Eesti uudised

Jõustus ekspolitseiniku õigeksmõistmine riigisaladuse avaldamises (10)

BNS, 23. aprill 2014 11:20
Jarek PalvihhinFoto: MIHKEL MARIPUU/PM/Scanpix
Lõuna prefektuuri narkokuritegude talituse endise juhi Jarek Pavlihhini (36) õigeksmõistmine riigisaladuse avalikustamises jõustus kolmapäeval lõplikult.

Viimati tuli Pavlihhini kaasuses kohtulahend 20. jaanuaril, kui Tartu ringkonnakohus tühistas Tartu maakohtu eelmise aasta 27. septembri otsuse ja mõistis Pavlihhini riigisaladuse avalikustamise süüdistuses õigeks.

Eesti riik peab Pavlihhini kasuks hüvitama kaitsjatele makstud 22 560-eurose tasu.

Ringkonnakohus leidis, et süüdistusakt ei vasta seaduse nõuetele, kuna selles on jäetud kajastamata konkreetne riigisaladus, mille avaldamises Pavlihhinit süüdistatakse.

"Süüdistuses heidetakse talle abstraktselt ette viie politsei salajase kaastöötaja identiteedi avaldamist. Samas aga ei ole süüdistusest võimalik aru saada, kes konkreetselt viidatud salajased kaastöötajad on. Prokurör nimetas need isikud alles esimese astme kohtus oma avakõnes. Sellega rikuti ringkonnakohtu hinnangul lubamatult Pavlihhini kaitseõigust," märkis ringkonnakohus.

Lisaks leidis ringkonnakohtus tuvastamist, et isikud, kelle nimede avaldamist Pavlihhinile ette heideti, ei olnud jälitustegevuse seaduse mõttes politsei salajased kaastöötajad, keda puudutavad andmed on riigisaladuse ja salastatud välisteabe seaduse järgi riigisaladus.

Samuti leidis ringkonnakohus, et ainsat kriminaalasjas Pavlihhini suhtes süüstavaid ütlusi andnud tõendiallikat ehk vanglas viibivat teist vahistatut ei saa lugeda usaldusväärseks. Tunnistaja ütlused sisaldavad vastuolulisusi ja tegelikkusele mittevastavaid väiteid.

Ringkonnakohtu lahendi peale esitas riigiprokuratuur kassatsioonkaebuse riigikohtusse, mis ei võtnud aga kolmapäeval süüasja menetlusse. Seega jõustus Pavlihhini õigeksmõistmine lõplikult.

Tartu maakohus tunnistas Jarek Pavlihhini eelmise aasta septembris süüdi riigisaladuse avalikustamises ning mõistis talle ühe aasta ja kuue kuu pikkuse vangistuse.

Riigiprokuratuuri esitatud süüdistuse kohaselt avaldas Pavlihhin 2012. aasta teisel poolel vahi all viibimise ajal riigisaladusega kaitstud teavet Tartu vanglas teistele vahistatutele, kellel ei ole riigisaladusele juurdepääsu õigust.

Kriminaalasja arutati ringkonnakohtus riigisaladuse kaitseks kinnisel kohtuistungil.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee