Eesti uudised

Tiibeti Sõbrad korraldavad sõitu dalai-laama õpetustele Riias (1)

Toimetas Kristin Aasma, 25. aprill 2014 18:11
Tema Pühadus XIV dalai-laama Tenzin GyatsoFoto: AFP / Scanpix
Tiibeti usujuht ja Nobeli rahupreemia laureaat Tema Pühadus XIV dalai-laama Tenzin Gyatso jagab 5. ja 6. mail Riias budistlikke õpetusi. Ühendus Tiibeti Sõbrad korraldavad sõidu Riiga.

Rahvusvaheline suursündmus toimub Kipsala rahvusvahelises messikeskuses ning sellel osaleb üle 5000 inimese Balti riikidest ja Vene Föderatsioonist, aga ka Tiibetist, Soomest, Indiast, Mongooliast jm. Esmakordselt Balti riikide ajaloos aset leidvatele Tema Pühaduse dalai-laama dharmaõpetustele on korraldatud ja kinnitatud ka eestikeelne sünkroontõlge, edastas Roy Strider.

Samal teemal

Kahepäevased õpetused hõlmavad mahajaana budismi tüviteksti Südasuutrat ja tiibeti munga, joogi ja filosoofi Gyalsey Thogmey Zangpo (1285-1369) poolt kirja pandud 37 bodhisattva käitumisviisi. Õpetused keskenduvad nõnda budismi kahele peamisele tugisambale – kõikehõlmavale tarkusele ja kaastundele kõigi tajuvate olendite suhtes

Ühenduse Tiibeti Sõbrad eestvedamisel on Eestist õpetustele suundumas ka organiseeritud grupp, Tallinnast ja Tartust väljub eribuss. Õppegruppi on saadaval veel viimased kohad ning sellesse registreerumiseks vajalik info on leitav aadressilt www.dalailama.ee. Gruppi koondumise eesmärk on mugavalt organiseeritud majutuse, transpordi ja eestikeelsete abimaterjalide hea kättesaadavus.

Korraldajate kaudu on saadaval ka väike kogus tasuta pileteid kehva majandusliku seisundi või tervisliku olukorra all kannatavatele, kuid õpetustest huvitatud inimestele.

Dalai-laama õpetustega koos leiavad Riias aset ka ainulaadsed näitused ja sündmused: fotonäitus "Dalai-laama. Seni kuni kestab maailmaruum...", pühade budistlike rullmaalide (thangkade) näitus "Elav traditsioon - Nikolai Dudko budistlikud thangkamaalid", andeka vene režissööri Vitaliy Manskiy dokumentaalfilm "Sunrise/Sunset" (Koidik/Loojang) ning vene kultusliku protestimuusiku Boris Grebenshchikovi ja ansambli Akvarium spetsiaalne kontsert.

Tema Pühadus XIV dalai-laama on külastanud Balti riike ja Eestit varasemalt kolmel korral, kuid budistlikke õpetusi pole ta oma varasematel visiitidel andnud.

Kuigi dalai-laama loobus mõne aasta eest vabatahtlikult oma poliitilisest võimust, on lisaks usujuhi positsioonile temast kujunenud maailma eetilise poliitika võrdkuju. Kommunistlik Hiina Rahvavabariik anastas ja okupeeris Tiibeti 1950. aastal. Dalai-laama põgenes 1959. aastal oma kodumaalt ning on sestpeale elanud Indias paguluses.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee