Intervjuu

ÕL ARHIIV | Jaan Kaplinski: kuskil minu südames elab Vene monarhist

Rainer Kerge, 9. august 2021 11:36

35 KOMMENTAARI

a
Andestus? / 9. august 2021 19:29
Kummaline mõte inimesel, kui arvestada seda, et tema isa oli Poola rahvusest!!!!!!!!! Aga mida tegi vene võim Poolas? Kuidas saab kirjanik sedasi mõelda ja öelda, kui vene võim okupeeris ja tegi palju halba tema isa kodumaal, tema rahvusest inimeste le?!
f
filosoof/ 4. mai 2014 23:30
Halb on lugeda Kaplinski viimase aja mõtisklusi, kunagi pidasin temast ja ta mõtetest väga lugu, nüüd aga üldse mitte... Nii kosmopoliidiks ei maksa ka muutuda. Soovitaks kirjutada edaspidi ainult vene keeles, see oleks vist kohasem.
b
baltisakslane/ 4. mai 2014 22:39
Eestlaste kõige suurem õnnetus on läbi ajaloo olnud põhimõtete muutmine-muutumine vastavalt maad valitsevale võimule. Mis te arvate kuidas Iisraelis võetakse vastu kirjanikku, kes avalikult igatseb taga islamiriigi suurt võimu. Seepärast ei häbene ka ükski võõrrahvas siin tiibu sirutada.
t
to MATS / 4. mai 2014 22:15
Eesti oli aastast 1936 Saksamaa liitlane ja Saksa vägede pealetung Leningradile oleks võinud alata Narva jõe tagant...
j
joanna/ 4. mai 2014 18:21
Tunnen targa, st. ajaloost üldistusena arusaava inimese paarist lausest ära. Ega maamuna peal midagi üdini uut ei toimugi, asjaosalised on samad, käitumisnorme surutakse veidi peale- pederastia, kombelõtvus, roosamannalik nunnutamine jne. Tore, et on meil selline mees, nagu Jaanka Plinski Põhulõugu ja tuulenuusutajaid on kahjuks masendavalt palju. Tänud, Jaan.
j
4. mai 2014 17:59
Sisu ei vastanud kommenteerimise reeglitele
i
Igale ühele tema arvamus! / 9. august 2021 13:28
Ja sina oled raudpoltkindel, et sinul üksi on õigus? Igaühel on õigus oma arvamusele! See ei tähenda et võid siin teisi arvustafa ja halvustada nagu süda lustib!! See, mis sina arvad, ei pruugi kellegile teisele meeldida!!!!
m
Moskvitž 408/ 4. mai 2014 16:47
Eestile on Eesti samuti väga oluline piirkond, tegelikult on Euroopa terviklikult väga oluline geopoliitiline piirkond. Venemaal on maad ja ressursse juba praegu kõriauguni, aga teinud on ta sellega mida? Enamasti laastanud ...
o
owen/ 4. mai 2014 15:58
,,Stalini ajal sai valitsevaks mõte,et riik on olulisem kui inimene:pole inimest,pole probleemi ,, .Meie riigis hakkab ka kujunema sama mõttemall:tuhanded lasevad jalga,valitsus ei tee teist nägugi,toob hoopis võõrvägesid sisse ja plaanib osta sõjatehnikat,samal ajal ,kui oluliste probleemide lahendamiseks napib raha.Kaplinski mõned päevad tagasi avaldatud kirjutis oli asjalikum.

p
Papi/ 4. mai 2014 14:17
Eestile on oluline et Eesti oleks Venemaa jaoks oluline piirkond.
n
Need "olulised piirkonnad"/ 4. mai 2014 08:43
hindavad ise ja hinnatakse kogu maailmas ümber ja see toimub inimese arenguga ja silmaringi avardumisega.Ühesõnaga-evolutsioon jätkub.Hakatakse nägema oma pudrukausist kaugemale,ollakse avatumad,suudetakse ennast asetada naabri sussidesse.Peraegu on Euroopas selle arengu piiritähis jõudnud Ukrainani ja liigub vaikselt ida suunas.Venemaaga tuleb ja on raskusi,sest seal riigis elatakse veel eelmises sajandis ja 20.sajandi audit on tegemata.Loodame,et paha õhk õnnestub välja lasta susinal ja mitte pauguga.
ü
Üllatunud/ 4. mai 2014 08:34
Lugege enne kommenteerimist ikka Jaan Kaplinski arvamus ka läbi ja soovitavalt mitu korda ehk siis jõuab paremini kohale.
Väga sisukas ja sügavmõtteline kirjutis ja hoopis teises kontekstis, kui kommentaariumis kirjutajad arvavad seda olevat.
l
Limey/ 4. mai 2014 08:34
Selles osas ei vaidle vastu, et Vene intelligents oli näiteks 19. sajandil üks tugevamaid. Kirjandus (Tshehhov, Turgenev, Dostojevski, Tolstoi, Gontsharov), muusika (Tshaikovski, Mussogorski), näitekunst (Stanislavski) - sellele seltskonnale ei olnud lihtsalt 19 sajandil - 20 sajandi alguses vastast. Aga 1917 keeras kõik sinna, kuhu päike lihtsalt ei paista. Mitte see ei olnud geopoliitiline katastroof, et Nõukogude Liit kokku varises, vaid see, et 1917 aasta revolutsiooniga, kaotati Venemaalt intelligents ning asemele ronis tont nimega Nõukogude inimene. Intelligents põgenes Venemaalt tollel ajajärgul ning praeguseks on neist saanud prantslased, inglased, ameeriklased jne. Need kes Venemaale jäid, said represseeritud või karjuti neile, kuidas asjad peavad käima. Nagu "Dr Zhivagos" nimitegelasele, kes oli luuletaja ja vabamõtleja: "Kohane, või muidu..."
s
Salaavilik suurusehullustus/ 4. mai 2014 08:27
Krokodilli pisarad, et suguvõsa elas tsaari ajal kõige paremaid päevi. Milline "intellektuaali" heietus.
Sellel tsaari ajal olid miljonid vene mužikid ja teised alla surutud rahvad harimatud ja vaesed, aga Kaplinskid olid pukis. Miks nad tollal pimedad olid ja seda viha tuha all ei osanud aimata ja andsid võimaluse mõrvaritel pukki karata. Nüüd nutab üks Jaan, kes peab end aadlikuks. Intelektuaalne vaimunõtrus.
v
4. mai 2014 08:04
Vaat, kes lõpuks Kapitulanski näol välja vingerdas - mitte monarhist, vaid sulaselge Vene šovinist. Ja varem imestati, et kuidas saab Eesti kultuuri jaoks nii oluline inimene selliseid sõnavõtte teha.
a
Ants Rannula/ 4. mai 2014 08:02
Nõuka ajal vahetas EESTI toiduaineid venemaa raua ja tehnika vastu. ENSV ehitas inimestele
elamuid,kortereid,sanatooriume,koole,kauplusi. Raudteel käis pidev tegevus,bussid vurasid
igasse külla. Koolid olid lapsi täis. Igal majavalitsusel oli huviringid, spordikoolid jne,jne.
Mis on nüüd??? AINULT PARTORGIDE OMAVAHELISED KISMAD.
k
3. mai 2014 22:30
Sisu ei vastanud kommenteerimise reeglitele
m
Manalamees/ 9. august 2021 13:34
Ei ta seleta sulle enam midagi, tal juba sussid püsti.

n
nojah/ 3. mai 2014 20:03
Eesti on eestlastele geopoliitiliselt väga tähtis koht.
Praegu on realiteet see, et see impeeriumi hakatis (Venemaa kuldaeg oli 19. sajand) on peaaegu 100 aastat kaoses. Ja praeguste valitsejate joon näitab, et maailmaga ei osata kohaneda... kaos veel jätkub...
Nii on Eesti eestlastele ainuke koht, kus suudetakse sellele kaosele vastu seista...
m
Matti/ 3. mai 2014 18:18
Kaplinskile ei lähe muidugi korda see, et meid on juba orjusse müüdud.
Head inimesed!
Vaadake videot, kus majandusteadlane ja kõrgkooli õppejõud Paul Tammert räägib sellest, kuidas praegused riigijuhid Riigikogu heakskiidul müüsid meid sisuliselt orjusse. Kas usaldame valimistel veel neid reetureid?
http://rahvuslane.blogspot.com/2014/05/ekre-kandidaat-euroopa-parlamendi.html
k
Kui/ 3. mai 2014 17:54
Kui Eestis asuvad NATO üksused ründavad Venemaad ning Venemaa kohe alla annab, siis käib Eesti piir vastu Hiina piiri ning Venemaa territoorium ja rahvas on korraga NATO-s ja Euroopa Liidus. Tuleb suur Eestimaa ja venelased on meie omad ning riigikeeleks peab siis tulema ka vene keel.
k
kodanik/ 3. mai 2014 17:52
see mees oleks voinud saada eesti presidendiks. on hea ,et seda ei juhtunud.
k
Käberlinski iivan/ 3. mai 2014 16:59
Minu esivanemad olid samuti uhkelt vene tsaari teenistuses ja väga heal järjel suurmaaomanikud. Minu etniline päritolu on segane, kuid kindlasti on seal nii eesti kui baltisaksa verd. Seetõttu tunnen ennast nii vaimult kui kultuurilise tausta poolest eestlasena. Minu jaoks on suur au olla sellise rahva liige nagu on eestlased. Küll jääb arusaamatuks, miks peaks minusugune inimene, kellel on side viimase Imperaatri õukonnaga muretsema selle pärast, et mingil röövlil , kes on naaberrahva eesotsaas on mingisugused huvid seoses minu riigiga. Mulle läheb korda see, et sellele terroristile nimega Putin saaks vastu nina anda , juhui , kui röövlil peaks tekkimia isu minu maa järgi. Milline idikas pealsin olema, kui muretseksin iseenda heaolu ja vabaduse asemel mingi terroristi võimul püsimise plaanide pärast. KAPLINSKI, mis on sinu(just sinu) jutu mõte? See artikkel on mingi häma ja jura. milleks peaks inimkonnale korda minema sinu suhe Dostajevskiga. Need sinu artiklid on vaimuvaesusest ja alaväärsusest kubisevad jubedused. Milleks sellist kibestunud inimest üldse avaldada.
a
aiku/ 3. mai 2014 16:43
Tuleb osata sellistest väljaütlemistest õppida: aeg on ka eestlastel mõelda suuremalt, need vene hinged, kes julgevad Eestis õigustada Vene suurriiklust, on heaks stardipakuks, et Eesti riik saaks suuremaks, nii vaimus kui territooriumis.
m
MATS/ 3. mai 2014 16:39
Eesti puhul on Venemaa jaoks kõige olulisem tema asend. Kui ennem oli NATO piir Leningradist 1500 km, läänes, pooles Saksamaas, siis praegu on see 1o korda lähemal, vaid 150 km. Peterburist, Narva jõel. Hävituslennukile 5 minuti lend. Samuti on Eesti ning seega NATO käes ka kitsa Soome lahe lõunakallas, kust saaks NATO blokeerida nii Venemaa sõjalaevastiku ka ka kaubaveo. Muidugi igatseb Venemaa taga ka vanu jäävabu sadamaid - Tallinnat, Riiat, Ventspilsi ning Klaipedat. Seda kõike arvestades on selge, et kui Putini Ukraina afäär õnnestuks, võetakse järgmisena käsile Balti riigid. Seda tingib Venemaa strateegiline huvitatus.
b
bolševike võimuletuleku taust/ 3. mai 2014 16:37
http://via-midgard.info/news/analitika/svetozar-arij-kto-xochet-zaxapat-krym.htm
Krimmi rahvusvaheline staatus on hämar, sest Venemaal võimule upitatud Lenin ja Stalin müüsid Krimmi oma peremeestele väidetavalt juba ammu maha. Seega ei maksa imestada juutide juhtiva rolli üle Oktoobrirevolutsiooni läbiviimises ja miks proletariaati finantseerisid juudi kapitalistid. Samuti, miks organiseeriti näljahäda endise Kasaari Kaganaadi aladel. Türgi avaldas aastal 1919 koguni protesti, et bolševikud saastavad laipadega Musta merd. Bolševikud ohverdasid teatavasti jumal Moolokile.
Sionistide Baseli kongressi otsus aastast 1897: juudi riik tuleb rajade Lõuna – Venemaale, ka Krimmi, kunagise judaistliku Kasaari Kaganaadi aladele.Tõotatud maa Palestiina jäi vaid varuvarjandiks. Ja hiljem, kui Balfouri deklaratsioonist poleks asja saanud, siis oli variandiks Aserbaidžaani alad, mida valmistasid ette noortürklased koos bolševikega.
http://shturmnovosti.info/content/bitva-za-zemli-hazarskogo-kryma.html
http://politikus.ru/video/16355-kak-stalin-krym-spas.html
Krimmi tatarlaste, kreeklaste ja armeenlaste küüditamised toimusid USA nõudmisel.
1930- ndate alguses osutasid krimmi tatarlased tugevat vastuseisu juudi riigi loomisele Krimmi. Rongid sinna saadetud juutidega peatati ja suunati tagasi, rajatud asundused hävitati jne. Stalin nähes, et peale rahvuskonflikti pole midagi loota, alustas Hiina piiri ääres Birobidžanis Juudi AO rajamist. Ja kui 1941. aastal saabusid Krimmi Rumeenia ja Saksa väed, asusid tatarlased neid toetama.
Aga 1943. aasta Teherani konverentsi aegu võtsid USA president Roosevelt ja Inglismaa peaminister Churchill teema uuesti üles teatades, et Iisraeli riik tuleb luua Lõuna – Venemaale, kaasaarvatud Krimm, Odessa, Hersoni ja Mikolajevi oblastid ja Sotši piirkond. Ähvardati teist rinnet mitte avada jne. Eks mõistagi lubati siis lahkelt vastu Baltikumi, Karjalat ja Königsbergi, seoses Jaapaniga ka Kuriili saari. Kuni Teherani konverentsini oli Baltikumi saatus siiski veel lahtine. Jalta konverentsi aegu käidi juba koos NLiidu Juudi Antifašistliku Komitee liikmetega (esimees Solomon Michoels) territooriume üle vaatamas, lubati NLiidule vastutasuks lisaks Königsbergile veel Saksamaa territooriume jne.
http://via-midgard.info/news/copyright/novyj-isxod-novaya-xazariya.htm

k
Kummaline üllitis/ 3. mai 2014 16:21
Oot, oot! Nagu ma aru saan siis juut ülistab siin artikklis Rooma Klubi, mis on vabamüürlaste organisatsioon. Kas juut on ise ka koguni illuminaat?
o
Omaaegne tudeng/ 3. mai 2014 16:16
Võin ju mõista ja õigustada suurriikliku mõttelaadi, paraku on Venemaa ise samuti aastasadade jooksul, võõraste alade jõuga ühendamise tagajärjel tekkinud moodustis. Kuid asi pole selles, hoopis mõttelaadis, sest ükski riik, mida on jõu ja mõõga abil loodud, ei saa püsima jääda. Jõuga ei saa luua õigust ega korda. Niikaua kui inimesed seda ei mõista, ei püsi maailmas rahu ega kuldsed ajad, milllest oma perekonna näitel kirjutasid. Jeesus ei tulnud kah mitte taevaste vägedega, vaid sureliku inimesena.... Pole olemas mingit igavest geopoliitilist olukorda, Venemaa lihtsalt hukutab end ise sellisel moel. Tervist ja pikka iga.
h
Hea intervjuu/ 3. mai 2014 16:13
On mis on, aga R. Kergelt igatahes korralik töö
j
ja-jah/ 3. mai 2014 16:04
Kirjanik ja mõtleja pakub ehk sama leebes ja mõistvas võtmes ka Hitleri ja Pol Pothi rezhiimide analüüsi. Muidu kõik ju tore, ainult massimõrvadest ja sellelaadsest jubedast ei saa hästi aru. Probleem pole siinjuures inimvastasuses, vaid endale selle info ilusaks mõtlemise võtmest. Aidake siis inimesel see võti leida ja pärast seda ei sega miski enam impeeriumi kiitmist.
m
matu/ 3. mai 2014 15:53
Ma ei saa nüüd enam aru, kas Kaplinski on ikka humanist või on ta seda selektiivselt. Minu arvates on igal rahvusel ja rahval enesemääramise ja iseolemise õigus. Ka kõige väiksemal. Kõlaks ju üpriski õõvastavalt, kas või inimperede tasemel selline argument: Mina kardan oma üleüleaedseid naabreid ja ainuüksi selle pärast peavad minu üleaedsed minu perele kaitsekilbiks olema ja ennast ohvriks tooma. Kui Venemaad ka vihatakse, põlatakse ja umbusaldatakse siis on ta selle oma ülbe ja reeturliku käitumisega ise ära teeninud. Normaalsed riigid ei röövi, varasta ega löö üle oma naabrite territooriume ja vara vaid tegelevad vastastikku kasuliku kaubavahetusega ja arendavad ärisidemeid.
h
3. mai 2014 15:16
Sisu ei vastanud kommenteerimise reeglitele
ä
Ära halvusta/ 9. august 2021 13:53
Kas sa olid Lenini kõrva l sel ajal, et NII TÄPSELT TEAD? Kuidas sa saad nii TÄPSELT seda öelda, kui sa polnud siis veel sündinudki?! Sa pole ise ilmselt seda kõike tundnud, kuidas neid inimesi tol ajal piinati , peksti, poodi jne.?Aseta ennast nende inimeste olukorda, keda rikkad ja tähtsad tol'ajal taga kiusasid. Inimestel polnud õiget söökigi, rääkimata muust. Mina pole ka sel ajal elanud, aga ma olen raamatuid lugenud ja ajaloo tunnis hoolega kuuulanud. Kas sa ise tahaksid selles ajas vaene ja söömata lihtne talumees olla või lihtne tehasetööline, kes saab sandikopik
p
Proff/ 3. mai 2014 15:11
Kõik oleneb vaatenurgast. Geopoliitiliselt on Venemaa Meile väga oluline. Oluline naaberriik ja kaubanduspartner ja külastuspiirkond jne. Reformivalitsejate püüd seda tõsiasja ignoreerida toob Eestile korvamatut kahju.. Ameerika poliitika teenindamine idasuunal ei ole meie riigile kasulik. Selline ressursi raiskamine, liites sinna veel sajad tuhanded noored, kes kott seljas lääneriikidesse mustatöölisteks kaovad.. Vaat seda ei ela Eesti üle.. Reformiokupatsioon hävitab meid kindlamini kui 700 aastat saksa orjust või 50 aastat Nõukogude aega..
k
Kurb/ 3. mai 2014 15:09
Kas isevalitsejal ei tule und, kui jalgu Haapsalus Venele kuuluvasse merre ei saa pista. Need uued vallutajad ärgu varastagu Vene aladega seotud rahvastelt maavarasid, naftat, gaasi. Ehitagu oma ühte kuuendikku planeedist elamisväärsemaks. Euroopaga liitunud riigid on juba ennast üles töötanud, oma elamised korda teinud. Kas nüüd on jälle tarvis kõike paljaks varastada. Ilmselt on ka uusi orje vaja Siberi aladele maavarasid välja pumpama. Kas sellist impeeriumit tahetaksegi tagasi? Ajupestud inimeste idüll?

j
Jats/ 3. mai 2014 15:04
Kunagi vaatasin tsaariajal tehtud pilte vene inimestest ja tollaaegsetest oludest, igalt pildilt paistis vastu väärikas rahvas. Mis aga hiljem juhtus see on arusaamatu...
j
Jaan Kaplinn-Johannesburgski/ 3. mai 2014 14:56
suudab ikka ja jälle meid ÜLLATADA OMAPÄRASTE NÄGEMUSTEGA.
a
Anton/ 3. mai 2014 14:28
Nii ja missugune maailma piirkond Eestile geopoliitiliselt väga oluline on? Võrdse kohtlemise printsiibi järgi peaksime seda endale nõudma! Otsiks sellise koha venemaast võimalikult kaugel, ehk saaks rahulikult elada.