Rääkides nanoosakestest ja mikroniseeritud koostisosadest tootes, siis kosmeetikatööstuses tagavad need imepisikesed osad väga hea katvuse, läike, pehme ja sileda tulemuse nahal.

Eriti ettevaatlikud peaksid olema inimesed, kellel on probleeme hingamisteedehaigustega. Kuna mineraalpuudrid on tehtud väga väikestest puudripulbritest, mille eesmärk on hea katvus, siis pealekandmisel peab silmas pidama, et pulbrit sisse ei hingataks.
Hingamisteede probleemide puhul on mõistlikum kasutada ainult vedelaid jumestuskreeme ning kivipuudrit. Kui siiski mineraalpuudri kasutamisest loobuda ei saa võiks kasutada mõningaid tehnikaid.
Esmane soovitus on puudrit peale kandes lihtsalt hinge kinni hoida. Enne puudri peale kandmist koputa pintsel üleliigsest puudrist puhtaks(nii jäävad ka riided puudrist puutumata). Soovituslik oleks puudrit peale kanda hästi ventileeritavas ruumis või vähemalt õhutada neid ruume regulaarselt.

Üheks enamlevinud koostisosaks, mille nanoosad arvatakse olevat kahjulikud on vilgukivi ehk mica. Väidetavalt võib olla kopsupõletiku, nõrkushoogude ja isegi kaalukaotuse põhjuseks, seda siiski pikaajalisel ja järjepideval sissehingamisel.
Titaandioksiidi sissehingamise tagajärjeks võib olla kopsufibroos(sidekoe vohamine). Katsete tulemused on näidanud, et närilistel tekitas titaandioksiidi sissehingamine kopsuvähki. Samuti on leitud, et titaandioksiid pulbrina võib kopsukoega kokku puutudes käituda nagu asbest.
Asbesti on palju kasutatud ehitusmaterjalides. Praeguseks on selle kasutus keelatud või range kontrolli all, sest on tekitanud mürgitust ja kopsuvähki.
Ka tsingi puhul on avastatud sissehingamisel tekkinud kaebusi - metalli maitse suus, peavalu, alaselja valu, pitsitustunne rinnakus.

Jumestustoodete puhul on Eestis vastu võetud regulatsioonid, mis panevad tootjatele ja ka turustajatele kohustuse teha kindlaks, et nende tooted on ohutud. See tähendab, et ei sisalda teatud ainete nanoosi. Samuti on kehtestatud nõue, et toote etiketil peab olema märge, kui toode sisaldab mingit koostisosa nanoosakesena.
Nanoosakesed ja mikroniseeritud osakesed pole päris üks ja sama. Nanoosakesed on palju väiksemad. Näiteks üks mikromeeter on võrdne 1000 nanomeetriga. Üks nanomeeter on üks miljardik meetrist.
Leidub mineraalmeigi tootjaid, kes kasutavad teadlikult vaid mikroniseeritud osakesi, et vältida terviseriske, mida nanoosakesed põhjustavad suuremal määral.
Suurusjärk, mida järgitakse on 12-15 mikromeetrit või rohkem aineosakese suuruse kohta(see on 12 000-15 000 nanomeetrit).

Ma ei imesta, kui ilutööstuses toimuva tagamaadest teades inimesed hakkavad vältima kosmeetika- ja jumestustooteid. Esmalt tekib kindlasti palju küsimusi ja ärritumist, et mille jaoks on vaja tarbijat sedasi mürgitada, aga meil tarbijatena on siiski valikuvõimalus.
Kuna tänapäeval on tarbijad ühe enam ja enam teadlikud ohtudest ja riskidest, siis suhtumine tootmisesse peab hakkama muutuma ühel hetkel.

Jaga artiklit

1 kommentaar

V
Väga hea  /   12:50, 28. apr 2014
No tore, et sellest kirjutatakse!
Ise ma kosmeetikat ei kasuta, kui, siis ainult ripsmetushi ja huuleläiget.
Aga ma täiesti mõistan, et mõned naised soovivad võimalikke näonaha defekte kreemide- puudritega katta. Teisalt on see surnud ring- mida rohkem nahka igasuguse möginaga ärritada, seda koledamaks ta läheb.

Päevatoimetaja

Telefon 51993733
online@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis