Kommentaar

Statistikaamet: soovitame jälgida muutusi, mitte vaielda selle üle, milline on „õige“ keskmine palk

Kaja Sõstra, Statistikaameti metoodika ja analüüsi osakonna juhataja, matemaatilise statistika doktor, 16. aprill 2014 17:44

39 KOMMENTAARI

p
Proff/ 20. aprill 2014 08:48
Selles just ongi asi, reformiametnikud. Üks ise endale palka määrav reformiametnik võtab endale palgaks 10 000€. Üheksa meest orjavad kavalat tööandjat, kes jätab neile palga maksmata ja need mehed ei saa midagi.. Statistikaameti järgi saavad kõik kümme meest 1000€ palka ja selle numbriga minnakse Eurostatistikasse..
i
Iga kord/ 18. aprill 2014 18:57
peale tööle asumist hakkab palk sisuliselt langema, mitte tõusma.... lihtne statistiline arvutus aastase inflatsiooniga, näitab, et 5-10 % palgatõusu ei kata ära hinnarallit toidupoes ja paratamatult saad üha vähem endale lubada.
v
veel .../ 18. aprill 2014 11:30
Ukraina riik püsis ka statistika peal, paberi peal püsti. Tegelikkus oli see, et riigiametnikud lihtsalt kurmasid seda riiki oma rahaahnusega hukuni ja lõpuks sai rahval süda täis. Kas tuleb tuttav ette, kui vaadata, mis Eestis toimub? Palgalõhe rikaste riigitöötajate ja alampalka saavate, ka riigitöötajate vahel on röögatu, või mis? Toimetuleku piiril vaevlevate inimeste osakaal Eestis on väga suur, ei ole kesklassi. Teine suur osa inimesi on invaliide, kes on oma tervise riigi hüvanguks kunagi jätnud. Absaluutselt ei ole nõus sellega, et osadel riigiametnikel on suured ja ainsad võimalused endale palka teha ja teistel ei ole sõnaõigustki. Kui oled teist meelt, siis oled kohe riigivastane ja kui ei ole rahul sellega mis toimub, mine allkirju koguma, piketeerima või pane lõpuks ennast põlema. Ja see on siis demokraatia, mida pole olemaski.
n
Napakad, öeldi vanasti/ 18. aprill 2014 11:18
Elu ei saa ju ainult arvudesse panna, matemaatilised tehted ja võrrandid ei juhi ju me elu.... aeg hakata rääkima ka muus keeles.
Räägime ka siis sellest kui palju saavad tiheasustuses ehk linnades inimesed keskmist palka ja siis vaatame kui suur on sissetulek hajaasutuses elavatel ehk maainimestel. Täielik riigipoolne korraldatud sigadus on see kui inimene töötab aasta täiskohaga tööl ja selle eest saab ainult pool aastat "pensioni staazi". Mille poolest see inimese töö on vähem hinnatud kui kõrgepalgalistel? Jah, vastutus on suur riigiisadel ja prokuröridek ja advokaatidel. Kuid kas siis vastutus on väiksem või seda polegi arstidel, õpetajatel ja politsenikel, päästetöötajatest rääkimata. Jah sõjanduse valdkonnas tõsteti nii palka, et keegi ei piiksunud ka ja nüüd siis on nende palk võrdväärne vastutuse koormaga - kui sõjaoht kanna peale astub. Statistika taha saab peita kuritegusid, seadusekuulmatust ja lauslollust.
e
18. aprill 2014 02:40
Everything is very open with a precise explanation of the challenges. It was truly informative. Your website is extremely helpful. Many thanks for sharing!
e
18. aprill 2014 02:40
Everything is very open with a precise explanation of the challenges. It was truly informative. Your website is extremely helpful. Many thanks for sharing!
i
18. aprill 2014 02:35
It's not my first time to visit this website, i am browsing this website dailly and get nice facts from here every day.
i
18. aprill 2014 02:35
It's not my first time to visit this website, i am browsing this website dailly and get nice facts from here every day.

d
18. aprill 2014 02:35
Does your site have a contact page? I'm having a tough time locating it but, I'd like to shoot you an email. I've got some recommendations for your blog you might be interested in hearing. Either way, great blog and I look forward to seeing it improve over time.
d
18. aprill 2014 02:35
Does your site have a contact page? I'm having a tough time locating it but, I'd like to shoot you an email. I've got some recommendations for your blog you might be interested in hearing. Either way, great blog and I look forward to seeing it improve over time.
j
Ja/ 17. aprill 2014 18:02
kõik ümberringi on lollid ja ei saa lihtsast asjast aru, nii jh? Ei saa aru, et ka sellise pasa eest saab keegi palka ja mitte vähe.
h
hullumaja,mitte selgus/ 17. aprill 2014 16:41
Jälgige endid seal statistikas,et päris ära ei pööra oma leiutistega.Kõik peale teie on eestis nii lollid,et ei oska enam kuidagi keskmist välja arvutada.Ansipi valitsus on tõesti koolitanud teid omaalgatuslikeks statistikuteks,kohutav.Mida keerulisemad käigud,seda vähem peategi aru saama ja kasulik vaid väljavalitutele.
i
17. aprill 2014 13:24
Ikka mida keerulisemaks süsteemi muuta,sedaraskem on tavakodanikul sellest aru saada,vähe sellest ,et kõik teavad oma keskmist tegelikkuses.Kogu jama ongi selles,et jälgijad jälgivad,et rahvas lollitamisest aru ei saaks.Kui pensioni arvestusel on 3 kategooriat-riigitöötaja,eripension ja lõpuks tavakodaniku süsteem,siis tuleb ka keskmisi palku sama järgi välja kirjutada ja serveerida.Liive 100000 ja minu 500-ongi tore keskmine,mille alusel riigikogu oma palga saab.Haiged väited ikka pädevad edasi,pange etteotsa missugune valitsus tahes.
K
"Näide: õpilane tegi kaks nädalat..."/ 17. aprill 2014 10:01
Kuradi kavalalt saadud see statistiline keskmine. Õpilase keskmine järelikult 480 eurot kuus. Kui paljud täiskohaga töölised sellist keskmist saavad? Õpilane ise pole seda raha näinudki. Keskmise aga saame kõigi õpilaste pealt, kes suvel pisut taskuraha üritavad teenida. Nii, et oodake! Suve lõpuks Eesti keskmine palk tõuseb, mis tõstab ka riigikogu palka. On ikka matemaatikud koos! Kel kurikat pole, metsast kaigas kätte ja tänavale! Või laseme edasi ennast pügada nagu lambale kohane? Millal eestlane ükskord silmad avab?
k
Keskmine./ 17. aprill 2014 09:59
Miks riigikogulasele antakse neljakordne keskmine kuid arvestatakse keskmise tõstmiseks ühe palgana.
k
Kelle muutusi te jälgite?/ 17. aprill 2014 09:55
Kas Eesti rahva palga muutusi? Ärge nähke vaeva, mitte midagi ei ole muutunud! Minge sundpuhkusele sest see töö mida teie teete on suht mõttetu.
Mina ei tea mis teil seal pidevalt tõuseb, meie palk pole tõusnud.

q
Qwert/ 17. aprill 2014 08:19
"Kui tööandja või töötaja tahab teada, milline on konkreetsel ametikohal ja tegevusalal makstav palk, siis selle kohta annab parema pildi SA keskmise palga statistika, mis näitab täistööaja eest saadavat palka." - Ega ikka ei ole küll. Ühe ja sama töö eest võib palk varieeruda ikka väga.
e
elu/ 17. aprill 2014 07:36
see on selline hämamine, et paha hakkab! mida keerulisemaks asi aetakse, seda lollimaks inimene tehakse. minu sissetulek on see, mis minu kontole laekub.kui väljaminekud on suuremad, kui minu sissetulek, kus see palgatõus siis on? lusikaga antaks, kulbiga võetakse.
r
reibas valetaja ja varastaja/ 17. aprill 2014 07:20
õigel ja valel ei ole vahet..........nüüd on selge:) aitähh
j
Jep/ 17. aprill 2014 07:16
Statistilises mõttes võiks need statistikud tootvale tööle minna, Mõnus on mingeid numbreid väänata ja mittemillegi eest vastutada. Kinni panna see kontor.
t
thgf/ 17. aprill 2014 07:15
statistikaamet on selline amet mis tuleks laiali saata. hoiaks raha kokku. samuti võiks sulgesa muinsuskaitse ameti. hoiaks raha kokku. mõttetu pe*sse laiaks istujaote armee
ä
Ärge jahuge ja lollitage rahvast./ 17. aprill 2014 06:26
Kiidate, et palk pidevalt trõuseb. Ei näe seda kusagil. Näen hindade tõisu ja seda, mis eelmine kuu endale lubada sain, sellel kuul enam lubada ei saa. Õngi kogu tõde.
Miks valetate rahvale. Varsti oleme meie separatistid ja oleme tänavatel, nagu Ukraina inimesed. Meie tahame elada, siiani aga vegeteeritakse.
Maha see valitsus.
M
!!!/ 17. aprill 2014 04:26
Mina arvan, et palgastatistika peaks olema veidi teistsugusem. Keskmine peaks tulema nii, et näidatakse ära palgagruppide järgi alla 300 teenivad, 300-399 eurot teenivad inimesed jne. Siis saab teada, et mitu % rahvastikust teenib mingis vahemikus palka. Teine võimalus oleks minna mediaani vaatama ehk siis kõik palgad rivvi ja sealt võtta see keskmine... siis langevad ära äärmused-väga kõrged ja ekstreemselt madalad- kätte saame mingisuguse keskmise, mis on palju adekvaatsem kui see, et 100 000 teenivad 300 eurot ja 1000 tükki teenivad 100 000 eurot. Selle viimase näite puhul on keskmine palk 1287 eurot. Tegelik keskmine aga siiski 300 eurot!
o
On../ 17. aprill 2014 02:22
..valed, nahhaalsed valed ja statistika. Pole vahet, milliste valemitega tulemit modelleeritakse, vale jääb valeks. Tore on näha riikliku valetamisasutuse masinlikku lobitööd. Siinkohal soovitan Teil, Kaja, jälgida reaalseid muutusi — regressiooni muutus Excelis pole elu, vaid simulatsioon..

v
vdv/ 17. aprill 2014 01:28
Tra, mis jutt!!! Selle asemel, et hakata välja tooma adekvaatseid andmeid: mediaanpalk, väljamaksed detsiilide kaupa, ostujõud, THI suhe detsiilide kaupa jne: ühesõnaga lihtsalt vaadeldavad ja tunnetatavad andmeid, hakatakse vabandama, seletama ja sogama!!!
Meenub üks anekdoot.
Ansip küsib Ligilt: "Kuule, mis toimub meil selle palgatõusu ja tööjõu puudusega, kui statistika räägib vastupidist?!"
Ligi: "Ma võin seletada..."
Ansip: "Ei-ei, seletada oskan mina ka, aga õtle,mis tegelikult toimub?!"
d
dsaf/ 17. aprill 2014 01:19
No nüüd astus küll Soone valusalt statistikaameti varvastele! Tubli!
Tehke oma metoodikag keskmist edasi, aga esitage iga kuu kohta inimestele ka mediaanpalk.
c
cxzv/ 17. aprill 2014 01:17
Keri perse, Stat-amet, ausalt!!! Sellise vabandusega välja tulla...
k
kodanik/ 17. aprill 2014 00:30
Mul on vaid üks küsimus- miks me ei saa statistikaametilt neid arve, millest kodanikud huvitatud on ja mis rahvale ka midagi näitavad:
- riigi mediaankeskmine palk
- kui paljud kodanikud saavad alla mediaankeskmist palka
- kui palju maksab iga detsiiil maksudeks( %-des sissetulekust)
- kuidas jaotuvad riigi poolt antavad toetused ( kui palju makstakse toetuse kogusummast neile, kelledel pole mingit toetust vaja, sest sissetulek on keskmine või üle selle).
-...
Statistikaametile
Teid ei ole selleks eestimaal vaja, et te jätkaksite nõukogude statistikaameti ülbet ja ignorantset joont. Teie ülesanne PEAB OLEMA kodanikele anda selget ja neile igasti arusaadavat informatsiooni. jälkused jätke järgi; kui teha ei saa, siis minge minema;... aga see kodanike ajupesu jätke järgi.
d
D'O./ 16. aprill 2014 23:54
See on ju SIILILEGI selge, et see üle 1000.- €-ne n.n. "keskmine" on üles bluffitud! Reaalselt on KESKMINE kusagil 800.- € kandid!
x
xxxxx/ 16. aprill 2014 21:22
Se postsotsialistlik statistikaamet tuleks likvideerida ja vaataks siis palju peale seda keskmine paLK
LANGEB,kuramuse kari kõrgepalgalisi muidusööjaid ja valitsuse pe..e lakkujaid
Vabandan ägestumise pärast! Aga ausate kodanike ees
a
acd/ 16. aprill 2014 21:16
See siis nende iive suurendamise mõttega lastetoetuste tegelik toime. Iive tõuseb, kuid millise hinnaga ja kelle huvides... sünnivad tehislikult toodetud odavinimesed, keda keegi siia maailma tegelikult ei oota. Lapsetoetused peavad olema lastele, kes on siia ilma oodatult ja loomulikul teel saabunud, mitte aga siia selleks toodud, et inimesed paljunemise abil teeniksid.

m
Marks/ 16. aprill 2014 20:33
Soovitan soojalt neid statistikuid koondama hakata, viia tootvale tööle. Muidu koguaeg häda et eestlase tootlikus väike. Julgen väita et möga, enamus on väljamaal tööl käinud, või vähemalt tunnevad kedagi, küsige kui kõvasti naad rabavad ja millised on sissetulekud. Töötasud on tasakaalus, meil punt ülemakstud lurjuseid. Aasta töö eest ei saa ühte pensioniaastatki, statistikud! Minge kooli, õppige iseseisvalt mõttlema.
e
ei ole suuremat nõmedust/ 16. aprill 2014 20:31
kui arvestada keskmist palka, ühed saavad 13000, teised 300, issake, missugune möla!!!
k
Keskmiste esitmine poliitikute kontekstis on täielik matemaatiline harimatus ./ 16. aprill 2014 20:23
Muutusi võib hinnata , kuid keskmist palka kasutada muudes kontekstides on sulaselge rumalus ja harimatus .
Mis kahjuks ei leia piisavat kiriitikat
h
hm/ 16. aprill 2014 20:22
ma ei ole statistika professor või doktor. aga ma tean mida tähendab keskmine...ja ma tean palju ma palka saan. Ma tean ka kui palju tuhanded inimesed minu ümber palka saavad. Alla keskmise igatahes. Tean ka seda, et see on inimväärikust alandav ning norm. elu mittevõimaldav. Ei pea normi all silmas välisreise, teatrit, kohvikut, massaaži, vaid toitu, laste trenne, jalanõusid, hambapastat...jah ka hambaravi. Ja meile ei lähe absoluutselt korda mis nipiga keegi statistikat teeb ja mis andmeid ta kuidagipidi keerab ja tõlgendab. Meil on silmad ja meil on ajud ja sellest piisab, et aru saada toimuvast me ümber. Ei ole vaja sadat statistikut, et teha selgeks, et eesti on mullimaailm.
j
ja millise/ 16. aprill 2014 20:13
statistika järgi toimuvaid statistilisi muutusi ma peaksin siis nüüd jälgima???