Õhtuleht trenniblogi

Lapse tõhusaim tervisekindlustus – liikumine 

Kersten Lehismets, 22. aprill 2014, 16:06
 KÜLLIKE ROOVÄLI
Hiljuti uuris Anu Välba Vikerraadio jutusaates olümpiavõitja Erki Noolelt, mida teha, et meie riigist rohkem suurvõistluste medaliste tuleks. Tulevaste olümpiavõitjate voolimises saab märavakas lugematul hulgal tegureid, kuid Noole sõnul on kõige olulisem on see, et lapsed end üleüldiselt rohkem liigutaksid.

Ta toob näite Norrast, kus lapsed võetakse nelja aastaselt mägedesse matkama kaasa. Koos perega läbitakse kümneid kilomeetreid. Oletan, et sedasi kasvanud lapsed ilmselt ei oskagi öelda, millal nad täpselt spordiga “tegelema” hakkasid. Liikumine on olnud nende elu osa nii kaua kui nad mäletavad.

Eeldused selliste tõsiste haiguste nagu diabeet ja südame-veresoonkonnahaiguste tekkeks luuakse juba väga noorelt. Nimetatud haiguste ravi on äärmiselt kallis, samas kui loomulik liikumine, naabripoistega pallitagumine, keksuhüppamine või trifaa, mida ise oma lapsepõlvest mäletan – on tasuta.Nagu kõik parimad asjad maailmas.

Kinnitust laste tervisliku seisundi halvenemisele Eestis annab 2012. aastal läbi viidud Projekt EU Kids Online. Selle kohaselt tunnistab 49 protsenti Eesti lastest, et surfib netis ka siis, kui neil selle vastu isegi huvi pole, rääkimata sellest, et seda vaja oleks. See number tõstab meid laste neti liigkasutuse poolest Euroopas esikohale.

Liigutakse vähe, kehakaal kasvab. Kuna liikumine muutub raskeks, on sellest keeruline positiivselt emotsiooni saada. Viimasest Euroopa Liidu sotsiaalse statistika aastaraamatust selgub, et kümme protsenti Eesti kooliealistest lastest ehk iga kümnes on ülekaaluline, viis aastat tagasi ulatus see näitaja kuue protsendini.

Probleemi lahendus peaks algama kodust. Eelpool nimetatud uurimus tõi välja ka fakti, et võrreldes muude maadega on meie lapsevanemad laste netissurfamise suhtes kahetsusväärselt ükskõiksed. Vanemad ei jõua, ei taha või ei viitsi arvutiorjusele piiri panna. Õnneks on ka vastupidiseid näiteid. Aasta aastalt lisandub meie rahvaspordikalendrisse uusi üritusi ja suureks rõõmuks kasvab ka neist osavõtjate arv.

Lapsed võetakse rahvajooksudele ja rattakrossidele kaasa, koos veedetakse sportlik nädalalõpp. Kuid kõike ei ole vaja ka võisteldes teha. Lastele peaks jääma ka rõõm lihtsalt liikumisest. Ilmad lähevad päev päevalt ilusamaks. Nädalavahetusel oli suur rõõm näha sõpradega ringiaskeldavaid õelapsi. Väike matk kasvõi “järgmise künka taha”, nagu nad seda ise kutsusid (peaasi, et vanemate vahetust nägemisulatusest välja, et ikka omaette saaks olla) vahele paar turniiri pinksimängu, siis üle aia turnides naabrite poole.

Pind näpus, väike kriim põlvel – mängides ununeb see peagi. Vanem, kes on pidevalt suures hirmus, et laps rattaga õigel ajal pidurdatud ei saa või puu otsast alla kukub, ei tee keelamisega lapsele heategu. Tasub siis arvuti kinni panna, rattalt tolm maha pühkida ja perega metsa. Otsida kuurist välja jalgpall ja pidada maha üks korralik turniir, millest kõik võidavad. Proovi järgi, mis laeb akusid paremini – tund aega arvuti taga või tund aega liikumist?

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee