Kommentaar

Vahur Afanasjev | Pendlikultuse pealetung

Vahur Afanasjev, kirjanik, 11. aprill 2014 17:16

23 KOMMENTAARI

g
Gea/ 27. aprill 2014 16:53
Aitäh autorile kosutava kirjatüki eest. Viimasel ajal tundub, et inimesed meie ümber on lihtsalt lolliks läinud oma esoteerikaga.
p
paha päev/ 13. aprill 2014 21:34
esoteerikal ja kirjandusel on palju ühist muide, vaat kirjanduses ka, kui lähemalt vaatad, enamus kirjutatust on tühine pahn, ja ometi sa ei arva, et kirjandus on kõik jama ja seda poleks tarvis. On tarvis, selle mõne üksiku kirjaniku pärast, kes on tabanud midagi tõelist, midagi, mis mõjub ja elab. Nii ka esoteerikas, tark inimene oskab tühjast-tähjast mööda vaadata ega viska vanade aegade tarkust sellepärast minema, et ta ise asjast aru ei saa. Nii kinniste ajudega ei tohi elada, niimoodi ei saa kunagi ka heaks kirjanikuks.
a
aix/ 13. aprill 2014 21:16
Jätame jah lapsed ja kaaskodanikud rahule ja käime,klapid silme ees,edasi.sa ju ei näe ega tunneta nagunii rohkem kui oma kahe silma ja kõrvaga ja usud korralikult seda mis sulle koolis tuubiti. Usud,et kui oma toas negatiivseid mõtteid mõlgutad -siis need jäävad sinu "saladuseks"? Kuid..erinevad teaduslikud tõestused hinge olemasolu kohta on juba olemas ja olemas on ka keha jne energeetikad, millest sul aimu pole. Igal inimesel on oma tõde ,pead palju õppima ja kogema ja kui sa seda ei tee siis tuled sedasama siia maa peale uuesti ja uuesti tegema! Aga..mõtle vähem ja tunneta rohkem.Jõudu :)
p
paha päev/ 13. aprill 2014 18:04
keegi siin nõuab tõestusi esoteerikale, ei kujuta ette, et hakkame nüüd kommentaariumis tõsimeeli väitlema, võime juba sõna esoteerika juures jänni jääda, aga lihtkeeli väljendudes, no võtame kasvõi mõtete mõju inimese füüsisele, sellele ei saa ju enam vastu vaielda eksole. Võtame väite, et inimestel on individuaalne energiaväli, aga sealt edasi, kui on väli, on see ka mõjutatav jpm.
Ma ütleksin, et mind hirmutab nende inimeste rumalus, kes eitavad seoseid, mis ilmnevad, aga mida veel ei ole suudetud tõestada. Jätke ometi tulevikule ka ruumi :)
t
to: landlord/ 13. aprill 2014 09:54
......Kunagi saja kuni saja viiekümne aasta pärast seletavad kvantfüüsikud selle pendlivärgi ja paljugi muud esoteerilist ilusti lahti... ..
Jah, unistada ju võib.
Aga reaalselt ei saa teadlased seletada asju, mis EI TOIMI.
Kui praegugi ei suuda "pendlimehed" kontrollitud tingimustes end tõestada, kuidas siis 100 aasta pärast saavad????
l
landlord/ 13. aprill 2014 09:22
Mis te siin mögisete? Kunagi saja kuni saja viiekümne aasta pärast seletavad kvantfüüsikud selle pendlivärgi ja paljugi muud esoteerilist ilusti lahti... kui inimkond end selleks ajaks muidugi õhku lasknud ei ole.
Tänapäeva teadus on kahjuks omajagu ülbe ega suuda tunnistada, et päris paljut ikka veel ei teata.
a
Andrus/ 12. aprill 2014 23:43
"Esoteerika on piinlik rudiment ajast, kui inimkond ei mõistnud maailma teaduslikult seletada. Õigupoolest kuulub piinlike vaimsete rudimentide hulka ka religioon, mille kuulutajad lähevad esoteerikutest kaugemale ja püüavad kooliõpikute kaudu laste ajudesse pugeda."
Teadusest ja religioonist teab ta küll samapalju kui mina pendlist.
b
bigmama/ 12. aprill 2014 19:53
caff, tänapäeva teadus tegeleb üldjuhul liiga keerukate probleemidega, et ambitsioonikalt tõestamisele pretendeerida. Tavaliselt teadlased väldivad sõnapaari "teaduslikult tõestatud".

b
baarikärbes/ 12. aprill 2014 19:03
caff on Jumal ning olgu ta nägu helekollane kogu meie teadaoleva aja.
Kommijale nimega "paha päev": nimeta üks esoteerika väide, mis on leidnud füüsikaseadustega kooskõla?
Kommijale "mari": statistika järgi on hiinlaste eluiga suurusjärgus 2-5 aastat väiksem võrreldes eestlastega. Tahaksid seda kommenteerida?
k
kohalviibija/ 12. aprill 2014 14:41
Karnauubavaha paigutamine esoteerikasse on kogu artikli lahmivat stiili iseloomustav.
Keemiapilved on tänapäeva reaalsus. Soov mõista mida pritsitakse ja veel suurem soov aru saada miks pritsitakse, selle soovi naeruvääristamine artikli autori poolt näitab teda silmaklappidega usujüngrina (seekordseks usuks siis peavoolumeedia ja Suure Paugu teadus).
Mõistan mis autorit nii emotsionaalselt endast välja viis. Ex selle tädikese paukumine, et tal haige organi kõrvalt ka terve välja lõigati on mitmeti mõistetav, aga ühes olete te mõlemad sarnased, te mõlemad püüate ennast müüa.
c
caff/ 12. aprill 2014 13:58
bigmama, väiteid ei kontrollita, väiteid tõestatakse (või siis mitte). Pärast võib muidugi teha veel kontrollmõõtmisi või -vaatlusi, ja siis veel ja veel ja veel.
c
caff/ 12. aprill 2014 13:55
jah, aga ülbitsemisega ja üleoleva laiamisega te esoteerika vastu ei võitle, teid lihtsalt ei kuulata. Ja milleks nad peaksidki teiega arvestama?
t
to: pha päev/ 12. aprill 2014 12:51
.....vastupidi, paljud asjad on tänaseks teaduslikult tõestatud......
Paluks tuua siis ka näiteid, et millised esoteerika alad on siis "teaduslikult tõestatud"?
Või paned lihtsalt segast?
n
Niil/ 12. aprill 2014 12:40
Hea asi teaduse juures on asjaolu, et see vastab tõele sõltumata sellest, kas sa seda usud või mitte.
b
bigmama/ 12. aprill 2014 10:39
"Väidete kontrollimine ja teadaoleva füüsikaga vastuolus olevate nähtuste ebausaldamine on mõistlik teguviis. Teadus ei ole religioon."
See on minu arust väga armas ja naiivne väide. Kui vaadata natukenegi teravama pilguga tänapäeva teadust (loe kasvõi B. Goldacre Bad Pharmat), siis nn väidete kontrollimine ei ole tingimata see, mis toimub. Jah, on mingi väide ja toimub mingi tegevus selle väite ümber, aga seda ei saa alati kontrollimiseks nimetada. Päris tihti tuleb teaduses ette seda, et tahetakse kontrollida, kas külmkapis on pudel veini ja selle jaoks kaalutakse suletud külmkappi eeldades, et küllap pudel veini kaalub 1 kg ja kui külmkapp on kg raskem kui muidu, siis tõenäoliselt seal vein sees ka on (lihtsalt üks näide, mis mul pähe tuli, pole ise üldse veini joonud...täna). Ehk siis oli väide ja oli "kontrollimine".
Kui lugeda teadusfilosoofia (klassikalisi) tekste, siis kaob ära see naiivne suhtumine teadusesse. Lisaks veel toob Retractionwatch igapäevaselt välja sügvat jura, mida on teaduse nime all avaldatud eelretsenseeritavates ja tunnustatud teadusajakirjades. Ma ka unistan sellest, et teadus pole religioon ja teaduses kontrollitakse väiteid, aga kõigepealt peaks küsima, mis see teadus siis on. Kas see on see, mis ta reaalselt meie maailmas praegu on või on ta mingi helesinine unistus väidete tõsikindlast kontrollimisest? Minu arust oleks mõistlik rääkida teadusest sellisena nagu ta on ja mitte luua illusiooni millestki ilusast, ausast, mõistlikust (mida esoteerikaga vastandujad tihti teevad).
h
Hoho/ 12. aprill 2014 09:27
Kui hiina meditsiin töötaks siis rakendataks seda laialdaselt päris meditsiiniasutustes. Mis nende puhul töötab on platseebo.
Loodusravi kui sellist sisuliselt ei eksisteeri. On ainult looduslik haigestumine, looduslik sandistumine ning looduslik surm. Nii on asjad alati käinud. Lihtsalt viimasel ajal inimesed hakkasid loodusele vastu ning mõtlesid välja viise kuidas üdini looduslike probleemidega hakkama saada.

m
mari/ 12. aprill 2014 09:18
Tegelikult teatud piires oleks lausa kohustuslik arstide õppekavasse sisse tuua alternatiivmeditsiin. Siin pean silmas Hiina meditsiini. Isiklikult kinnitan, et teatud probleemide puhul on Hiina meditsiin peajagu üle. Lausa masendavalt targem ja ohutum. Aga asi peab tõesti olema Hiina meditsiin, mitte suvalised üritajad. Need arstid saavad samuti meditsiinilise täishariduse ainult keskenduvad nö. Hiina teadmistele. Kasutegur on palju varajasem haiguse tõrjumine, õigem diagnoos, loodusravi ei kahjusta niivõrd kui antibiootikumid ja inimene saab nõuandeid oma organismi kohta-mida konkreetselt tema keha vajab. Eestisse võiks tuua Hiina meditsiini ametliku keskuse, haigekassa tagatistega.
p
penskar/ 12. aprill 2014 09:12
Tänud mõttekaasluse eest. Aga kuidas teha nii, et selliselt mõtlevaid inimesi rohkem oleks???
e
esoteerik/ 12. aprill 2014 08:43
Olen nöus, Eestis on pimedat posimise üritamist liiga palju. Miks inimesed arvavad, et nöiaks saab lihtsalt hakata, ilma mingi harjutamiseta (tajude möistma öppimine ja tajudele vastava käitumise leidmine)? Pealegi, nagu igas eluvaldkonnas, inimesel vöib oma ala peale talenti olla, kuid kui ta on muus osas rumal, kui puuhalg, on selle talendi rakendamine ohtlik.
j
Jõhvikas/ 12. aprill 2014 00:15
Ma tänan südamest selle artikli eest! Vahel mulle tundub, et mu Facebooki sõprade hulgas jäävad tervemõistuslikud inimesed juba vähemusse, lihtsalt masendav on näha, milliseid lollusi usutakse. Esoteerikat on nii suures koguses, et selle kätte võib lausa lämbuda. Millal inimesed oma arengus taandarenema hakkasid, mina aru ei saa. Kõik on koolis füüsikat õppinud, aga ilmselt ei hakanud seal midagi külge, sest ka kõige lihtsamad loodusseadused on nende käsitluses pandud tagurpidi käima. Õudne. Masendav. Ja hirm on ka - et mis meist saab kui me nii rumalad oleme?
p
paha päev/ 11. aprill 2014 21:38
Vahuril vasaku jala päev :)
Esoteerika ei ole sugugi mitte alati füüsikaseadustega vastuolus, vastupidi, paljud asjad on tänaseks teaduslikult tõestatud. Aga jama aetakse muidugi ka, raha otsib kohta igal alal.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee