Eesti uudised

Minister lõi tulevase presidendi kodu vabaõhumuuseumist lahku (12)

Mattias Tammet, 25. aprill 2014 07:00
RÄÄMAS: Liberty suvemõisa Egon Kochi villa vajab enne uue presidendi käsutusse minemist aastaid ja miljoneid neelavat remonti.Foto: Tairo Lutter
Kultuuriminister Urve Tiidus allkirjastas 31. märtsil määruse, millega vähendas muinsuskaitsepiiranguid Eesti vabaõhumuuseumi alal. See määrus puudutab ka Liberty suvemõisa, millest plaanitakse ehitada järgmise presidendi residents.

"Muutus see, et muuseumi maa-ala sai kaitse alt ära. Nüüd nad ei pea oma eksponaathoonete ümberehitusi muinsuskaitsega kooskõlastama," võtab muinsuskaitseameti arhitektuurimälestiste peainspektor Triin Talk määruse lühidalt kokku.

Samal teemal

"Enne oli kogu muuseumimaa mälestis."

Talk selgitab, et seni kehtis muuseumi aladele nii-öelda seaduslik topeltkaitse: hooned olid kaitstud nii muuseumiseaduse kui ka muinsuskaitseseadusega. Nüüd määras kultuuriminister muinsuskaitseseaduse alusel kultuurimälestiseks vaid neli hoonet ja neid ümbritsevad alad: Rocca al Mare suvemõisa Šveitsi maja ning Liberty suvemõisa Egon Kochi, Egbert Kochi suvilad ja Daheimi maja.

Liberty mõisakompleksis on säilikud üheksa ajaloolist ehitist. "Liberty suvemõisa kinnistul paiknevad ajaloolised abihooned on väärtuslikud kompleksi osadena, kuid neil puuduvad iseseisva mälestise tunnused. Need hooned jäävad Liberty suvemõisa kompleksi mälestiste ühisesse kaitsevööndisse väärtuslike struktuurielementidena," täpsustab kultuuriministri määrus.

Teadupärast andis vabaõhumuuseum mõisa sel aastal üle aktsiaseltsile Riigi Kinnisvara, kelle ülesandeks jääb mõisast ehitada presidendi vääriline residents. Kompleks on trööstitus seisukorras ja vajab olenemata kasutusvaldkonnast miljonitesse eurodesse ulatuvat remonti.

Talk märgib siiski, et määrusel polnud mingit seost presidendi residentsi teemaga, kuna vabaõhumuuseum esitas muinsuskaitseametile taotluse olukorra muutmiseks juba varem.

Samal teemal

06.09.2016
TV3 VIDEO | Mis saab uueks presidendi residentsiks plaanitud Liberty mõisast?
06.04.2015
Presidendi uue residentsi renoveerimine võib maksma minna üle 3,7 miljoni euro
12.08.2014
Presidendi uue residentsi renoveerimine hakkas venima
10.05.2014
Rocca al Mare presidendilossi asutakse ehitama tuleva aasta sügisel