NATO lipp.Foto: Reuters / Scanpix
Toimetas Geidi Raud 24. aprill 2014 11:42
Väljaanne New York Times kirjutab, et NATO Ida-Euroopa liikmesriigid muutuvad Ukraina kriisi valguses üha närvilisemaks ja kahtlevad alliannsi võimes neid kaitsta.

Väljaanne kirjutab, et intsident, kus NATO hävitaja kihutas minema Mustal merel Rumeenia piiri ligidal tiirutanud Vene lennuki, tõi NATO Ida-Euroopa liikmesriikidele natukenegi kindlustunnet, et allianss neid vajadusel aitab. See juhtum meenutas Külma sõja aegset olukorda ja NATO missiooniks oli sel puhul end Moskva sekkumise pärast Ukrainas haavatavana tundvaid riike kaitsta.

See intsident süstis Ida-Euroopa riikidesse natukenegi kindlustunnet, sest nad muutuvad  Venemaa edasiste sammude tõttu üha närvilisemaks ja kahtlevad NATO võimes ja isegi tahtes neid kaitsta.

Väljaanne tsiteerib Läti endist kaitseministrit Artis Pabriksit, kelle sõnul võivad NATO Lääne-Euroopa liikmed Ukraina konflikti võtta kui ohtu nende majandussidemetele Moskvaga. „Aga meie jaoks pole asi ainult rahas, vaid eksistentsis. Teie võite ju oma vabaduse säilitada, aga meie ei pruugi,“ ütles Pabriks.

Välja toodi ka Eesti presidendi Toomas Hendrik Ilvese väide, et fundamentaalne arusaam turvalisusest Euroopas on nüüdseks riigipiiride jõuga muutmise tõttu kokku kukkunud. „Poliitilised juhid peavad mõistma, et vanad reeglid enam ei kehti,“ vahendas väljaanne Ilvese sõnu.