Eesti uudised

Kalevipoegade saatus Soomes: kaotatud identiteet ja lõhkised pered (257)

Jaanus Kulli, 12. aprill 2014 08:00
Helsingi laev. Foto: TAIRO LUTTER

"Jah, eestlane saab Soomest oma leiva, aga mis see maksab? Kui palju toob see kaasa sotsiaalseid probleeme? Lõhutud pered ja kaksikperekonnad. See on nii tavaline, et Eestis on pere, siin aga on küljesoojendaja. Kui nüüd see küljesoojendaja kogemata lapseootele jääb, ei teata enam, kumba võtta, kumba jätta. Võib juhtuda, et jäetakse mõlemad ning hakatakse jooma," toob Eesti koguduse vaimulik Helsingis, pastor Tuuli Raamat, välja vaid kümnendiku sotsiaalsetest probleemidest, mis kuhjuvad kui kevadine rüsijää Soome lahe põhjakaldal.

Ainult et kui jää igal kevadel kaob, siis sotsiaalsed probleemid, vastupidi, kasvavad kiiremini kui Talllinna ja Helsingi vahet kurseerivad kiirlaevad.

Täpselt kümme aastat tagasi võeti Eesti vastu Euroopa Liitu. Kaks aastat hiljem avas Soome uutele liikmesriikidele oma tööjõuturu. Algas Kalevipoegade ajastu.

Palju praegu eestlasi Soomes elab ja töötab, ei tea täpselt keegi. Räägitakse neljakümnest tuhandest.

"Kui palju neist on nn laevarahvast, kes tulevad ja lähevad," küsib Alppila kiriku pastor Tuuli Raamat retooriliselt.

"Kui palju siin ametlikult elab ja kui palju mustalt tööl käib, pole kellelgi aimu, sest Euroopa Liit ei luba inimesi kategoriseerida. Euroopas on vaba liikuvus ja kui maksud on makstud, võib vabalt siia nädalaks tööle tulla ja jälle minna.

Palju on neid, kes teevad Eesti ettevõtetes alltöövõtet soomlastele või siis ametlikult üle lahe kolivad ja mõnes Soome ettevõttes tööd leiavad, pole samuti kellelgi aimu. Kindel on vaid see, et liikuvus on tohutult suur," ütleb Tuuli.

Eestlased otsivad Soomes õnne ja paremat teenistust ennekõike hooldusõdede, bussijuhtide, koristajate, ettekandjate ja kokkadena. Rääkimata ehitustööst.

"Hommikul uksest väljas minnes tervitan ma eesti keeles majahoidjat, kioskist lehte ostes müüjat ja bussi astudes selle juhti," kirjeldab endine Soome suursaatkonna pressi- ja kultuurinõunik Eva Lille rutiinset päeva algust.

"Ja ma ei liialda."

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

12.04.2014
"Olen näinud lapsi, kes ei adu enam, kes ta on, kus ta on ja mis keeles ta peab rääkima."

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee