Foto: Tairo Lutter
Eesti uudised
17. aprill 2014, 07:00

Andmekaitsjad uurisid kuut kaebust sotsiaalvõrgustikus (1)

Eelmisel aastal tuli andmekaitse inspektsioonile sotsiaalvõrgustiku wazzaa.net kohta kuus kaebust, kus sooviti isikuandmete töötlemise lõpetamist.

Igal aastal tuleb inspektsioonile mitmeid pöördumisi no.spam.ee blogipostituste kohta, kust inimesed soovivad oma andmete eemaldamist. See on blogi, kuhu blogipidaja laeb üles informatsiooni otseturustajate kohta. Inspektsioon hindab igal individuaalsel juhul isikuandmete avalikustamise üksikasju eraldi, võttes arvesse üleslaetud andmete koosseisu ja iseloomu. Kaebusi isikuandmete avalikustamise lõpetamiseks esitatakse ka teiste blogide ja interneti foorumikeskkondade kohta, märgitakse AKI aastaraamatus. Sotsiaalvõrgustiku wazzaa.net kohta saabus AKI-le eelmisel aastal kuus kaebust, kus sooviti isikuandmete töötlemise lõpetamist. Pärast inspektsiooni sekkumist seda ka tehti.

Viimastel aastatel on sagenenud kaebuste esitamine suhtluskeskkonnas Facebook aset leidva isikuandmete töötlemise kohta. Ka on AKI menetlenud kaebust seoses isikuandmete avalikustamisega portaalis mamba.ru, millele kohaldub Vene Föderatsiooni õigus.

Probleemsemad on juhtumid, kus siinsed inimesed kasutavad mõne välisriigi suhtluskeskkonda, millele Eesti õigus ei kohaldu. Kui on teada peale välisriigi portaali haldajate ka siinne isikuandmete avalikustaja, saab pöörduda viimase poole. Kui aga pole, tuleb otsida alternatiivseid lahendusi. Reeglina eeldab see kaebaja enda initsiatiivil suhtluskeskkonna poole pöördumist või inspektsiooni soovituse esitamist vastavale teadaolevale suhtluskeskkonna kontaktisikule.