Eesti uudised

USA sõjavägi tegi pargi võsast maatasa (12)

Mattias Tammet, 5. mai 2014 07:00
VÕSAVEDU: Inimbuldooseritel jätkus sõdurite ja teiste talguliste maha hakitud võsa vedamist tundideks. Foto: Mattias Tammet
"Kas ma seepärast tulingi armeesse!?" hüüatab oksaraagusid vedav, punase bareti ja kollaste aiatöökinnastega varustatud USA dessantväelane. Ja naerab.

Laupäeval Üksnurme mõisa laguneva peahoone kõrvale üles rivistatud dessantväelased kuulavad kohaliku "Teeme Ära 2014" talgupäeva juhi Anneli Kana juhtnööre.

Ühendriikide maaväe 173. õhudessantbrigaadi kompanii pole veel nädalatki Eestis olnud, kui lähevad juba sõtta. Relvastatud Soome terase: saagide ja matšeetedega. "Ma lubasin neil sinu kemmergut kasutada, kui vaja. Nii et ära kohe käsi üles tõsta, kui neid lähenemas näed," soovitab Anneli naabrile telefonis.

Samal teemal

Ilmselt mõistlikult, kuivõrd punaste barettidega võsas siblivad sõdurid mõjuvad vähemalt ootamatult. Jalgratastel mööduvad väikelapsed ja nende vanemad vaatavad mõlemad suu ammuli ja saavad vastuseks rõõmsameelse lehvituse.

Unine konn pakub elevust

Kuigi sõjaväeline struktuur püsib ka seesuguses olukorras, müttavad sõdurid enamjaolt oma äranägemise järgi, küsides aeg-ajalt talgujuhilt juhtnööre. Elevust pakub tiigi äärest leitud unine konn, aga ka tiiki kukkunud suur puu, mida jalaväelased isikliku väljakutsena võtavad. Teadaandele, et varsti tulevad traktorid võiksid sama töö nende eest ära teha, vastavad mehed hoopis kiiremini liigutama hakates. Pärast suure puu kibekiiret mudast väljasikutamist ja laasimist, püüavad osad eriti agarad seda ka poolnaljatledes matšeetedega küttepuudeks hakkida, kuid üks "tavaline" talguline jõuab mootorsaega siiski ette.

Peamise tööna lõhuvad-saevad-lõiguvad mehed mõisapargi üle võtnud võsa ja veavad jäägid suurde hunnikusse. Üksikud nurinad töö suhtes on selgelt mõeldud naljana, kuna meestel on ees pidev naerunägu ja võsavirn kasvab peadpööritava kiirusega. Tõsi, naerunäod kipuvad aeg-ajalt aevastama. Esiteks tulid kõik vaid mõne päeva eest päikeselisest Itaaliast, kus kraadiklaas näitab viimastel päevadel üle kahekümne, mitte viis, nagu talgupäeva hommikul.

Teiseks on õhk õietolmust paks. Vanemseersant Catron räägib, et kogu temale Itaaliasse järgnenud ja seal elav perekond on allergiatega püstihädas. "Euroopa allergeenid on hoopis teistsugused," räägib Floridast pärit mees.

Seesugused koristus- ja muud abitööd on aga tema sõnul nende üksuses üllatavalt sagedad. "Täpselt enne siia tulemist puhastasime Itaalias ühe järve ära."

See ei tähenda, et tegemist oleks mingi võsalõikusüksusega. Suuremal osal meestest on rinnus tagasihoidlik märk, mis tõestab Afganistani sõja lahingutes osalemist. 2010. sai üksuse vanemseersant Salvatore Giunta Afganistani sõjas sooritatud tegude eest USA kõige kõrgema sõjalise autasu, Kongressi aumedali. Giunta oli autasu esimene kavaler pärast Vietnami sõda, kes jäi teenistusel ellu.

Üleeile toimunud "Teeme Ära" talgupäev tõi ametliku statistika alusel tööle 43 137 inimest, mis on enam kui Pärnus elab inimesi. Peale Harjumaa oli enim talguid Saaremaal, kus 160 punkti vahel jagunes 3438 inimest.

Koristuse käigus olid kõige ootamatumad leiud ehk Tartu Peetri kirikust avastatud kaks sütikuga käsigranaati, Maaritsast avastatud posu külmkappe või Viljandi endisest lennukitehasest leitud mitu kilo surnud herilasi. Omapäraste leidude ja tegude kokkuvõtte leiab ka http://www.teemeara.ee/otse.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee