Eesti uudised

Pastor hakkas ka bussijuhiks: annetustest paraku peret ei toida (21)

Mattias Tammet, 25. aprill 2014 07:00
PEA POLE PILVEDES: Nelipühi kiriku Kose koguduse abipastor ja bussijuht Ants Randmaa ütleb, et tema arust pole midagi imelikku selles, kui kirikuõpetaja iga päev ilmalikku tööd teeb. Foto: Mati Hiis
Eestis on mõne aasta taguse seisuga registreeritud üle viiesaja usulise ühenduse. Vaid üksikud neist on suured ja rikkad. Suur osa väiksemaid kogudusi on nii vaesed, et ei suuda isegi oma pastorile palka maksta.

Ants Randmaa naeratab palju. Isegi rooli keeramise ajal. "Bussijuhi töö oli lapsena väikene unistus," räägib mees suurt sinist maakonnabussi läbi Tallinna tänavate kitsaste kurvide tüürides.

Bussirooli on mees keeranud üle kahekümne aasta. Nelipühi kiriku Kose koguduse pastorina ei elaks ära. Kogudus on vaid paari-kümneliikmeline ega jõua oma pastorit annetuste najal ülal pidada.

Randmaa teeb aga suured silmad küsimuse peale, kas tal raskeks ei läinud. "Kus ta siis nii raske on. Kõik käivad ju tööl! Mittekristlased käivad ju ka tööl," naerab ta.

"On isegi mõnikord eelis, et ma võin olla inimeste keskel. Et me kristlastena ka ei võõrdu ära nii palju sellest ühiskonnast ja nendest probleemidest. Tihti me kirikus ei näegi, mis probleeme ühiskonnas on. Aga alles kui sa sõidad siin bussiga ja kohtad inimesi, siis näed, mis meie ühiskonnas toimub."

Iga töö pole töö

Et nädalavahetusel tuleb jüngritele jumalasõna selgitada, peab Randmaa küll tööks, aga nii erinevaks, et ta isegi ei kõrvuta seda ilmaliku tööga. "Inimesed käivad ju pärast oma tööaega sporti tegemas, käivad jooksmas. Seal on isiklikud huvid. Teen midagi oma keha jaoks, tahan ilus ja sale välja näha," leiab ta endale meelepärasema võrdluse.

"Ma tundsin, et mind on vaja selles ühiskonnas. Et ma saan midagi aidata, midagi muuta. Mitte nii, et ma nüüd hakkaks inimesi pöörama usku. See ei ole selle mõte."

Kuna uude bussifirmasse tööle minnes hakkas graafik pühapäevadele peale suruma, otsustas Randmaa siiski aasta eest teatepulga uuele pastorile edasi anda. Ise jäi kirikusse abipastoriks.

Mehe sinisest bussist tema teisele ametile ühtegi vihjet ei leia. Ka tahavaatepeegli otsas istuv lambatalleke on seal ilmalikel põhjustel. "Mul tuli Patika peatuses üks laps emaga peale. Ja see oli ilmselt tal kaenlas. Kui nad maha läksid, siis mina avastasin, et üks talleke on siin. Mõtlesin, mismoodi ta nüüd magab? See võib-olla on kaisus kogu aeg! Ma olen oodanud, et ehk tuleb keegi bussi peale ja tunnistab omaks. Aga ei. See on juba aasta otsa olnud siin. Eelmisest kevadest saati."

Iga kirik pole rahata

Kirikuti on suhtumine lisatöödesse erinev. Ants Randmaalt Nelipühi kiriku Kose koguduse pastori koha üle võtnud Valdur Vabamäe teeb igapäevatööd hoopis projekteerijana. "Insener," ütleb ta lühidalt.

Ka Vabamäe ei näe konflikti ilmaliku ja vaimuliku töö vahel. "Meie kirikus on küll see üsna tavaline. Mõni üksik, kes on palgaliselt põhikohaga või poole kohaga. Aga neid on väga vähe," selgitab ta.

"See on ikkagi ühiskondlik vabatahtlik töö. Eks paljud inimesed, kes kirikus ei käi, teevad kõiksuguseid ühiskondlikke asju, ilma et nad selle eest raha saaks."

"Üldine põhimõte on see, et suuremad konfessioonid – luterlased, katoliiklased, õigeusklikud – püüavad teha kõike selleks, et vaimulikud oleksid kiriku palgal. Et vaimulik ei peaks minema mingit muud tööd veel kõrvalt tegema," räägib Tallinna praost ja Jaani koguduse õpetaja Jaan Tammsalu, et luterlastel on süsteem, kus igast liikmeannetusest 15 protsenti läheb üldkassasse ning see jagatakse omakorda väiksematele kogudustele, kirjeldab Tammsalu.

"Paljudel inimestel, kes ka leeri tulevad, on ettekujutus, et riik või linn maksab kütte või õpetaja palga, aga tegelikult on see täiesti isetootev süsteem."

Tammsalu sõnul teeb liikmeannetusi näiteks Jaani koguduse ümmarguselt 10 000 täiskasvanud liikmest viiendik. Luteri kiriku keskkassa maksab nõnda umbes 30 koguduse pastorile kuni poole palgast. Samas on igal kogudusel võimalik ise otsustada, kas ja kuidas oma õpetajaid tasustada.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee