Mihhail HodorkovskiFoto: Kuvatõmmis / YouTube
Toimetas Kristin Aasma 24. aprill 2014 12:42
Euroopa Parlamendi liige Kristiina Ojuland kohtus eelmisel nädalal 10 aastat vangis istunud terava Kremli kriitiku ja Venemaa endise suurima ärimehe Mihhail Hodorkovskiga. Hodorkovski tänab videopöördumises inimesi eesotsas Kristiina Ojulandiga, kes teda raskel ajal toetasid.

Kohtumisel arutati Venemaa viimase aja arenguid ning Ukraina kriisi. Hodorkovski kiitis Ojulandi tema järjekindla ning olulise töö eest Venemaa suunal ning tänas teda tema rolli eest enda vabastamisel.

Ojulandi sõnul jagas Hodorkovski temaga muret Venemaal ning Ukrainas toimuva üle.

"Rääkisime ka pikalt Putini režiimi süstemaatilisest korruptsioonist ning kodanikuühenduste olulisusest. Tähtis on suurendada toetust Venemaal tegutsevatele demokraatlikele ühendustele ning vabaorganisatsioonidele," ütles Ojuland.

Mihhail Hodorkovski pääses vanglast eelmise aasta detsembris ning on nüüd isiklikult tänamas neid inimesi, kes teda raskel ajal toetasid.

"Ma tean Kristiina Ojulandi kui inimest, kes hoolib teiste inimeste õigustest. Ma olin 10 aastat Putini režiimi vanglas ning mulle oli äärmiselt tähtis, et mind ja minuga analoogilises olukorras olevaid inimesi ei unustataks. Ei unustataks maailmas, ei unustataks Euroopa Parlamendis," rääkis Mihhail Hodorkovski videopöördumises.

"Tänu sellele, et meid ei unustatud, sai võimalikuks see ime, et mina ja minu sõber Platon Lebedev saime lõpuks vabaks. See oli väga väike võimaluste aken. Ning seda õnnestus kasutada ainult tänu sellele, et sellised inimesed nagu Kristiina tegid kõik selleks, et meid ei unustataks.

Ma pean väga tähtsaks ja väga õiglaseks tema jõupingutusi Magnitski asjas.
Inimene hukkus vanglas, hukkus täiesti ebaõiglaselt, sellepärast et mingid teised inimesed väga tahtsid, et see inimene kunagi ei pääseks vabadusse. Ning see pole ainuke selline juhtum.

Väga tähtis on, et inimesed, kes sellesse segatud olid, mõistaksid, et nad ei jää karistuseta.

Selleks, et nad ei jääks karistuseta, on vaja, et keegi sellega tegeleks. Sellega tegeleb maailmas palju inimesi. Kuid Euroopa Parlamendi ja Kristiina jõupingutused olid tegusad.

Soovin talle igakülgset edu tema töös. Loomulikult, nagu iga bürokraatlik mehhanism, nõuab Euroopa Parlament kogemust, et tema mehhanismid õigesti töötaks. Inimene omandab selle kogemuse teatud aja jooksul.

Ma olen veendunud, et Kristiina on selle kogemuse omandanud."