Eesti uudised

USA sõdurid maandusid Ämaris (16)

Küllike Rooväli, 29. aprill 2014, 07:00
AMETLIKUL RINGKÄIGUL: Toomas Hendrik Ilves ja Jeffrey Levine tegid pärast kõnede pidamist objektiivide valve all tiiru meeste hulgas ja pärisid, kuidas neil käsi käib.Foto: Küllike Rooväli
Esmaspäevases päikeses ruleerisid Ämari õhuväebaasi betoonpõrandal uhkelt ringi kaks Herculest. Hiiglaslikud transpordilennukid tõid Eestisse sadakond Ühendriikide õhudessantväelast.

Need sada, kes orkestrihelide saatel koos oma varustuse ja relvadega kahest lennukist välja marssisid, olid suurem osa Ameerika Ühendriikide maaväe 173. õhudessantbrigaadi kompaniist. Osa nende relvavendadest jõudsid meile juba varem, et valmistada ette üksuse saabumist ja majutamist Paldiski väeossa.

Kompaniile oli vastu tulnud president Toomas Hendrik Ilves, Ameerika Ühendriikide suursaadik Eestis Jeffrey Levine ja kaitseväe peastaabi ülem mereväekapten Igor Schvede.

President Ilves tervitas sõdureid äärmiselt soojalt heas ja kõlavas ameerika inglise keeles, lausudes, et eestlaste ja ameeriklaste vahel on alati head suhted olnud. "Teie siin nägemine on väga oluline ja võimas. Te teete ajalugu!" nimetas Ilves Atlandi-ülest sidet meie julgeoleku üheks võtmeks ebaturvalises maailmas.

"Meid ei ole vaja vabastada, kuid teie siiatulek on meile oluline. Tere tulemast Eestisse!"

Suursaadik Levine alustas oma kõnet eestikeelsete tänusõnadega eestlastele sooja vastuvõtu eest. Tervitusest said kõrvu kikitades aru ka kohalikud. "Olen kindel, et need sõdurid hakkavad Eestit armastama," lausus suursaadik.

"Taevasõdurid!" hüüdis ta kõne lõpuks. "Lõpuni välja!" hüüdis üksus vastu.

Koos üksusega saabus Eestisse USA Euroopa maavägede ülema asetäitja kindralmajor Richard C. Longo, kes tunnustas Eestit kaitseväe arendamise eest ka majanduslikult raskel ajal. "173. õhudessantbrigaad on parima ettevalmistusega väga tugev brigaad. Eesti, te ei ole üksi NATO piiril!"

Ühendriikide sõdurid osalevad Eestis koos teiste liitlaste üksustega suurõppusel "Kevadtorm". Elama hakkavad mehed Paldiskis ning neid vahetavad hiljem välja järgmised Ühendriikide üksused. USA sõdurid jäävad Eestisse praeguse kava järgi vähemalt aasta lõpuni.

173. õhudessantbrigaad paikneb praegu Itaalias Vicenzas ja on pika ajalooga. Brigaadil on kaks vappi – peale ametliku ka selline, millel kiri "Sky soldiers" – taevasõdurid.

Maailmas ongi see väeosa tuntud äärmiselt hea ettevalmistusega dessantlangevarjuritena, kes puistatakse lennukitelt alla kriisikolletes. Üksus moodustati võitlemiseks Esimeses maailmasõjas, kuulsust on neile toonud aga Vietnami sõda, kus brigaad kaotas lahingutes 1800 relvavenda. Seljataga on ka lahingud Iraagis ja Afganistanis.

Samal teemal

2. oktoober 2015, 11:25
Afganistanis kukkus alla USA transpordilennuk, hukkus vähemalt 11 inimest
5. mai 2014, 07:00
USA sõjavägi tegi pargi võsast maatasa

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee