Maailm

Obama: Venemaa ei pea Ukraina leppest kinni (15)

BNS, 24. aprill 2014 09:07
USA president Barack ObamaFoto: AFP / Scanpix
USA president Barack Obama ütles neljapäeval, et Venemaa ei pea eelmisel nädalal Ukraina kriisi leevendamiseks sõlmitud Genfi kokkuleppest kinni.Obama sõnul pole Moskva seni "kokkuleppe vaimu järginud".

"Pärast Genfi kohtumist oli mõneti võimalik, et Venemaa asub arukamalt talitama. Seni pole nad Genfi kokkuleppe vaimu järginud," ütles USA president.

"Selle asemel jätkavad kuritahtlikud relvastatud mehed hoonete hõivamist, nendega mittenõustuva inimeste ahistamist ja piirkonna destabiliseerimist, kuid Venemaa pole ette astunud ja nende indu jahutanud," märkis ta.

Obama kohaselt on Ukraina valitsus astunud see-eest konkreetseid samme, nagu näiteks amnestiaseadus ja ettepanekud põhiseaduse reformimiseks.

USA president hoiatas Venemaad uute sanktsioonide eest, kui see peaks jätkama leppe eiramist.

"Oleme selgelt mõista andnud, et Ukraina probleemile pole sõjalist lahendust," ütles ta.

Tegemist on Obama esimese seisukohatuga pärast 17. aprilli, kui Venemaa, Ukraina, USA ja EL soostusid neljapoolsetel kõnelustel Šveitsis Genfis astuma samme Ukrainas kujunenud pingelise olukorra deeskaleerimiseks. Lepe näeb ette "ebaseaduslike relvarühmituste" desarmeerimist ning riigi idaosas venemeelsete separatistide hõivatud administratiivhoonete vabastamist.

Samal teemal

29.04.2014
Toetus Obamale on rekordiliselt madal
24.04.2014
Kiiev: Ukraina sõjavägi vallutas Mariupoli linnavalitsuse