Maskides venemeelsed Donetski omavalitsushoones 18. aprillil 2014.Foto: Reuters / Scanpix
Toimetas Kristin Aasma 18. aprill 2014 19:06
Kuigi eile sõlmisid Venemaa, Ukraina, Euroopa Liidu ja USA välisministrid Genfis kokkulepped, et ebaseaduslikud sõjaväerühmitised peavad Ukrainas enda hõivatud valitsushoonetest lahkuma, on Donetski separatistid keeldunud seda tegemast. 

Genfis kokkulepete järgi tuleb ebaseaduslikud sõjaväerühmitised laiali saata ning desarmeerida. Välisministrid leppisid ka kokku, et kõigile Ukraina valitsusvastastele antakse amnestia, edastas BBC. Ukraina peaminister Arseni Jatsenjuk on lubanud anda amnestiat, öeldes, et amnestia eelnõu on ette valmistatud.

USA president Barack Obama on Genfi kokkulepet tervitanud, kuid ta hoiatas, et USA ja tema liitlased on valmis kehtestama Venemaale uusi sanktsioone, kui olukord Ukrainas ei parane.

Donetski separatistid on öelnud, et nad lahkuvad valitsushoonetest üksnes siis, kui "ebaseaduslik Kiievi valitsus" loobub võimust. Nad on teatanud, et ei tunnusta "Kiievi huntat", vaid neil on kangelaslik minevik, mis ulatub tagasi Teise maailmasõjani.

Separatistid on öelnud ka, et nad ei palu veel Venemaad appi, kuid neil toimub enne 11. maid referendum Donbassi iseseisvuse üle ning alles pärast seda võivad nad Venemaalt abi paluda.

Täna saabus Donetskisse Ukraina presidendiks kandideerida kavatsev Julia Tõmošenko, et kuulata ära sealsete ukrainlaste nõudmised.