Õpetajablogi

Õpetaja blogi: kas tänapäeva laps elaks vanaaja lapse kogetud õudused üle? (22)

LISA KOMMENTAAR

... 1. märts 2015 19:53
Ehk oleks ikka õige ajaga kaasas käia, mitte minevikku tagasi minna
... 1. märts 2015 19:54
Veel juurde, et tänapäeva lapsed pole nii pussud kui arvatakse
hakk 25. mai 2014 17:29
Kahju, et selliseid nõukaaegseid pedagooge meil veel koolides leidub - siit artiklist ei kõla muud kui kibestumine. Loodetavasti ei ole tegu eesti keele õpetajaga, sest artikli lauseehitus on lihtsalt kohutav.
zjuuzi 25. juuni 2014 21:44
Blogi autor oli nõuka ajal kooliplika mitte pedagoog.
Imelik 25. mai 2014 16:56
Ma saan aru, et lapsed ei peaks päevad läbi toas passima ja arvutimänge mängima... Aga sellest ma ei saa küll aru, miks turvameetmeid halvustatakse. Iive on niigi madal, miks peaks laskma lastel tiiki uppuda või jalgrattaga ilma kiivrita sõites päid lõhki kukkuda? Vanaaja peredes võib-olla ei olnud probleemi kui üks laps ära upub ja teine rattaga sõites pealuu lõhki lööb, aga kas ei oleks mõistlik 21. sajandisse tulla. Ma olen ka lapsena igasuguseid asju teinud, mida ma oma lastel kindlasti teha ei lubaks. Kas kevadisel tiigijääl on mõistlik mängida mängu "kes sisse vajub, on kaotanud"? Kas on mõistlik kui lapsed ületavad jõge lagunenud rippsillast alles jäänud trosse mööda 6 meetri kõrgusel kärestiku kohal kõlkudes? Kas see õpetaja laseb oma lastel rahumeeli selliseid asju teha? Muidugi peaks lapsed õues mängima ja majapidamises abistama, aga vanema järelvalve on oluline. Juuste lõikamise ja koridoris ringiratast kõndimise punkte ma parem ei kommenteeri. Keskajal elame või?
Loom 3. mai 2014 19:25
Lõpetasin lugemise kui ühe inimese arvamuse lehk ninani jõudis.
mnjaa, graviidseks jäänud naissoost lapsed jäetakse tänapäeval kooli edasi, nunnutatakse 1. mai 2014 18:40
keegi ei käsi neil Täiskasvanute Gümnaasiumi minna. Paljugi on muutunud. Lühemad koolipäevad, pikem kooliaeg. 19-aastased veel koolis ja vanemate kasvatada. Samas on nad sellised, et iga ebaköla peale kustutavad neile lihtsa märkuse teinud söbralistist. Vajavad kiitmist, tunnustust. Pikalt lapsed, muidugi, kuidas keegi. Tänapäeval palju perverte ja narkomaane, ehk ongi parem, kui vanemad teevad ostud ise, et laps ei kulutaks raha ilmaaegu millegi muu peale v. ei jääks poeteel invaliidiks v. vaat et hoopis kaduma. Ja no sellist padujoomist nagu tänapäeval, vene ajal ei olnud. Ja 14-aastased ikka ei seksinud ka toona. Olen aastast 1974.
Õpilane 1. mai 2014 12:08
No osaliselt see teks ikka õige ei ole! Ma olen ka alles õpilane ja laps...ha ma võin kindlasti vabatahtlikult terve maja ära koristada või ise endale süüa teha ja ka mitte kindlasti ei aita mind vanemad kodutöödes ainult siis kui ma ei saa tõesti aru mida ma tegema pean. Selles artiklis olen mina küll osade asjade poolt! :)
30. aprill 2014 15:58
Jah, eks ta õige ole. Ma ei kujuta ettegi, et mu laps ei saaks iseseisva eluga hakkama, nagau tänase päeva lapsed. Ma pidin tööd rügama, hullult
ema 30. aprill 2014 13:05
Mis see nüüd siis oli?
Mina olen vana-aja laps, keda selles üllitises ilmselt silmas peetakse, sest nimetatud tegevused olid minu lapsepõlves igapäevased ja harjumuspärased.
Mina kasvatan oma lapsi teadlikult teistmoodi, sest tiikidesse kukutaksegi, metsast-aasalt saab puuke (mis levitavad raskeid haigusi), lapsed lähevad kümne kilomeetrise lumematka jooksul väga lihtsalt kaotsi jne jne. Üksinda kodus olemine on vahva, vahetevahel. Kui aga üksinda peab olema pidevalt, siis see nii vahva enam ei ole. Elu on muutunud, arusaamad väikese inimese elu ja tervise säilitamisel on muutunud, suhtumine on muutunud. Muutused ei tule üleöö, neid kujundavad inimesed, iga päev. Järelikult on praegune aeg just sellisteks muutusteks sobiv. Pealegi, mina sain oma vana-aja kasvatuse ja üles kasvamise jooksul väga rängad traumad. Nii emotsionaalsed kui füüsilised.

