Eesti uudised

Virumaa külamees: fosforiit on meile siin Pandivere mail nagu härjale punane rätik! (2)

Maarius Suviste, 30. aprill 2014 07:00
Rein on kindel: Tahaks ikka puhast vett ja puhast õhku! Foto: ALDO LUUD

Ehkki vald lükkas fosforiidiuuringu ettepaneku tagasi ja uus valitsus fosforiidi kaevandamist ei luba, ütlevad kohalikud, et põhjust muretseda on küll. "Hetkel võib rahulik olla, aga see ei tähenda muhvigi," ütleb Ulvi küla elanik. "Äri võim on üle kõige."

Eesti põlevkivitööstuskontsern Viru Keemia Grupp (VKG) hakkas 2011. aastal kaardistama fosforiidi kasutuse potentsiaalseid võimalusi. Fosforiidi kasutuspotentsiaali uuringute eesmärk on hinnata olemasolevate varude mahtu, nende kvaliteeti, kättesaadavust ning keskkonnasäästliku kasutuselevõtu võimalikkust tänapäevaste tehnoloogiate rakendamisel, teatab ettevõte.

Virumaa rahvas tõusis tagajalgele – ei fosforiidile! Järgnesid rahvakoosolekud, allkirjade kogunemised, tulised vaidlused ja tuhanded allkirjad. Kui ei õnnestunud fosforiidikaevandust ära teha 1980. aastate lõpul, jäägu see ka nüüd tulemata, ütlevad kohalikud.

Lääne-Virumaa Rägavere vallavolikogu otsustas veebruari keskel mitte alustada läbirääkimisi VKG-ga fosforiidi üldgeoloogilise uurimistöö hea tahte lepingu sõlmimiseks.

"Hetkel teadaoleva info alusel kaasneb võimaliku kaevandustegevusega oluline negatiivne mõju piirkonna loodus- ja sotsiaalmajanduslikule keskkonnale," leidis arengu- ja maaelukomisjon. "Kohalik kogukond on väljendanud selget vastuseisu fosforiidi uuringutele ja kaevandamisele."

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

28.03.2014
Fosforiidisõja kangelane Juhan Aare tahtis hiljem ise kaevandamist mahitada?
14.01.2013
KOMMENTAAR | Kas jälle fosfori- või hõlptulunälg?
15.06.2012
Elagu maa, meie rikkuse ja ilu allikas!
10.12.2011
"Käed eemale fosforiidist" ehk Kesknoorte meeleavaldus

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee