AUHINNAFOTO: Inglise fotograaf Platon poseerib Venemaa presidendi Vladimir Putini foto juures. See kuus ja pool aastat tagasi tehtud pilt tegi Platoni maailmakuulsaks. Foto: ITAR-TASS/Scanpix
Aadu Hiietamm 29. aprill 2014 07:00
Vladimir Putinit portreteerinud fotograaf Platon Antoniou tunnistas nädalalehele Die Zeit, et praegune Venemaa president tõepoolest sisendab teistesse hirmu.

Kreeka juurtega inglise fotograaf Platon Antoniou käis USA maineka nädalaajakirja Time ülesandel Venemaa presidenti Vladimir Putinit portreteerimas 2007. aasta lõpus, kuid tema mälestused sellest kohtumisest on tänase Ukraina kriisi taustal aktuaalsed ka praegu.

Algse plaani järgi pidi Platon Venemaa presidenti Vladimir Putinit pildistama Kremlis. Fotograaf ei teadnud kaua aega, millal Putin suvatseb teda vastu võtta ning tal tuli oodata terve nädal ühes Moskva hotellis.

Sõit hirmutavas metsas

"Ühel hommikul tuli mulle hotelli järele musta värvi BMW. Sõitsime Kremlist mööda ja jõudsime linnast välja pimedasse ja hirmutavasse metsa. Oli detsember ja kõikjal võis näha lund. Mingil hetkel muutusin ma väga närviliseks, mõtlesin külmale sõjale ning mulle näis, et KGB soovib mind röövida," meenutas Platon.

Sõit läbi metsa kestis umbes tund aega ning lõpuks jõudis auto Putini daatšani. Kõikjal seisid täpsuslaskurid.

"Me läksime hoonesse. Seal suunasid turvamehed oma relvad minule ja käskisid fotoaparaadi osadeks võtta. Seejärel viidi mind Putini büroosse ja anti kümme minutit aega fotoaparaat uuesti kokku panna," rääkis fotograaf nädalaajalehele Die Zeit.

"Siis sisenes Putin. Teda saatsid nõunikud, kaks tõlki ja kümmekond ihukaitsjat. Ma ütlesin, et mul oli suur rõõm Venemaale tulla või midagi sarnast ning küsisin siis Putinilt, kas te olete samuti suur biitlite fänn nagu mina?" meenutas Platon kohtumise algust.

"Kõik näisid üllatunud. Tõlk kummardus Putini kõrva juurde ning viimane andis pea kõigile käsu ruumist lahkuda. Peale minu ja Venemaa presidendi jäid kohale vaid ihukaitsjad," rääkis fotograaf.

Putin ütles seejärel perfektses inglise keeles, et ta armastab ansamblit The Beatles. Platoni küsimusele, kes on tema lemmikbiitel ja lemmiklaul, vastas Putin: "Paul ja "Yesterday"."

Putinil on ükskõik, mis temast arvatakse

Sellega olid jutud lõppenud ja Platon alustas pildistamist. Fotosessiooni tulemusena sündis pilt, mis läks ajakirja Time esikaanele, sai maailma pressifoto auhinna ning praegu kasutatakse seda pilti ka Putini-vastastel meeleavaldustel.

Erinevalt teistest Putinist tehtud fotodest näitab tema tehtud pilt Putinit kui inimest, rõhutas Platon. Ta lisas, et Putinil on täiesti ükskõik, kas ta meeldib kellelegi või mitte.

"Putin on tõepoolest inimene, kes sisendab teistesse hirmu. Tema silmades näeb külma autoriteeti, külmaverelisust. Ja sellistes mastaapides nagu Putinil, ei ole ma kohanud külma autoriteeti ühelgi teisel riigijuhil," rõhutas Platon Antoniou, kes on portreteerinud enam kui 130 riigi liidrit.