Maailm

FOTOD JA VIDEO: Venemaa sõjalised kulutused on kümnendiga kahekordistunud (12)

Toimetas Sander Silm, 14. aprill 2014 15:54
Nizni Tagilis leidis möödunud aastal aset rahvusvaheline militaarmess "Russia Arms Expo 2013", kus Venemaa demonstreeris oma uuemat sõjatehnikat.Foto: Reuters / Scanpix
Rootsis asuv rahuuuringutekeskuse SIRPI aastaraamatu kohaselt vähendavad lääneriigid järjest enam militaarkulutusi, samas kui maailma ülejäänud riigid suurendavad oma sõjalisi kulutusi.

Maailmas ulatusid sõjalised kulutused mullu ühtekokku 1750 miljardi dollarini, mis on 1,9 protsenti vähem kui aasta varem.

Kõige suuremad sõjalised kulutused olid USA-l, 640 miljardit dollarit, mis vastab 3,8 protsendile riigi SKPst, edastas YLE.

Samas on see kaheksa protsenti vähem kui aasta varem, sest Iraagi sõda on lõppenud ning USA toob oma väed Afganistanist välja.

Maailma teine suurim relvastuja on Hiina, mis kulutas mullu riigi kaitsevõimele 188 miljardit dollarit ehk 7,4 protsenti tunamullusest enam.

Kolmandal kohal on Venemaa 87,8 miljardi dollariga, mis moodustab riigi SKPst 4,1 protsenti.

Nii Venemaal kui ka Hiinal on pikaajaline plaan oma maa relvajõudude moderniseerimiseks. Samas leiavad asjatundjad, et Venemaal ei pruugi kehva majandusseisu tõttu ülemäära enam relvastusse panustada.

Maailmas oli mullu ühtekokku 23 maad, mis on viimase kümne aasta jooksul kahekordistanud oma kaitsekulutusi. Nende seal on ka Hiina, Venemaa ja Saudi – Araabia.