1989 30. aprill 2014 12:57
Ei ole pastakast imetud. Mina tegelen lastega ja praegu on lapsed tõesti väga viletsakesed. Palju on vaja nende eest ära teha ja midagi nad ei jaksa ja ei viitsi ja alati on igav. Bussisõit on isegi igav.. no ma ei tea, võtan järgmine kord selleks 30-minutiseks sõiduks klouni kaasa bussi-trolli.
Mina mäletan kuidas ma 6 aastaselt maal tublisti vanavanemaid aitasin rohimises ja ka mesilastega tegelemises. Veetsin tunde üksinda või samaealise sugulasega metsas. Polnud ühtegi hunti kes maeid maha tahtnuks murda. 7-8 aastaselt oli minu töö peale kooli ja enne trenni nõudepesu ja suure riidehunniku triikimine. Oma kogutud väikse taskurahaga majandasin ise sedasi, et sain nädalas paar head-paremat osta. Nüüd lapsed tahavad iga jumala päev 5-15 ..ma ei tea palju eurot, et siis osta karastusjooki, veel hullem kui energiajooki( sest ühel 10 aastasel on jube puudus sellest) ja krõpsu ja muud jura. Kui uus nukk pole NII ilus ja kallis viskavad mõned ta lihtsalt katki vastu maad, või kui uus pluus on natukene liiga igav siis lubatakse ta ribadeks lõigata. Mina näiteks kasvasin täitsa normaalsel järjel olevas peres suurema osa ajast ainsana lapsena ja käisin sellega mis oli olemas, vaatasin küll vahel, et mõnel teisel tüdrukul on ilus kleit ja kahju, et mul ei ole aga olin ikkagi väga rõõmsameelne laps ja kandsin edasi oma kaltsukast saadud riideid.
Ja kui ma lasteaias liiga aktiivne olin ja lõunaund teha ei suutnud siis sain väga tugevalt tutistada.. praegu on lapsed lasteaias nagu hullud.. ajavad minegid oma õigusi taga ja lubavad iga imeasja peale kaevata .. :S
1979 29. aprill 2014 15:05
Minu meelest täiesti imelikud punktid. Mitu punkti bussisõidu peale. Kas peaksin lapse bussi peale saatma kui samas ise autoga 4 km eemal asuvast koolist tööle minnes mööda sõidan? Koju jala või tulemisega ei ole probleeme. Jalgratta punkt - vanasti oli ilma kiivrita. Liiklus oli ju ka hõredam. Samas ei tea keegi, kui mitu tõsist vigastust oleks saanud vältida ka vanasti kiivrit kandes. Koolipõld... Ka mina ei käinud seal. Kuid kodus oli põld, on ka nüüd ja nii minu kui ka paljude tuttavate lapsed teevad kodus nii põllutöid kui ka muid elementaarseid kodutöid. Jne jne. Ei viitsi pikalt kirjutada, kuid see on mõttetu ja pastakast imetud lugu.
on ka tänapäeval erandeid. 29. aprill 2014 11:06
Siin on toodud näide lapsest, kes elas maal. Linnalaps loomulikult üksi metsa ei lähe. Ise ja jala käivad koolis küll, ka vihmase-tuisuse ilmaga. Kodus saavad üksi hakkama, pesu päris ei triigi, aga lihtsamate söökide valmistamisega saavad hakkama. Koristamine käib koos perega ja raha selle eest ei maksta.
Mänguasju pole jah kunagi küllalt, aga vanasti polnud neid lihtsalt saada (olemas). Kui endal pole aega poodi minna, siis saab laps käidud küll. Tänapäeval on lihtsalt valik nii lai ,et endal lihtsam orienteeruda, kui lapsel. Ei ole enam lihtsalt põrandaleib ja ilma pekita vorst...
Vanasti polnud liiklus nii tihe ega pööratud tähelepanu turvalisusele - vanasti võis auto tagaiste lastest pungil olla, tänapäeva lapsel igalühel oma tool ja turvavöö.
Kui laps saab halva hinde, siis ongi tal õppimata, pole kunagi õpetajat süüdistanud. Kui laps segab tundi, siis saab ta märkuse või hinde "1"
Pole ju tänapäeval koolivormi (tavakoolides) ja üsna totter oleks saata teda koolivormis kooli. Ei käi ka dressides.
Ja-jaa 29. aprill 2014 10:52
Ja rohi oli rohelisem...
Vene aja lõpupoole ... 29. aprill 2014 01:39
oli veel nii, et kui poisil olid juuksed üle kõrvade, siis kästi peale kooli juuksurisse minna, pedantsemal pedagoogil olid lauasahtlis ka käärid võtta ning toiming aeti klassi ees kohe ära. Vahetusjalatsid pidid kindlasti olema, kui polnud, siis päeva lõpuni sokkide väel. Veel suurem rikkumine oli kehalise tunni väliselt tenniste või ketside koolis kandmine, isegi inimeseõpetuse tunnis räägiti, kui jalavaenulikud ja ebahügieenilised jalanõud need on. Tänapäeval käib enamus koolis tossude-tennistega.
ka vanaaja laps 29. aprill 2014 00:09
* Kui buss hilines või jäi hoopis tulemata, siis vanaaja laps ootas tund aega veel pakases, ehk buss siiski tuleb. Kui ei tulnud, kõmpis sama rada koju tagasi.
Minu kogemus on, et ei kõmpinud koju, vaid kooli, kui see oli vähem kui 10 km kaugusel, sest pool päeva jõudis ikka koolis olla.
Ja bussis pakkus vanematele inimestele istet. Ning külavahel tervitas kõiki vastutulevaid täiskasvanuid.
¤¤¤ 28. aprill 2014 22:36
Arvasin, et jutt tuleb kiviaja lastest. Mõõkhambulised tiigrid jm selline ...
Personal Jesus 28. aprill 2014 18:51
Irooniline on see, et need samad "vanaaja lapsed" on praeguse põlvkonna ise sellisena üles kasvatanud.

ka õpetaja 28. aprill 2014 17:56
täiendaksin lugu veel mitme asjaga: sõnavabadus, käitumisvabadus, suitsetamis- ja alkoholipruukimise vabadus, nõudmisoskus, ähvardamisoskus, eneseteadvus jne
siis 28. aprill 2014 15:21
peavad ka vanemed elama nii nagu vanasti ja mitte kasutama luksus esemeid elu lihtsustamiseks, sest meie vanematel oli raske
1971 a. 28. aprill 2014 13:13
Täitsa õige jutt. Tegelikult püüan oma lapsi ikka ka vanas stiilis kasvatada.
1984 sündinu 28. aprill 2014 12:47
Päris hea lugemine - aitas elavalt lapsepõlve meenutada :) Aitäh selle eest!
Üldiselt artikli mõttega samuti nõus!