EMA OLI PISARATES: Aivar Kabritsa tsikli pardakaamera salvestas, kuidas lapsed keset teed ekslesid. Seda näinud, kirjutas laste ema biker.ee foorumis: «Vaatan seda videot ja pisarad ainult jooksevad. Aitäh Sulle, et olid just sel hetkel seal olemas.»Foto: Kaader videost
Karoliina Vasli 12. aprill 2014 08:00
Mootorrattur päästis kahe pisipõnni elu, kes avatud koduvärava kaudu otse Tallinna liikluskeerisesse sööstsid. Laste ema on päästeinglile tänulik: see oli meie kaksikute teine sünnipäev.

Aivar Kabrits sõitis neljapäeva hommikul tsikliga Nõmmel Vabaduse puiesteel. "Kaugelt näen, et teel on mingi sagimine. Aru veel ei saanud. Sõidan lähemale – keset sõiduteed sibavad silma järgi kaks umbes poolteise-kaheaastast jõngermanni. Lutid suus ja näod kriimus. Täiskasvanuid ei kusagil," kirjeldab ta.

"Õnneks olin liiklusvoolus ennast esimeseks trüginud – ees vaba tee, taga terve rodu."

Aivar lükkas ohutuled sisse ning tõmbas oma motika teele nii laiaks, kui sai.

Ka kõrvalreal sõitnud autojuht pani toimuvat tähele ning peatas samuti oma masina. "Lapsed olid päris keset teed. Väikesed tibupojad – nad tormavad ju ikka pead laiali otsas. Nägin, kust suunast nad olid tulnud, seal oli hoovivärav pärani lahti. Viisin nad hoovi."

Ta nägi, et majas keegi liigub, kuid ei saanud ühtegi täiskasvanut kätte. Aivaril ei jäänud muud üle, kui pani hoovivärava hoolega kinni, vantsis ratta juurde tagasi ning sõitis edasi.

Hiljem manitses Kabrits foorumis biker.ee: "Kallid vanemad – ma saan aru, et ilus hommik ja puha – kuid mõelgem ikka, kui oma pisikesed tegelased nii ripakile jätate ja ise tööle kimate, jättes kõik pilla-palla.

Need tegelased on veel liiga väikesed, et ise mõista ja aduda. Kuid nende elukesed on palju-palju-palju rohkem väärt."

Hiljem vastas seal ka laste ema, kes selgitas, et kahjuks oli abikaasa autoga hoovist välja sõitnud ning unustanud talle öelda, et väravad jäid lahti.

"Olin tol hetkel korraks toas. Sain asjast aimu alles siis, kui vanem poeg ütles, et onu tõi vennad hoovi tagasi. Jooksin siis majast välja aga enam polnud kedagi tänada. Maailmas ei ole ka niipalju sõnu, et sellise asja eest tänada!"

Ta lisas, et tunneb end kui maailma halvim ema.

"Sa oled meie laste päästeingel! Eile oli meie kaksikute teine sünnipäev ja seda just tänu Sulle, Elupäästja," pöördus ta Kabritsa poole.

Aivar Kabrits ütles Õhtulehele, et on emaga kontaktis olnud ning üritab mõista. "Nendegi jaoks oli see tõeline šokk. Hea, et kõik hullemini ei lõppenud."

 

Politsei: kõige hullem olnuks juhtunut ignoreerida

Sirle Pai Põhja prefektuuri liiklusjärelevalvekeskusest kiidab tublit mootorratturit, kes käitus täiesti õigesti – pidas muu liikluse kinni, aitas lapsed teelt ära, andis lapsevanemale märku, et lapsed olid aiast välja läinud ning sulges värava. "Sellelaadsete näidete puhul peaksid liiklejad mõistma, et väikelapsed ei pruugi aru saada, et nad on sattunud ohtu.

Kõige hullem käitumine olnuks juhtunu ignoreerimine või lootmine, et küll nad ise hakkama saavad või küll keegi teine neid abistab," märgib Pai.

"Ka näiteks signaali andmine on sellisel puhul vale, kuna lapsed võivad sellest kohkuda ning hakata ootamatus suunas jooksma."

Pai lisab, et lapsevanemad peavad arvestama, et väikelapsed on üldiselt uudishimulikud ega saa aru neid ümbritsevatest ohtudest.

Seega tuleb neid pidevalt jälgida ning kogu aeg tagada, et nad ei pääseks omapäi liiklusega tänavale või ükskõik millisesse ohtliku kohta – näiteks kodutiigi või järve kaldale.