Eesti uudised

Kolm maa-apteeki sulevad uksed, sama saatus ähvardab veel 18 maa-apteeki (24)

Toimetas Kristin Aasma, 3. mai 2014, 15:52
Maa-apteekFoto: Peeter Kümmel / Sakala
Alates maikuust lõpetas tegevuse Nurme haruapteek Martnas, lähiajal on uksed sulgemas veel Karksi-Nuia apteegi Halliste haruapteek ning Viljandimaal asuv Põltsamaa Uue Apteegi Kõo haruapteek. Kui maa-apteegid suletakse ja ravimite kättesaadavus väheneb, siis kes selle eest vastutab, muretseb apteekrite liidu esinaine.

Pärast Riigikohtu otsust kuulutada apteegi omandipiirangud põhiseadusvastaseks, on maapiirkondade apteegipidajad valutanud südant oma tuleviku pärast. "Sotsiaalministeerium andis toona lootust, et apteeker nimetatakse taas tervishoiutöötajaks ning jaanuaris toimunud ümarlaudadel anti mõista, et võimatu pole ka tagasipöördumine proviisoriapteekide süsteemi juurde, et kujundada aus, professionaalne ja patsiendisõbralik apteegikorralduse mudel. Nüüd aprillis aga tuli apteekrite jaoks järsku külm dušš – nii Sotsiaalministeerium kui Vabariigi Valitsus andsid omandipiirangute eelnõule negatiivse hinnangu," rääkis Eesti Apteekrite Liidu (EAL) esinaine Ülle Rebane.

Samal teemal

Rebase sõnul kadus sellega lootus, et riik loob maa-apteekritele reaalsed asendusmeetmed, mille vajalikkust on ka Riigikohus oma otsuses sõnaselgelt välja toonud. Ravimiamet ja Sotsiaalministeerium on teinud üksnes kosmeetilisi ettepanekuid, mis turgu sisuliselt kuidagi ei korrasta.

"Nii ongi järjekordselt kolm apteekrit – üks neist olen mina Kõo haruapteegi osas – otsustanud oma haruapteekide uksed sulgeda ning keskenduda põhiapteekide ellujäämisele, kui puhkeb uute apteekide avamise võidujooks," ütles Ülle Rebane.

Apteekrite liidu liikmete küsitlemisel on selgunud, et lühikese aja jooksul võib neile kolmele apteegile järgneda veel 18 maa-apteegi sulgemine, kuna nende seisund on väga ebakindel.

"Ääretult kummaline ja isegi vastutustundetu on sotsiaalministeeriumi käitumine – paistab, et neid ei huvitagi, et 9. juuni on sama hästi kui käes. Mitte ühtegi sisulist ja tõhusat lahendusvarianti pole sealt tulnud. Ainus aktiivne osapool kogu protsessis on olnud Riigikogu sotsiaalkomisjon. Kui regulatsiooni puudumisel tekib kaos, maa-apteegid suletakse ja ravimite kättesaadavus väheneb, siis kes selle eest vastutab?" küsib apteekrite liidu esinaine.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee