Eesti uudised

Raasiku vallavanem Eesti Raudteele: laipade lugemise asemel paigaldage tõkkepuu! (27)

Karoliina Vasli, 19. aprill 2014 08:00
«Viimane aeg oleks tõkkepuu paigaldada. Ma ei tea, miks sellega nii kaua aega on läinud.» Raasiku vallavanem Raivo UukkiviFoto: Tiina Kõrtsini
Tuttavad ütlevad, et rongiga kokku põrganud veoki juht oli kogenud.

Raasiku vallavanem Raivo Uukkivi leiab, et Eesti Raudtee pidanuks ammu sellele ülesõidule tõkkepuu paigaldama. "Kaua nad ikka edasi lükkavad ja laipu loevad," pahandab ta. Samas, kas see aitaks? Mullu sõideti maha 74 tõkkepuud.

Samal teemal

Aktsiaselts Merko Infra alustas märtsis Arukülas liigvee ärajuhtimise projekti ehitustöid. Ühe alltöövõtufirma kaudu oli seal ametis ka veokijuht Avo (59), kes tõi veokiga paarikümne kilomeetri kauguselt Soodla karjäärist liiva. Kolmapäev oli tavapärane tööpäev. Ta hakkas veokiga karjääri sõitma. Teele jääb ka Raasiku ülesõit, kust kaugemale ta ei jõudnud. Kell 15.19 põrutas ta veokiga Elroni rongile küljelt sisse, neljavagunilise rongi kaks vagunit paiskust rööbastelt maha. Hukkus nii Avo kui ka rongis viibinud 43aastane naine. Viga sai kaheksa inimest.

Tehnilise järelevalve amet on kinnitanud, et rongijuht järgis kõiki reegleid. Põhja prefektuuri liiklusjärelevalvekeskuse juht Elari Kasemets ütles Õhtulehele, et ekspertiis võtab aega ja praegu ei saa öelda, kas juht oli kaine ja kas tal oli turvavöö peal. Samuti ei välistata veel ka võimalikku terviseriket. "Fikseeriti ka pidurdusjälg, aga praegu ei saa sada protsenti öelda, et see kuulus sellele veokile," märgib ta.

Kasemetsa sõnul paistis õnnetuse hetkel päike tagant, seega see juhi vaadet ei pimestanud. Küll aga paistis päike foorituledele ja see võis olla üks faktor, miks juht ei märganud, et punane tuli põles.

Hoopis terviserike?

Avot tundnud inimesed kinnitasid Õhtulehele, et mees töötas veokijuhina aastakümneid, oli aastaid padukarsklane ja hoolas liikleja. Arvatakse, et põhjus sai olla kas terviseprobleem või tõesti see, et ta ei näinud, et fooris on keelav tuli.

Kui foorist polnud tolku, ehk olnuks abi tõkkepuust? Mullu augustis juhtus seal traagiline avarii, kui rongile sõitis ette Nissan, milles olnud 79aastane naine hukkus. Ka siis järgnes avalik diskussioon, kas seal oleks tõkkepuud vaja, samuti seda, et päevinäinud foor vahetataks LEDi tüüpi foori vastu.

Kolm aastat foorita

Siiani pole midagi muutunud. Raasiku vallavanem Raivo Uukkivi selgitab, et nähtavus antud kohas on väga halb ja rongi saabumist varjab ka kõrge hekk. "Viimane aeg oleks tõkkepuu paigaldada. Ma ei tea, miks sellega nii kaua aega on läinud," arutleb ta.

Kaks elu nõudnud avarii järel kinnitas Eesti Raudtee kohe, et ülesõidule on plaanis sel aastal paigaldada nii tõkkepuu kui ka uus hoiatussüsteem ja ettevalmistused selleks käivad. See valmivat augustis. Küll aga rõhutab Eesti Raudtee, et seni pole eksitud – antud ülesõit tõkkepuud ei nõuakski. Nimelt on Eesti 156 raudteeülesõitu jagatud kolme kategooriasse. Esimene eeldab peale fooritulede ka tõkkepuud (selliseid on 6), teine kategooria vaid foore (35) ja kolmandas puudub signaal sootuks (115). Raasiku ülesõit kuulub teise kategooriasse. Kategooriate osas on vähemasti oldud nii paindlikud, et foorid on olemas ikkagi 118 ülesõidukohas, tõkkepuu 28 ülesõidukohas.

Tähelepanelikkus ennekõike

Elari Kasemets manitseb, et tõkkepuudest on abi, kuid eelkõige on autojuhtide enda kohustus ülesõidule lähenedes kiirust vähendada. "Hoolimata sellest, kas tuled põlevad või ei põle, kas tõkkepuu on üleval või all – tähelepanelik tuleb olla!"

Tähelepanematusele viitab seegi, et mullu sõideti maha 74 tõkkepuud. Tänavuse esimese kolme kuuga on see number 22.

Raudteeohutusega tegeleva MTÜ Operation Lifesaver juht Tamo Vahemets ütles Vikerraadiole, et antud õnnetuse puhul sõitis masin rongile sisse, mitte ette. "See tähendab, et ta kiirus oli valesti valitud, mitte ei olnud asi valgusfooris või tõkkepuus."

Samal teemal

05.06.2014
Rongiõnnetuse ohvritele hüvitatud ligi 6000 eurot
21.04.2014
Rongiõnnetuses ligi 4000 euro eest nõudeid
23.03.2014
Veokijuhi poeg: arst ütles, et terviseriket polnud
23.03.2014
"Rongi vahesein ja lapsevanker hoidsid hullema ära."