Õhtuleht trenniblogi

Trenniblogi: kas naised on paremad ultrajooksjad kui mehed? (2)

Kersten Lehismets, 14. aprill 2014, 10:48
Naistel on ultramaratoni jooksmisel meeste ees mitmeid, nii füüsilisi kui vaimseid eeliseid.Foto: PantherMedia / Scanpix
Oleme harjunud looduse otsusega, et üldjuhul on mehed naistest füüsiliselt tugevamad. Üllatav fakt on aga, et mitmete ülipikkade, ultramaratoniks kutsutavate jooksuvõistluste lõpetanud osalejate esikümnes on rohkem naisi kui mehi (selgituseks: ultramaratoniks kvalifitseerub distants, mis on pikem kui tavaline, 42,195 kilomeetri pikkune maraton). Kuidas see võimalik on?

Nagu ilmneb, on naistel meeste ees mitmeid eeliseid, nii füüsilisi kui vaimseid.

Samal teemal

Naiste kehas on suurem rasvaprotsent kui meestel. Sama palju kaaluva keskmise mehe ja naise keha koostis võrreldes on peaaegu kindel, et naise kehas on rohkem rasva kui mehe omas; mehe kehakaalust moodustavad lihased suurema osa kui naise kehakaalust. Pikaajalise jooksmise käigus kulutab keha enne ära süsivesikud ning seejärel asub rasvade kallale. Kuna naisel on varusid rohkem, peab ta keha kaua kestvale koormusele pikemalt vastu.

Teine põhjus peitub taktikavalikus. Mehed kipuvad sagedamini liiga kiiresti alustama ning kõrbevad läbi. Naised on ettevaatlikumad, jagades jõuvarusid ühtlasemalt. Ühes uuringus näidati, et 100 kilomeetrise distantsi puhul oli paljude naiste esimese ja viimase kümne kilomeetri aeg sisuliselt sama, vahel viimane kümme isegi kiirem. Meeste liikumiskiiruse analüüs aga näitas, et nad läbisid teise poole distantsist, eriti viimased kümned kilomeetrid, märgatavalt aeglasemalt kui jooksu esimese poole.

Kolmas on jällegi seotud füsioloogiaga ning selgitab osaliselt teist punkti. Meeste kehas on märgatavalt rohkem testosterooni kui naistel. Testosteroon aga tekitab võistlus- ja võitlusiha, seetõttu ei suudetagi ennast jooksu alguses tagasi hoida ning meeste puhul tekib ka tugevam võitlusmoment.

Seda, et ülipikamaajooksudes on edukad pigem vanemad kui nooremad mehed, on seotud testosteroonitaseme langusega mehe ea lisandudes.

Neljandaks näib naiste keha paremini toime tulevat temperatuuri kõikumistega. Läbi ööpäeva kestva ülipikamaajooksu ajal võivad õhukraadid oluliselt muutuda, seetõttu annab olukorra lihtsam talumine naistele eelise.

Viiendaks taluvad naised paremini stressi. Kui maratonil "sein" ette tuleb, on mehed kiiremad katkestama kui naised, kes püüavad end sellest seinast läbi pressida, nagu uuringutest selgub. Võib arvata, et seegi omadus on looduse poolt paika pandud, näiteks on ju ka sünnitamine keha jaoks suur stress, mille naise keha läbi peab tegema, ilma et seda oleks võimalik pooleli jätta.

Kuigi iga inimene siiski erinev – ei ole olemas reegleid, mis peaks paika kõikide meeste ja kõikide naiste puhul – võtavad eelnevad üldistused naiste ja meeste vaimsed ja füsioloogilised eripärad põneval ja intrigeerival viisil kokku.

TOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee