Midri ökojumestuse blogi

Mineraalpuudrist lähemalt (6)

Õhtuleht.ee, 18. aprill 2014, 15:22
 
Tegin analüüsi ühele mineraalpuudrile, mida ise olen kasutanud. Tegemist on BareFaced Beauty Mineral Foundation´iga(toon Gracious).Milliseid koostiosi sisaldab:Mica e. vilgukivi(CI 77019) – sätendust andev osa, mis on saadud looduses leiduvast sätendava pinnaga kivimist – vilgukivi. Vilgukivi on hinnatud komponent ka oma katvuse poolest.

Tsinkoksiid – tsinki leidub looduses metallina(tsinkoksiid on saadud reageerides hapnikuga). Oma antiseptilise ja ärritust leevendava toime tõttu leiab tsinksalv näiteks kasutust meditsiinis(punetuste puhul jne). Tsinkoksiid on kosmeetika toodetes kasutusel veel päikesekaitsefaktorina, aga ökoloogiliste päikesekaitsekreemide puhul võib tulemus olla mõne kasutaja jaoks vastuvõetamatu.  Tsinkoksiid on iseenesest valge pulber, mis on vees lahustumatu ning samuti jääb ta kreemides nähtavalt valge. Peale kandes moodustab valge kihi nahale.

Mitmete mineraaltoodete puhul on koostises kirjas ka, et vähesel määral võib sisaldada lisaks muudele koostisosadele veel teisigi osakesi – käesoleva toote puhul on need raudoksiidid:
CI 77491 – punase värvusega raua pigment
CI 77492 – kollase värvusega raua pigment
CI 77499 – sinaka/musta värvusega raua pigment
Mineraalseid pigmente kasutatakse dekoratiivkosmeetikas tänapäeval väga palju. Mõned neist luuakse sünteetiliselt, mõned on pärit loodusest(näiteks kivimitest) ning mõned on ka loomsed(näiteks putukatest).

CI 77891 – titaanium dioksiid. Looduses leidub selles ühendis esinevat mineraali punakaspruuni värvusega. Pigment ise on valget värvi(kuna on töödeldud).

CI 77007 – ultramariin on mineraalidest tuletatud pigment. Koosneb naatriumist, alumiiniumist, silikaadist(ränihappe soolad), sulfaadist(väävelhappe soolad). Uuringute tulemusena tunnistatud tervisele kahjutuks pigmendiks. Võib olla pakendil märgitud ka teiste nimedega(üldiselt seotud sinise värvusega).

Väidetavalt mineraalpuuder ravib nahka ehk seda võib kasutada mitte ainult ilu eesmärgil vaid ka naha kaitseks ja tervendamiseks. Olulist rolli mängib raviva omaduse juures kindlasti tsinkoksiid, mis annab tootele ka päikesekaitsefaktori.
Üldlevinud arvamus on, et mineraalpuuder sobib eelkõige rasusele, ebapuhtale nahale. Kuiva naha puhul võib jääda ketendav. Siinkohal sõltub kindlasti ka millist meigialuskreemi või päevakreemi on enne nahale kantud.

Mineraalkosmeetikat on meedia poolt taevani kiidetud ning laialdast kasutust leivad antud tooted ka jumestuskunstnike seas. Miski pole aga täiuslik, kõigel on ka oma varjukülg.
Leidub neidki, kes suhtuvad mineraalkosmeetikasse skeptiliselt ning toovad välja ohud, mis võivad kaasneda nende toodete tarbimisel.
Sellest teemast juba järjena!

6 KOMMENTAARI

0
08:12 viga! 19. aprill 2014, 08:13
Mitte tervitad, vaid tarvitad. Eksitus!
j
Jänes metsarajal. 19. aprill 2014, 08:12
Vaatab, must asi maas, hops, kohe suhu. "Sitt, kurat"! "Vaata kui hea, et ma peale ei astunud", rõõmustab jänes. Enne kui tervitad, mõtle, mida ja kas üldse seda vajad. Takkajärgi targutamine on sama, mis to Fe+Zn, ehk tsinkämber.
Loe kõiki (6)

Põnevat ja kasulikku

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee