Foto: AFP / Scanpix
Õhtuleht.ee 17. aprill 2014 11:06
Võrdõigusvolinik Mari-Liis Sepperi sõnul astuks Eesti täna riigikogule üle antud kooseluseaduse vastuvõtmisega esimese sammu lesbide, geide ja biseksuaalsete inimeste (LGB) ebavõrdse kohtlemise lõpetamiseks, mis puudutab perekonnaelu kaitset.

"Perekond on Eesti põhiseaduse järgi riigi kaitse all. Õigus pere luua ei ole rahvusvahelise inimõiguste arusaama ega Eesti põhiseaduse järgi seatud sõltuvusse inimese seksuaalsest identiteedist. Tänaseni on Eestis aga kehtinud olukord, kus samasooliste paaride kooselu ning sellest koosolest tekkivaid õigussuhteid riiklikult ei tunnistata," märkis Sepper.

Gei- ja lesbipaaride õigust perekonnaelu kaitsele on oma lahendites käsitlenud Euroopa Inimõiguste Kohus.Strasbourgi kohus on leidnud, et samasooliste inimeste püsiv partnerlus kuulub perekonnaelu kaitsealasse samamoodi kui heteropaari kooselu.

"Seadustades samasooliste paaride võrdsed õigused perekonnaelule ning selle kaitsele, saadab riik üliolulise sõnumi – te olete võrdsed kodanikud võrdsete õigustega, teie pered ja lapsed on Eestile sama väärtuslikud kui ükskõik millised teised pered," rõhutas Sepper.

Ta lisas, et ühtlasi aitab see lesbide, geide ja biseksuaalsete inimeste lähedastel aktsepteerida pereliikme või sõbra elanikkonna enamusest erinevat seksuaalidentiteeti.

"Sallimatus ei sobi kaasaegsesse inimõigusi asutavasse ühiskonda ega vii meie riiki edasi. Samasoolistele paaridele perekonnaõiguste tagamine on oluline samm kõigi Eesti inimeste võrdse väärtustamise poole, aidates ühtlasi kaasa sallivuse kasvule," toonitas Sepper.