Foto on tehtud kell 7.49.Foto: Lugeja foto
Katrin Rohtla 14. aprill 2014 14:55
Pühapäeva varahommikul Tallinki Silja Europa laeva välitekile kohvi ja sigaretti nautima läinud mees sai suure ehmatuse osaliseks, sest rahuliku vaate asemel ootas teda ees siniste vilkurite valgussähvatustega kaetud kai. Põhjuseks see, et kell kuus leiti Silja Europa juurest Soome kodaniku surnukeha.

"Tekkis uudishimu, et mis toimub.  Kiikasin üle piirde ja nägin kahte politseiautot,kiirabi ja paari ilmselt sadama või Tallinki esindajate autot,“ kirjeldab sündmuskohal olnud Andrus Õhtulehele.

"Väheke pingsamal uurimisel leidsin laeva kõrvalt kai pealt maas lebava meesterahva, vereloik pea piirkonnas,“ meenutab mees.

Andruse sõnul kiikas kogu kail olev seltskond väga asjalikult üles, kust maas lebav mees arvatavasti alla oli hüpanud.

"Kiirabibrigaadi tegevusest järeldades oli mees ilmselt juba surnud,“ järeldab Andrus, kelle jaoks oli situatsioonis kõige šokeerivam ja häirivam see, et surnukeha jäeti katmata tundideks möödujatele vaatamiseks.

"Miks laipa kinni ei kaeta?"

Nii kirjeldab Andrus irooniaga, kuidas hommikusele laevale Star minejad said rahus verises lombis lebavat meest "nautida“.

"Süda hakkas kripeldama, et ei tea, aga miks laipa kinni ei kaeta? Milleks peavad laeva siirduvad lapsed nägema sellist vaatepilti? Kas tõesti rahalised ressursid Eesti politseil nii kokku kuivanud, et ei ole enam mõne eurost presendijuppi,kilet, mida iganes,“ tulnuks Andruse arvates surnukeha vähemasti austusest surnu vastu katta.

"Midagi siiski politseinike peas hakkas liikuma(veidi enne kaheksat!) ja nad sõitsid oma kaubikust bussiga laiba ette,“ meenutab mees, et kui neid peale kella kaheksat laevalt maale lasti, siis oli lõpuks ka kauaoodatud laibaauto kohale jõudnud.

"Olin hämmingus... Kolm tundi vedeleb laip maas kõigile vaatamiseks,“ ei usu Andrus siiani, et midagi nii ebainimlikku võib koduriigis kohata.

Tallinki pressiesindaja Indrek Raudjalg selgitas, et koheselt kutsuti kohale politsei, kes tegeleb juhtumi asjaolude väljaselgitamisega edasi.

"Laeva meeskond edastas kogu olemasoleva info, sealhulgas turvakaamerate salvestused, politseile,“ kinnitab Raudjalg.

Surnukehalt eemaldati kile vaid selleks, et ekspert saaks fotosid teha

Politsei- ja Piirivalveameti pressiesindaja Andres Sang selgitab, et politsei sai 13. aprillil kell 6 teate, et Tallinna sadama D-terminalis seisva reisilaeva Silja Europa kõrval kail on mehe surnukeha.

"Juhtus nii et öise ja päevase vahetuse patrullid toimisid erineval moel. Öine oli surnukeha kinni katnud ja ka raskused kilele pannud, et tuul seda ära ei viiks. Siis tulid eksperdid ja eemaldasid kile oma töö jaoks," selgitas Sang, et patrullid vahetusid.

"Järgmise vahetuse politseinikud ei pidanud kile uuesti pealepanemist enam vajalikuks, vaid pidasid piisavaks võõraste pilkude eemalehoidjaks seda, kui laibaautot oodates parkisid oma bussi galerii ehk reisijate käigutee ja surnukeha vahele."

Surnukeha viis ekspertiisi matusebüroo auto, mitte politsei transport, mis olevat taolistel puhkudel  tavapärane protseduur.

„Politseinikega räägitakse juhtum läbi ning selgitatakse, et ka sellises olukorras, kus surnukeha ei näi olevat võõraste pilkude all, tuleb matusebüroo autot oodates surnukeha kinni katta," ütles Sang.

Kuigi pealtnägija vältel oli laip katmata mitu tundi, siis politsei kinnitab, et laip viidi ära juba enne kella seitset.

Pressiesindaja kinnitusel oli surma saanud isik 20-aastane soomlane. Politsei esialgu vägivaldset surma ei kahtlusta, mistõttu praegustel andmetel oli  tegemist traagilise õnnetusega.