Maailm

Ukraina võitleb separatistidega (15)

Tõnis Erilaid, 14. aprill 2014 07:00
BARRIKAADID: Slovjanskis palvetasid eile vanad naised miilitsajaoskonna juurde ehitatud kaitsetõkke juures, kus seisid mehed, kellele automaate ei jätkunud ka kaheraudsete jahipüssidega. Foto: AFP / Scanpix
Juba esimestes kokkupõrgetes voolas Slovjanski äärelinnades veri.

"Ennast maha müüvad ajakirjanikud välja! Pole meil vaja Euroopat!" karjus vanaldaste naiste koor Poola telereporteritele eile lõuna ajal 120 000 elanikuga Ukraina linnas Slovjanskis.

Samal teemal

Hommikul alanud erioperatsioon linna vabastamiseks tundmatutest venemeelsetest aktivistidest oli hetkeks vaibunud. Linna saabusid OSCE vaatlejad.

Selleks ajaks oli surma saanud vähemalt üks Ukraina julgeolekuohvitser ja haavata üheksa inimest, kaasa arvatud kalale läinud mees, keda linnaservas tabas automaadivalang. Tal oli seljas laiguline rõivas ja kell 10 hommikul sõjaväesoomukite toetusel erioperatsiooni alustanud Ukraina julgeolekujõud pidasid meest üheks neist paarikümnest teadmata päritolu inimesest, kes laupäeval olid tunginud Slovjanski miilitsajaoskonda ning seal olnud relvad linlastele jaganud. Rünnakust ilmselt mobiiltelefoniga tehtud videol on kuulda, kuidas linnaelanikud pahandavad: "Miks te ronisite relvadega meie linna? Kes teid siia kutsus?"

Siseministri kohusetäitja Arsen Avakov kirjutas Facebookis, et kaotusi on ka linna tunginud tundmatute venekeelsete jõudude seas, kuid neist pole täpsemaid teateid.

USA saadik: mehed vene relvadega

Ühendriikide saadik Ukrainas Geoffrey Pyatt oma Twitteri-sõnumis: "Ida-Ukrainas olid terroristid venelaste relvadega ja kandsid täpselt sarnast mundrit, nagu oli seljas Krimmi tunginud Vene vägedel."

Venemaa opositsiooniline ajakirjanik Ilja Azar kirjutab oma blogis, et rääkis vanema omakaitselasega, kes nimetas end Jevgeni Vladimirovitšiks ja tunnistas, et on küll ettevõtja Moskva lähedalt, kuid on viimased paar kuud tegutsenud Krimmis. "Öösel sõitsime siia, Donetski oblastisse," olevat öelnud Jevgeni Vladimirovitš, lubades varsti koos oma meestega edasi liikuda mõnda teist linna vallutama.

"Tema kaaslased rääkisid mulle, et Jevgeni tuli Kramatorskist, kus olevat juhtinud sealse miilitsaosakonna vallutamist," kirjutab Azar.

"Kui nad Ukrainas demokraatiat ehitavad, mida nad siis referendumit kardavad," olid Jevgeni Vladimirovitši mehed arutanud.

Laupäeva õhtul hakkas linnarahvas vedama püssimeestele materjali barrikaadide püstitamiseks. "Miks te sellise koorma tõite? Te ju ei teagi, kes need relvastatud inimesed on," päris Azar ühelt asjalikumalt mehelt.

"Aga milleks mul vaja teada, kes nad on?" olla mees öelnud.

"Te ju teate, et käib maailmasõda Venemaa ja Lääne vahel."

Suurest rõõmust algas Slovjanskis laupäeva öösel üleüldine jooming, kirjutab Azar oma blogis.

Kiiresti leviski kuuldus, et Ida-Ukraina linnades tegutsevad Krimmist tulnud relvastatud üksused. Krimmi võimud ruttasid kähku seda ümber lükkama ja sealse omakaitsepolgu ülem väitis, et kõik tema mehed on oma alalistes asukohtades. Samal ajal levist teinegi kuuldus, nagu oleks laupäevaöise Ukraina julgeolekunõukogu eriistungi eel käinud Kiievis salavisiidil USA CIA juht, kes isiklikult instrueeris, kuidas erioperatsioon Slovjanskis ja kogu Donbassis korraldada. Ukraina-meelsed ajakirjanikud kinnitavad, et valitsushoonete vallutajaile makstakse 500 dollarit näo peale, miitingul osaleja aga teenib vähem kui 100 dollarit.

Minister: hoiduge kesklinnast eemale

Slovjanski linnavalitsuse hoonele oli laupäeval heisatud Venemaa trikoloor, mis sealt küll eile hommikul kähku kadus. Kuid kohaliku internetiuudiste lehekülje slavgorod.com andmeil ehitasid protestijad nüüd linnavalitsuse juurde telklinnakut ja koondasid paarsada naist ja last kaitsekilbiks mujalt Ukrainast saabunud julgeolekujõudude vastu. Linn oli igast küljest suletud – ei välja ega sisse pääsenud ükski sõiduk.

"Erioperatsioonile kaasati julgeolekujõude kogu Ukrainast. Jumal kaasa!" kirjutas ta lisaks.

Kohe seejärel alustasid Slovjanski kohal tiirlemist rakettidega varustatud kopterid.

Hoolimata venemeelsete aktivistide süüdatud rehvihunnikutest linnaeelsetes kontrollpunktides, õnnestus need kiiresti vallutada. Kuid linna eriüksused ei sisenenud, saades teateid inimkilpidest nii linnavalitsuse kui vallutatud politseijaoskonna juures. "Alustasime ümbergrupeerimist," teatas Avakov Facebookis.

Päeval valitses linnas vaikus. Ehk nagu kirjutab slavgorod.com: inimesed laulavad, ehitavad telklinnakut ja tugevdavad barrikaade.

Samal ajal teatati mitmest Donetski oblasti linnast, et seal on venemeelsed aktivistid vallutanud valitsushooneid. Selliseid teateid tuli poole miljoni elanikuga Mariupolist, Jenakievost ja veel mitmest väiksemast paigast.

Donetskis, kus juba mitu päeva on valitsushooned mässuliste käes, teatati eriüksuste võimalikust öisest rünnakust. Linna lähedale on toodud õhudessantdiviisi üksused. Kohalik omakaitse määras eile, et linna pääseb ainult pärast ustavuskontrolli.

"Me teame, et Kiievis võimult tulnud inimesed meid niikuinii petavad. Nendega mingeid läbirääkimisi pidada on täiesti mõttetu," ütles ühe Venemaa uudisteagentuuri väitel isehakanud "Donetski oblasti omakaitse idarinde" juht Nikolai Solntsev.

Kutšma: ma ei näe inimest, kes ühendaks Ukraina

Ukrainas 25. mail korraldatavaile presidendivalimistele mõjuvad rahutused Ida- ja Lõuna-Ukrainas kahtlemata halvavalt. Ukraina endine president Leonid ­Kutšma on mures aga hoopis teisel põhjusel. Tema meelest ei ole presidendikandidaatide hulgas inimest, kes suudaks Ukraina erimeelsed piirkonnad ühendada. "Nad on kõik piltlikult öeldes omaaegse oranži revolutsiooni kasvandikud ja idas ning lõunas valitseb nende suhtes sügav umbusk," arvab Kutšma.

Ainus praegustest riigijuhtidest, kes kiidusõnu väärib, on peaministri kohusetäitja Jatsenjuk. "Ta vähemalt püüab regioonideni viia valitsuse poliitikat ja selle eesmärke," ütleb Kutšma.

Samal teemal

13.04.2014
Kramatorski lähistel hukkus mässuliste varitsusrünnakus kuus sõdurit
21.03.2014
Ukraina pühadevaherahu mattus automaadivalangutesse
17.03.2014
Mariupoli sõjaväebaasi kaitsmisel tulistati surnuks kolm separatisti
14.03.2014
Kapo: Ukrainas toimuv näitab kaasmaalaspoliitika olemust