Repliik

Enn Vatter | Palgalõhest arvude keeli

Enn Vatter, kolumnist, 24. aprill 2014 19:37

8 KOMMENTAARI

m
Milli Mallikas/ 27. aprill 2014 20:21
Onu Vatter, musike, korrektsest andmeanalüüsist oled midagi kuulnud? Töötan ühes artiklis mainitud asutuses ning v6in öelda, et soovitud väite t6estamiseks on ühest suuremast kogumist on meelevaldselt v6etud 2 palganäitajat. Kui arvestada ka teisi palganäitajaid, siis paraku ujub jälle palgal6he pinnale.
x
XZ/ 25. aprill 2014 20:49
See nn. soolise palgalõhe meedias kajastamine on selleks ette võetud, et tegelikku sotsiaalset ebavõrdsust varjata.Kui endise , paljukirutud nõuka ajal olid palgaerinevused protsentides või paari - kolmekümne protsendi ulatuses, siis praegu on need mitmetuhandelistes protsentides - ja tihti reaalset tulemuslikku tööd mittetegevate tõukude kasuks.
v
Võrdleme jah riigikogulaste palku.Nemad ju ongi siin ainult riik riigis.Tavainimest sunnitakse täisajaga/ 25. aprill 2014 13:35
töö eest lihtsalt nälgima.Millal need rasvahaned oma ninast kaugemale hakkavad nägema?Mul
on tööviljakus tööl 300%,palk on ikka 25%.Ei tea,kust sellised käärid küll tulla võivad? Eks ikka
kurjad onukesed kusagil kabinetivaikuses ööd kui päevad panevad asja paika...Genotsiid omaenda rahva vastu,vaat mis.
p
Poolteadlane/ 25. aprill 2014 11:21
Mitte ükski tõsiseltvõetav analüüs ei saa toetuda käputäiele andmetele. See on õige, et tuleks võrrelda "samades ühikutes" - laudu laudadega, toole toolidega, mitte laudu ja toole omavahel. Tänapäeval on olemas vastavad statistilise analüüsi programmid iga valdkonna tarvis nii sotsiaalteaduste, bioteaduste, matemaatika, füüsika etc. Nendes programmides on võimalik kovariaatidena igasuguseid asju arvesse võtta - näiteks töökoha regiooni (on loomulik, et linnapea, kes vastutab New Yorgi suuruse linna toimimise eest, saab rohkem palka kui Võru suuruse linna juht; artiklis toodud näide kahe erineva regioon võrdluse kohta), haridustaset, töökogemust, mida iganes. Analüüsi väljund on siis, kas ühe ja teise tunnuse vahel on mingi seos (antud juhul palga ja töötaja soo vahel) ja kui usaldusväärne saadud tulemus statistiliselt on (st kui suur on tõenäosus, et saadud seos pole puhtjuhuslik).
Kahjuks ei ütle analüüsi tulemus üksi midagi, seda tuleb inimesel tõlgendada meile arusaadavasse keelde ja konteksti. That is what science is for! Poliitikas näeb tihti, kuidas tulemusi tõlgendatakse "kogemata" oma "üllaste eesmärkide" saavutamiseks. Ja valdav enamus ei saagi sellest aru.
Seega - ärge hakake nüüd amokki jooksma, mõelge enne palun natuke ja ärge laske end provotseerida ühiskonda lõhestama.
õ
Õudus kuubis/ 25. aprill 2014 09:34
Enamus teenindus ja koristus valdkonnas töötavad naised, see tõmbabki palgalõhe suureks. Jumal tänatud, et rehkendus on anonüümne, muidu oleks Eesti varsti nii kihistunud, et seda ei parandaks 30 aasta pärast enam miski.
Numbrid ja tähelepanekud on toredad ja ilusad ning isegi tõesed aga see ei paranda asjaolu, et on teatud ametikohad, kus töötavad enamus naised ja palk nendes valdkondades on alla Eesti elatustaseme. Sellest ei taheta rääkida ja oleks paljudele kergem kui see nii jääkski kuid sellele ei tohiks mööda vaadata. Ka koristaja peab saama normaalset palka! Olenemata sellest, et tal puudub korralik haridustee ei tähenda, et ta pole mitte keegi ja peabki saama väikest palka.
Tekst on kirjutatud liiderlikus ja teatud ametikohti alavääristavalt.
Häbi :)
k
konsa/ 25. aprill 2014 08:41
väga vahva artikkel
kas mõõtühikutega on tekstis natuke sassis
.....Keskkonnaameti nais-asepeadirektori põhipalk oli 22 935 eurot, ent mees-asepeadirektoril see-eest 22 484 eurot.....
s
Sass/ 24. aprill 2014 22:35
Polegi midagi imestada - on ammutuntud tõde, et võrdsuse egiidi all saab viljeleda kõige räigemat ebavõrdsust. Ja rumal on see, kes statistikast endale toetust ei oska leida. Eriti veel kui lehma võrrelda kosmoseraketiga...
a
Arvaja/ 24. aprill 2014 21:15
USA-s hiljuti läbiviidud uurimus jõudis samale järeldusele. Kui võrrelda samas vanuses, sama hariduse ja töökogemusega võrreldavas ametis töötavaid abielus mitteolevaid ja lapsi mitteomavaid naisi ja mehi siis oli naiste palk ca 8% kõrgem mehe omast.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee