Psühholoogia blogi

Psühholoogia blogi: kuidas kooselus oskuslikult tülitseda? (2)

Tiina Kilkson, psühholoog, 23. aprill 2014, 11:58
 PantherMedia / Scanpix
Oskuslik tülitsemine on pingete maandamiseks hea. Kindlasti tuleb teada, et vägivald on out. Mis siis tülitsemine on ja kuidas seda oskuslikult teha kooselus?

Ma nimetan tülitsemiseks emotsionaalset erimeelsuste lahendamist. Kindlasti ei pea kooselus olema alati kõiges ühel meelel. Kooselus tuleks võimalikult palju asju läbirääkida, et kuidas teine asja näeb.

Ühte asja võivad erinevad inimesed tõlgendada täiesti erinevalt. Hea oleks kaaslaselt küsida, miks ta just nii arvab. Hea suhtlemisega on võimalik vähendada tülisi. Suhtlemises on olulised kuulamine ja rääkimine.

Oluline on ennast kuulata ja ennast mõista. Soovitav on hinnangu vaba eneseväljendus.

Samal teemal

Vesteldes tuleks säilitada mõlema pole eneseväärikus. Vastastikune austus ja respekt peab olema. Kritiseerida võib käitumist, mitte inimest. Tülitsedes tuleks emotsionaalsus maha võtta ja neutraalsemalt vestelda. Kindlasti ära ründa vastu. Räägi sellest, mis sind häirib ja sulle haiget teeb. Kõike saab sõnadesse panna.

Hoidu sarkasmist ja varjatud vihjetest, räägi otse. Sobiv lause on näiteks:“Mind solvab, kui sa ei kuula mind lõpuni.“  Väljenda ennast mina vormis ja too välja, mis sind häirib.

Iroonia tekitab pingeid ja ei muuda suhteid paremaks. Elu ei ole mäng, suhted on õrnad ja neid tuleb hellalt hoida. Räägi ausalt oma südamelt ära, et pinged ei jääks aastateks kuhjuma.

Ära üldista sõnadega nagu alati, ainult, mitte kunagi, kogu aeg. Sõnasta teisiti ja ole konkreetne. Jälgi kuidas sa ennast väljendad ja ka seda, kuidas mõtled. Seaduspärasusi ei saa muuta, seega muuda väljendust.

See, milliste sõnadega sa mõtled, muudab suhet. Tuleb meeles pidada, et ühe negatiivse sõnumi asemele on vaja 4 positiivset sõnumit. Kui suhtes on palju negatiivset, siis paljud lahutavadki.

Heade suhete nimel tuleb vaeva näha. Tülid on elu loomulik külg.

Ära vasta enne, kui oled teise lõpuni kuulanud. Kas oled valmis teist lõpuni kuulama? Pea ka meeles, et inimesed näevadki olukordi erinevalt. Ära kunagi kuulamise asemel igavle, tegele muude asjadega, mõtle muule. Vaata kuulamise ajal vestluspartnerile otsa. Kõrvalda kõik segavad asjad oluliseks vestluseks.

Ära kuula valikuliselt ehk seda, mida kulda tahad. Vahel nopime sedasi kuulates välja vaid negatiivse. Ära valmistu kuulamise asemel vastulauseks. Kuula teine lõpuni. Ei ole võimalik 100% keskenduda mitmele asjale korraga, see on müüt, et on võimalik.

Rääkida ja kuulata samal ajal pole võimalik, naised lülituvad kiiremini ümber.

Hea suhtlemine ei ole

- Lahenduste pakkumine

- Moraali lugemine, hinnangute andmine

- Sildistamine

- Teema vahetamine, sest teisele on see oluline teema

- Nalja tegemine vestluspartneri teema üle

Tee hoopis nii:

- Kuulata peab tahtma ja võtma selleks aega

- Proovi teist mõista isegi, kui arvad teisiti

- Võta teist sellisena nagu ta on

- Ära vaidle vastu

- Nooguta

- Lase teisel olla vait ja mõtteid koguda

- Tee kuulamise ajal kokkuvõte, mida kuulsid ja sõnasta see oma sõnadega ümber, kontrollimaks, kas said õieti aru

- Peegelda teise tundeid

- Vali sobiv hääletoon

Tihti tülitseme tühjade asjade pärast ja probleem on peidus hoopis mujal, sügavamal.

Kõige sagedamini tülitsetakse kooselus ja abielus raha, suhete, seksi, laste, sugulaste ja sõprade pärast.

Väga oluline mõju on lapsepõlvel meie käitumisele, rääkigem oma kaaslasele oma lapsepõlvest, mis on olnud head ja mis halba. Igal ühel meist on omad nõrgad kohad.

Ärge jääge pinnapealseks, leidke päris põhjus ülesse. Delikaatsetest asjadest on raske rääkida, kuid oma südameasjadest tuleb kaaslasele ka rääkida. Paremini tuleb õppida üksteist mõistma ja õppida lugupidavalt kaaslasesse suhtuma.

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee