sellest,kui harjunud me oleme sellega,et iga väikse asja juures--on kiirabi!!!Soomes sellist asja üldse ei ole.Aga jah,ravi parem ja hoolikam.

t
To MMM/ 5. mai 2014 11:26
o
oh-jah/ 5. mai 2014 10:45
Liiger, kelle süü läbi on mitmed patsiendid kaotanud elu, räuskab jälle.
M
..../ 5. mai 2014 10:26
Minu hinnang parameedikutele selle artikliga igatahes tõusis! Kuna enamus neist ei ole arstid, siis ei hakka nad inimeste eludega riskima ja jätavad diagnoosipaneku ja haige seisundi hindamise haiglates töötavatele arstidele! EMO ju selleks loodud ongi, et seal saaksid arstid inimestele abi anda! Ja kiirabi selleks, et kiiret abi võimaldada - kui ise ei oska, siis transportida oskajate juurde.
k
Kahjuks/ 5. mai 2014 10:02
Eriartstide juurde on väga raske pääseda. Lihtsam ongi EMO-sse saada ning ühtlasi eriarsti ravi saada.
s
sassu/ 5. mai 2014 09:58
Pole kunagi kiirabiga probleeme olnud ja mitmel korral olen aru saanud, et tegemist on olnud õebrigaadiga. Alati on oldud viisakad, professionaalsed ja kiired. Mulle pigem jääb selgusetuks miks inimesed nohu ja mingite pindude eemaldamise pärast emosse jooksevad..aga noh eks see jääb nende südametunnistusele.
j
5. mai 2014 09:58
Ja nii see ongi. Omal kogemusel saan öelda, et emo on täis selliseid vanureid, kellel on kas lihtsalt igav kodus ja vedelevad rõõmsalt haiglavoodil oma elulugu personalile jutustades või on see nende meelest kiireim ja lihtsaim meetod kiiresti uuringutele saada. Ja selliste tegijate pärast, kui kõik voodid on täis, saabuvad 2 insuldijärgset kiirabiga, kes peavad koridoris haiglavoodis olema sest lihtsalt pole ühtegi vabat kohta. Kogu see meie tervishoiusüsteem on lihtsalt kole, alustades perearstidest ja lõpetades suurte järjekordadega kuhu iganes arsti juurde.
k
Kogemustega/ 5. mai 2014 09:37
Kuna kiirabi on nii palju vaja olnud siis on kõik paberid ja ravimid ja dokumendid valmis pandud. Nagu helistan tuleb kiirabi kiiresti kuna oskan rahulikult olukorra tõsiduse ära selgitada.Asjata pole iial neid tülitanud.
t
To: Ants/ 5. mai 2014 09:22
Kulla sõber, sa oled vist alles kaineks saanud. Soovitan lugeda artikleid asja kohta Jaanuari kuust ja enne seda, siis saad ehk aru millest räägitakse. Mare lihtsalt julges sõna võtta ja protesti tõsta.

j
Juhan/ 5. mai 2014 09:02
Reformierakonna ämber jälle.....!!!!!!:)
a
ants/ 5. mai 2014 09:00
huvitav, koondati ju ainult mare liiger, milmoel on siis kiirabis üleüldiselt arste vähemaks jäänud?

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee