Indoneesia blogi

Indoneesia blogi: miks on jaavalastele oluline gong? 

Lilli Tölp, 1. mai 2014 11:44
Foto: Lilli Tölp
Pidustuste puhul on gamelani orkestri roll niivõrd oluline, et jaavalastel on selle kohta oma ütlus, "Miski ei ole ametlik enne kui gong on üles seatud".

Gamelani setti kuuluvad pronksist gong, metallofonid, kendang (veisenahast trumm), bambusflööt, keelpillid ning vahest osalevad ka lauljad. Mõnes piirkonnas on pronks asendatud raua, puidu või bambusega.

Ebausklikud, nagu indoneesialased ikka kalduvad olema, usuvad nad, et gamelanis peitub püha vaim, kellega tuleb väärikalt ringi käia. Jaavalaste uskumuse kohaselt elab gamelani peavaim Gong Agengis.

Kunagi ei mängita gamelani jalanõudes ning rangelt on keelatud ühestki instrumendist üle astuda. See võib gamelani vaime pahandada. Heade suhtete hoidmise nimel ning austusavalduse üles näitamiseks ohverdatakse gamelanile lilli ning viirukit.

Kunstiülikoolis (ISI Yogyakarta), kus ma etnomuskoloogiat õpin, on mu dotsendid rääkinud ihukarvu-püsti-ajavaid lugusid sellest, kuidas õhtuti, kui kedagi enam koolis praktiseerimas ei ole, on kuulda gongi omapäi mängimas.

Vahest ei pelga peavaim ka inimeste juuresolekul oma helidel kõlada lasta.

Gamelani ei mängita kunagi üksi. Ühes setis, olenevalt tseremoonia tähtsusest, mängib tavaliselt 10-15 muusikut. Erineva funktsiooniga instrumente on näiteks Yogyakarta gamelanis enam kui 20.

Kunagi ei puudu gamelani mängust trumm. Trummaril on eriline vastutus hoida kogu orkestri tempot ühtlasena ning otsustada, millisel hetkel toimuvad üleminekud.

Jaava mütoloogia räägib, et gamelan loodi aastal 230 jumal Sang Hyang Guru poolt, kes elas Lawu mäel. Ta leiutas gongi, et kokku kutsuda kõiki jumalaid.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee