Maailm

Kaks endist paavsti kuulutati pühakuks kahe paavsti osavõtul 

Õhtuleht.ee, 28. aprill 2014 07:00
PÜHAKUKS KUULUTAMINE: Paavst Franciscus (keskel) õnnistas ka kõiki Püha Peetruse väljakule kogunenud inimesi. Foto: AP / Scanpix
Sajad tuhanded inimesed kogunesid Vatikani Püha Peetruse väljakule juba enne kukke ja koitu, jälgimaks kahe varasema paavsti – Johannes Paulus II ja Johannes XXIII kuulutamist pühakuks. Väljaku ümbruses ja mitmel pool Roomas seisnud suurtelt teleekraanidelt jälgis kuulutamist uudisteagentuuride hinnangul üle miljoni inimese.

Pühakuks kuulutamise tseremooniat toimetas paavst Franciscus, kuid rahva ette tuli ka emeriitpaavst Benedictus XVI, keda tervitati soojalt.

Enda soovil paavstiameti maha pannud 87aastane Benedictus XVI elab Vatikanis vanas kloostrihoones ja kõrge ea tõttu pole tavaliselt avalikkusele kättesaadav.

Püha Peetruse väljakule olid inimesed kaasa toonud Poola punavalgeid lippe meenutamaks ­Johannes Paulus II päritolu. Paljudel plakatitel oli lihtsaid tänuavaldussõnu talle.

"Kuulutame pühakuks õnnistatud Johannes Paulus II ja Johannes XXIII," teatas paavst eile kell 10.15.

"Nad olid preestrid, piiskopid ja paavstid XX sajandil. Nad elasid üle kõik selle sajandi traagilised sündmused, kuid ei andnud kunagi alla," ütles paavst Franciscus kaht oma eelkäijat pühakuks pühitsedes, andes neile au kui inimestele, kes tegid kõik endast oleneva katoliku kiriku uuendamiseks.

Johannes XXIII tõi kiriku inimestele lähemale, lubades korraldada missasid nende emakeeles varasema kohustusliku ladina keele asemel.

Ta pärines vaesest 13lapselisest talupojaperest (kodanikunimi Angelo Giuseppe Roncalli) Itaalia põhjaosast. Pere saatis ta juba 11aastaselt preestriks õppima.

Johannes Paulus II (Karol Józef Wojtyta) ema suri varakult ja teda kasvatas ohvitserist isa. Katoliku kiriku ajaloos pole kedagi nii kiiresti pühakuks kuulutatud kui teda.

Pühakuks kuulutamisel osales Vatikani esindaja sõnul 150 kardinali, 1000 piiskoppi ja vähemalt 6000 preestrit.

Kohal oli 24 riigipead ja sadakonna riigi ametlikud delegatsioonid. Eilne päev on kirikukalendris oluline – esimene pühapäev pärast lihavõttepühi on Johannes Paulus II otsusel alates 2000. aastast jumaliku õnnistuse pühapäev.

Samal teemal

22.07.2018
IME VÕI IKKAGI JUHUS? Paavsti suudlus võttis tüdrukult ajukasvaja