Õhtuleht trenniblogi

Vaene elu, tugev füüsis?  (1)

Kersten Lehismets, 11. aprill 2014, 10:01
 PantherMedia / Scanpix
Mis on ühist sellistel riikidel nagu Bangladesh, Mosambiik ja Komoorid? Need kõik kuuluvad maailma vaesemate riikide hulka, mida iseloomustab madal oodatav eluiga ning kus levib hulgaliselt eluohtlikke nakkushaigusi.

Kuid need riigid on maailma esirinnas ka millegi positiivse poolest. Meditsiiniajakiri The Lancet pani ritta maailma riigid, kus elavad füüsiliselt kõige aktiivsemad inimesed. Sel ajal kui läänemaailma inimesed moodsate treeningute eest hingehinda maksavad ning jõusaalides pärast kogu päeva kontorilaua taga istumist kaloreid põletavad, ei tee vaesemate maade elanikud oma keha treenimiseks teadlikult mitte midagi. Nende hea vorm on osa igapäevarutiinist.

Kus siis elavad füüsiliselt kõige aktiivsemad inimesed?

1. Bangladesh troonib füüsiliselt kõige aktiivsemate maade esikohal. Suurem osa selle ühe maailma kõige tihedamini asustatud maa elanikest teenib toidu lauale füüsilise tööga. Põllumajandus ja laevaehitus, maa kaks peamist elatusala, on iga päev raske treeningu eest sadadele tuhandetele inimestele. Bangladeshlastel ei ole olemas teadlikku sportimiskultuuri – jõusaale sealt just igal sammul ei leia – kuid nende tugev füüsis on igapäevase praktilise töö tulemus. Kuuldavasti on siiski Bangladeshi urbaniseerunud piirkondades, kus inimesed on asunud kontoritöödele, juba pead tõstmas läänemaailmale omased probleemid nagu inimeste vähene liikuvus ja kaalutõus.

2. Mosambiik. Ka mosambiiklastele tagab rohke füüsilise aktiivsuse nende igapäevatöö, sest 77 % sealsetest inimestest on tegev põllumajanduses. Aafrika lõunaosas paikneva riigi asukate põhitegevuste hulka kuulub kalastamine, puidutööstus ning pähklite, tubakataimede, puuvilla, kookose ja tsitruspuuviljade kasvatamine.

3. Komoorid. India ookeanis Mosambiigi väina põhjaosas asuva Komooride saare elanikkonna elatustase jääb tublisti vaesuspiirist allapoole – seegi on maailma vaesemaid riike. Töötuse tase on kõrge. Kuid sealsed elanikud füüsiliselt väga aktiivsed, sest nad on hõivatud kalastamise, jahipidamise ja maaharimisega, mis kõik nõuavad tugevat kehalist vormi.

4. Benin. Ka see Lääne-Aafrikas paiknev maa saab oma põhisissetuleku põllumajandusest. Kasvatatakse riisi, maapähkleid, kakaoube. Ka tekstiilitööstusel ning karjakasvatusel on suur roll. Praktiliselt iga pere elatab end omaenda karjast, seega saavad beninlased iga päev rohkelt füüsilist koormust.

5. Malaavi. Sel Lõuna-Aafrikas asuval vabariigil hoiab suuresti hinge sees rahvusvaheline majanduslik abi. 90 % selle maailma ühe kõige vähemarenenud maa elanikest elab maapiirkondades, kus igapäevane maisi-, manioki- ja tubakakasvatus kindlustab põllutöötajate pideva liikumise ja hea füüsilise vormi.

Kõikide nende maade elanike oodatav eluiga jääb siiski maailma kehvemate sekka, sest peale füüsilise aktiivsuse on veel palju teisigi tegureid, mis seda tervist mõjutavad. Kasin toitumine, levivad haigused ja puudulikud hügieeniolud nullivad tugevast kehalisest pingutusest saadavad tulud ära. Kuid kas ka teisiti on võimalik?

Tuleb välja, et on küll. Esikümnesse mahtusid ka kaks arenenud lääneriiki, kus hea tervis, inimeste eluiga ja majanduslik olukord on omavahel märgatavalt paremas tasakaalus. Kreeka võttis selles nimekirjas 6. ja Holland 10. positsiooni. Erinevalt esiviisiku maadest seletuvad nende maade rohke füüsilise koormuse põhjused hoopis teisiti.

Kreekas on füüsilise treeningu populariseerimine olnud aastaid valitsuste prioriteediks. Viimase aastakümne kehv majanduslik olukord on ka kreeklasi sundinud otsima alternatiive mootorsõidukite kasutamisele ning näiteks jalgrattasõit on märgatavalt populariseerunud.

Holland aga võlgneb tänu oma maa elanike eeskujulikule füüsilisele vormile riigis ülimalt levinud jalgrattakultuurile, mille juured ulatuvad 1973. aastasse. Sellal riigis valitsenud naftapuudus ning sellest tingitud mootorsõidukite kasutuse vähenemine tõid kaasa tõelise jalgrattabuumi. Traditsioon liikuda paigast teise just rattaga on riigis säilinud siiani.

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee