Eesti uudised

Eesti – Süüria sõja treeninglaager? (2)

Mattias Tammet, 15. aprill 2014 07:00
SELGITAB: Esimest korda tutvustas kapo aastaraamatut ja kirjutas sellele eessõna juunis uueks peadirektoriks saanud Arnold Sinisalu. Tema sõnul oli Ukraina lipu värvides kaaned valitud teadlikult. Foto: Stanislav Moškov
Kaitsepolitsei (kapo) möödunud tööaastat kokku võtvast trükisest selgub peale tavapärase julgeoleku- ja korruptsiooniolukorra analüüsi, et Eestist on mitu inimest sõitnud osalema Süüria kodusõtta.

"Kaitsepolitsei on tuvastanud, et Eestist on Süüriasse sõitnud inimesi, et osaleda sealses sõjategevuses või seda toetada. Samuti ei saa välistada, et Eesti moslemikogukonna liikmete hulgast ka tulevikus reisitakse Süüriasse džihaadi toetama, kuna üksikud isikud on selleks huvi ilmutanud," seisab kapo aastaraamatus. Seetõttu palub amet inimestel, kes on märganud oma lähedaste või tuttavate hulgas põhjendamatult suurenenud huvi ja tahet kriisikolletesse reisida, kaitsepolitseiga ühendust võtta.

Kolmandik raamatust pühendatud Venemaale

Siiski märgivad raamatu autorid, et siinne moslemikogukond on peamiselt rahumeelne ja Eesti ühiskonda lõimunud, mistõttu kaitsepolitseile laiemalt muret ei valmista.

Üle kolmandiku aastaraamatust on pühendatud Venemaa mõjutustegevusele Eestis.

Samal teemal

Kapo andmetel toetavad Venemaa riigifondid ja agentuurid otseselt aktiivsemate vene šovinistide tegevust. Toetuse väljateenimiseks peavad nad levitama kolme põhisõnumit: Eesti toetab natsismi, Eestis diskrimineeritakse massiliselt venekeelseid inimesi ja Eesti on perspektiivitu riik, kes tekitab oma lääne partneritele pidevalt probleeme.

Eraldi käsitleb aastaraamat pikalt mullust suursündmust, kui kaitsepolitsei pidas 7. augustil kinni endise kaitsepolitsei spetsialisti Vladimir Veitmani. Aastast 2002 Vene eriteenistuste heaks luuranud riigireeturi mõistis kohus mullu oktoobris 15 aastaks vangi.

"Karjääris pettunud mehele anti võimalus olla tähtis, eraelus tagasilööke saanud ego turgutati ja pakuti ka raha. Tublist spetsialistist oligi inimliku nõrkuse ajel saanud reetur," kirjeldab kapo aastaraamat mõne aasta eest pensionile läinud Veitmani saatust.

Samas tuletavad aastaraamatu koostajad meelde, et eriteenistuste värbamistöö võib olla pikaajaline ja asjaosalisele raskesti tõrjutav.

Yana Toomi nimetatakse vaid ühel korral

Korra käib aastaraamatust ­läbi ka hiljuti teise astme kohtus kapo üle osalise võidu saavutanud rahvasaadik Yana Toomi ­nimi. 2013. aastal esindas ta ­Eestit USAs Washingtoni linnas toimunud Mir Bez Natsizma (Natsismita Maailm) konverentsil.

Organisatsiooni põhieesmärkide hulka kuulub eelkõige Balti riikide ja Ukraina kohta natsismisüüdistuste levitamine. Eestist osalevad liikumise juhtimises muu hulgas pronksiöö sündmuste juhtfiguuridena tuntuks saanud Dmitri Linter ja Maksim Reva.

Revat on eraldi mainitud ka aastaraamatu ajalookäsitluse osas. Mullu esitles mees dokumentaalfilmi "Balti riikide varjatud ajalugu," milles kasutati muu hulgas hulgaliselt Venemaa Föderaalse Julgeolekuteenistuse (FSB) arhiivi materjale, millele lihtsurelikel ligipääsu pole.

Samal teemal

03.06.2014
Süürias algasid presidendivalimised
14.04.2014
Seisukoht | Kapo aastaraamat ravib hinge
14.04.2014
Kapo näeb ohtu Süüria kriisikoldest naasnud elanikes
14.04.2014
Kapo: Ukrainas toimuv näitab kaasmaalaspoliitika olemust