Seisukoht

Seisukoht | Sõtta kohvimasinatega (1)

Margo Pajuste, arvamustoimetaja, 23. aprill 2014 19:00
Foto: TOOMAS HUIK
Euroopa Liit on tuvastanud, et iga neljas kohviautomaat Euroopas jäetakse pärast kohvi valmimist tööle veel tunniks ajaks. 2015. aastast lubab EL müüa ainult selliseid kohviautomaate, mis ennast kindla aja pärast ise välja või ooterežiimile lülitavad − termoskannuga masinad viie ja klaaskannuga neljakümne minuti pärast.

Mõistetav, et kui neljandik Euroopast praegu oma kohvimasinatega nii toimetab, võib kokkuhoid uuendusest olla märkimisväärne. Ent ikkagi tundub ettevõtmine kuidagi asendustegevus. On ju kohti, kus elektrit või raha annaks palju rohkem säästa. Kui näiteks sätestaks korra, et kogu Euroopas võib tänavavalgustuses kasutada ainult LEDi pirne, mis on mitu korda säästlikumad. Okei, see võib olla ei ole hea näide, sest LEDid on praegu veel üsna kallid. Aga paneks näiteks valgusreklaamile maksu juurde? Üsna arutu raiskamine, mis ses vallas Euroopa suurlinnades käib.

Kõige lihtsam oleks muidugi lõpetada europarlamendi pendeldamine Brüsseli ja Strasbourgi vahet, mis tooks hoobilt kokkuhoidu 150 miljonit eurot ja jätaks õhku paiskamata 19 000 tonni süsihappegaasi aastas.

Ent miskipärast tuli kohvimasinate keelamisest lugedes esmalt meelde mõne aasta tagune hõõglampide vastane kampaania ja mis sellest tänaseks saanud on. Täna on seis selline, et kui mul on vaja hõõglampi, siis ma lähen poodi ja ostan selle. Hoolimata igasugustest keeldudest.