Foto: Joosep Martinson
Õhtuleht.ee 17. aprill 2014 20:25
Riigikogu põhiseaduskomisjoni esimees Rait Maruste andis täna riigikogule üle kooseluseaduse eelnõu. Kirgi kütnud seadus annaks kooselavatele inimestele, kes ei taha abielluda, siiski võimaluse oma suhtele õiguslik vorm anda.

Kuigi seaduse puhul räägitakse ka vabaabielus olevatest paaridest, on see siiski enim kaua oodatud pääseteeks samasoolistele paaridele, vahendab "Seitsmesed uudised".

Kooseluseaduse reguleerimisalasse kuulub kooselulepingu sõlmimise kord, registreeritud elukaaslaste õigused ja kohustused ning kooselulepingu lõppemise alused. Lisaks viidatakse kooseluseaduses võimalikele valdkondadele, milles registreeritud elukaaslased saavad lisaks seaduses sätestatud õigustele ja kohustustele kokku leppida. Kooselulepingu sõlmimine on kujundatud lepingu- ja registreeringupõhise mudeli segaversioonina. Lepingu tõestab notar, kellel on piisavad õigusteadmised lepingu koostamiseks ning kes tagab poolte õiguste kaitse nõustamis- ja selgitamisfunktsiooni täites. Kooseluleping ja lepingus valitud varasuhe kantakse registrisse.