Kommentaar

Indrek Tarand | PR-Pistorius laseb viis korda mööda (14)

Indrek Tarand, Euroopa Parlamendi saadik, 20. aprill 2014, 17:35
Foto: TEET MALSROOS
Kes siis Pistoriust ei teaks – see paraatleet tulistas läbi tualetiukse külmavereliselt surnuks oma modellist kallima ning seletab nüüd lohutamatult nutta löristades Johannesburgi kohtupingis, et tegu polnudki ettekavatsetud kiremõrvaga, vaid hoopis võitlusega tualettruumis peituva relvastatud murdvargaga ning äkkvihas toime pandu oli mõeldud hoopis tüdruku kaitseks. Raevupursked ja tulirelvad ei tohiks kokku käia, kuid elus oleme pahatihti tunnistajaks, kuidas mõni mees vihahoos puusalt tulistama hakkab.

Hiljuti ilmus end suhtekorraldusfirma Rull & Rumm juhatajaks tituleerivalt Ivo Rullilt Õhtulehes kommentaar "Eurovalimistel oma häälega pulli teha on halb mõte". Et PR-Pistorius tulistab selles just mind, siis tsiteerin: "Aga mida on viimane saadud mandaadiga teinud? Tarand liitus europarlamendi marginaalse fraktsiooniga, mille kõige häälekamaks esindajaks on venemeelne Tatjana Ždanoka. Ta osales Keskerakonna kandidaadina ehk Savisaare peibutuspardina möödunud presidendivalimistel. Ta on europarlamendis levitanud Eesti eurovolinikku kritiseerivat infot ehk rahvakeeli öeldes pesnud kodust musta pesu võõrsil. Ma pole päris kindel, et Tarandi valijad andsid viis aastat tagasi oma toetuse just sellisele poliitikale."

Samal teemal

Viis korda mööda

Suhtekorraldajast sulesepa relv läheb selle lühikese lõigu jooksul koguni viis korda valel ajal lahti! Esiteks − Rohelised ei ole marginaalne fraktsioon, vaid näiteks votewatch.eu veebilehe kohaselt parlamendi kõige efektiivsem fraktsioon. Seda keskkonda haldab akadeemiline ja poliitiliselt erapooletu asutus nimega London School of Economics ning tulemuste väljaselgitamisel võetakse arvesse europarlamendi kodukorda, fraktsiooni suurust, esitatud ja heakskiidetud paranduste suhtarvu ning paljut muudki. Näiteks ajakirja Newsweek viimane number kasutab Ukraina kriisi ja energeetikat käsitlevas artiklis fraasi " politically powerful European Greens".

Teiseks − Roheliste fraktsiooni kõige häälekam esindaja ei ole Tatjana Ždanoka. Ta on tegelikult üks hääletumaid. Kui Rull suvatsenuks läbi vaadata kas või ühe nimetatud isiku sõnavõtu plenaaristungil, poleks ta sellist lasku teinud. Tatjana hakkab sageli nutma juba ükspäinis selle peale, kui mina koosoleku saali sisenen, sest ta teab, mis tulla võib. Maksim Reva petitsiooni ajal võtsin just mina tema eelnõud rajalt maha. Samuti keelustasin ainuisikulise manöövriga tema kavatsuse Eesti-vaenulikku näitust korraldada. Kahtlemata oleks huvitav kuulda, mida suhtekorraldajad on sedalaadi Eestile olulistes võitlustes korda saatnud, peale tegelike tegutsejate mõnitamise ja kaigaste kodarasse loopimise muidugi.

Ma pole kunagi olnud peibutuspart

Kolmandaks − termini "peibutuspart" tähenduseks on poliitik, kes kandideerib ametisse soovita ametikohale asuda, mille tagajärjel saab ametisse hoopis keegi kolmas. Eesti Vabariigi põhiseadus ei võimalda presidendikandidaadil mitte kuidagi kedagi teist ametisse sokutada. Presidendivalimistel üles astudes kaitsesin ma Eesti demokraatiat partokraatliku manipulatsiooni vastu, osutasin protseduuridele, mis juba ammu uutmoodi suhtumist ja muutmist vajavad. Asjaolu, et mõni PR-guru sellest aru ei saa, pole minu süü – mõni lihtsalt ei oskagi suurelt mõelda ja suuremeelselt käituda.

Neljandaks − Siim Kallase Lissaboni Lepingu ja Euroopa Komisjoni (EK) reeglite vastasele tegevusele, mida asjaosalised ise ju sugugi ei varjanud, vaid lahkesti meedias levitasid, tähelepanu juhtimine ongi iga EP liikme kohustus ning tõde selgub parlamentaarses väitluses. Euroopa põhinebki suuresti kokkulepetel ja reeglitel ning EK töötajatel on kohustus oma tegevusega eeskuju näidata, mitte reeglite rikkumisele ahvatleda. Kritiseeriv info on praegu taas Barroso laual ning sellega on ühinenud kolm fraktsioonide presidenti ning saadikuid kaheksast riigist.

Ja mis puutub siia kellegi must pesu? Kuidas mina selles süüdi olen, et Reformierakonna kontoris on nii palju musti kilekotte, mis igasugu mustust täis on? Võimalik, et osa musti sularahavooge jõuab ka firmani Rull ja Rumm, sest antud kommentaarist pole võimalik välja lugeda, kas see on Rulli isiklik arvamus, firma Rull & Rumm (Hannes Rumm, see Euroopa Komisjoni Infobüroo juht) seisukoht või mõne PR-Pistoriuselt teenust ostnud erakonna seisukoht. 2008. aastal, tarbides riigikogus esindatud erakonna maksevooge, oli lehestki lugeda, et Rull toetab "Teeme ära!" kampaaniat 50 000 krooniga.

Uus põlvkond − nutivalijad

Viiendaks – see, kas Rull on milleski kindel või mitte, omab sama marginaalset tähtsust nagu Tõnis Saartsi usk, et üksikmehed sedapuhku parlamenti ei pääse või Pistoriuse nutulaul kohtus. Minu valijad on nimelt nuti-valijad. Nemad ei esita väiteid á la Tarandist pole midagi kuulda, mida ta üldse seal Euroopas teinud on. Nad oskavad lugeda ja infot üles otsida, leiavad nii EP kodulehekülje, kust on EP tegevus online'is näha-lugeda ja minu kodulehe tarand.ee, kus ma järjekindlalt EP probleeme lahkan ja mõtlevad globaalselt.

Paar levinud väärarvamust vajaks veel selgitust: väliskomisjon ei ole EP kõige olulisem komisjon. See on jututuba ilma seadusandliku algatuseta, mille dokumendid pole kohustuslikud. Näiteks Ojulandi Magnitski nimekirja raportit pole ei komisjon ega ülemkogu realiseerima asunud.

Üksikkandidaat ei ole kuidagi kehvemas seisus kui parteiline kandidaat – ta võib valida fraktsiooni, millega liituda. Faktid võiks ka täpsemad olla, kui suhteid korraldama asud − 2014. aastal valitakse Euroopa Parlamenti siiski 751, mitte 760 saadikut, sest Lissaboni leping sätestab nii. Püüa ikka faktid ja oma käsitlused neist selgelt lahus hoida. Ja muide, Ivo, Bob Marley kuulsa laulu "I Shot The Sheriff" sõnu "I shot the Sheriff, but I didn't shoot no deputy, oh no!" ei tõlgita "Ma tulistasin šerifit, kuid ei tulistanud rahvasaadikut", nagu kirjutad oma "õpikus". Peamine sinust on Ühtse Eesti Suurkogul juba ära öeldud. Sinu tulistamise taustal võin oma kaasamõtlejatele julgelt kinnitada – ma tahan midagi muuta ja meil on lootust!

14 KOMMENTAARI

e
Edevuse laat 24. aprill 2014, 23:28
Üks tühisus andis teisele võimaluse taas oma edevust demonstreerida. Ja mis Pistoriusesse puutub, siis pole ta veel süüdi mõistetud.
t
Toomas 24. aprill 2014, 17:24
Libekala, kes iga korra ajal elu ja nomenklatuuri mõnusid maitseb ja oma lobeda jutuga lihsameelsied lobistab.
Loe kõiki (14)

TOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee