Jakob AugsteinFoto: Clemens Bilan
Õhtuleht.ee 29. aprill 2014 07:00
Euroopas kasvab hirm, et Venemaa ja NATO alustavad kogemata (tuuma)sõda ning see võib juhtuda näiteks Eestis.

Seetõttu tuleb lääneriikidel Ukraina konfliktis taganeda, sest Ukraina ei ole niisugust riski väärt, leiab Saksa nädalaajakirja Der Spiegel veebiväljaandes kolumnist Jakob Augstein (46).

Ta toob sõja puhkemise võimaliku stsenaariumi. Ida-Ukrainas võtab üks sõjapealik pantvangi rühma lääne vaatlejaid. Meeste saatus on ebaselge. Venemaa on kontrolli pantvangivõtjate üle kaotanud. Lääs aga ei usu Putinit. NATO otsustab sekkuda. Separatistid kutsuvad Venemaa appi. See, mida suudeti külma sõja ajal vältida, saab reaalsuseks: NATO ja Vene vägede lahingud.

Peale selle hakkab Eestis mässama vene elanikkond. Kokkupõrgetes julgeolekujõududega on surnuid. Vene väed sisenevad üle Narva. Eesti valitsus kutsub NATO appi. Kumbki pool ei saa enam taganeda.

USA presidendil Barack Obamal ja Venemaa presidendil Vladimir Putinil on vaid üks eesmärk: säilitada oma nägu. Selleks, et seista vastu NATO tehnoloogilisele üleolekule, lasevad venelased käiku taktikalised tuumarelvad. Kes arvab, et niisugune areng ei ole võimalik, peaks arvestama, et selle stsenaariumi esimene osa on juba saabunud, rõhutab Jakob Augstein.