Maailm

Venemaal nõutakse Mihhail Gorbatšovi kohtu alla andmist (36)

Aadu Hiietamm, 11. aprill 2014 07:00
ÜLLATUNUD: Mihhail Gorbatšov peab viie duumasaadiku ideed saata ta kohtupinki rumaluseks.Foto: AFP / Scanpix
Vene riigiduuma saadikud saatsid riigi peaprokurörile Juri Tšaikale arupärimise. Selles tehakse ettepanek tunnistada Nõukogude Liidu lagunemine ebaseaduslikuks ja võtta nõukogude separatistid kriminaalvastutusele. Kohtupingis soovitakse näha ka NSV Liidu esimest ja viimast presidenti Mihhail Gorbatšovi. Viimane peab seda plaani küll rumaluseks. 

Arupärimise taga on viis riigiduuma saadikut. Neist Jevgeni Fjodorov ja Anton Romanov esindavad võimuparteid Ühtne Venemaa. Ivan Nikitšuk ja Oleg Denissenko on kommunistid ja Mihhail Degtjarjov esindab liberaaldemokraatlikku parteid.

Samal teemal

Arupärimise esitamises võib selgelt märgata soovi meeldida Venemaa presidendile Vladimir Putinile, kes on Nõukogude Liidu lagunemist mitu korda nimetanud suurimaks geopoliitiliseks katastroofiks.

Arupärimise üks autoreid Mihhail Degtjarjov ütles ajalehele Izvestija, et Nõukogude Liidu lagunemiseni viinud sündmustele õigusliku hinnangu andmine on väga oluline, sest seda ei ole siiani tehtud.

"Kõik faktid räägivad sellest, et tegemist oli planeeritud aktsiooniga, ja süüdlased peavad kandma karistust. Teiste seas ka Gorbatšov. Me korjame ikka veel 1991. aasta sündmuste vilju. Inimesed Kiievis hukkusid ja hukkuvad edaspidigi nende süül, kes palju aastaid tagasi tegid Kremlis otsuse riik lõhkuda," rõhutas skandaalse Vladimir Žirinovski parteisse kuuluv duumasaadik.

Võimupartei Ühtne Venemaa liige Jevgeni Fjodorov ütles, et Nõukogude Liidu lagunemise teema olnud aktuaalne kõik 23 aastat. "Praegu, Ukraina sündmuste foonil, on selle teema tõstatamine lausa hädavajalik," toonitas ta.

Fjodorov lisas, et 1991. aasta sündmuste täielik ja usaldusväärne analüüs annab tõuke rahvuslikule vabastusliikumisele endise Nõukogude Liidu riikides. 

Peavad Gorbatšovi USA spiooniks 

"Mis puudutab Gorbatšovi, siis ma ei usu, et Saksamaa annab ta välja, kui uurimistulemused tõestavad tema staatuse USA spioonina ja süü riigi lagunemisel," rõhutas Vene võimupartei esindaja Jevgeni Fjodorov.

Tasub teada, et Mihhail Gorbatšovi süüdistatakse eelkõige NSV Liidu riiginõukogu loomises, mis väidetavalt oli vastuolus tollase NSV Liidu põhiseadusega. Ajaleht Izvestija lisab, et just riiginõukogu tunnustas Balti Nõukogude vabariikide iseseisvust.

Arupärimise autorid rõhutavad, et niisugused kuriteod ei aegu ning Mihhail Gorbatšovi saab seetõttu kriminaalvastutusele võtta.

Mihhail Gorbatšov ütles agentuurile Interfax, et viie duumasaadiku idee saata ta kohtupinki on täielik rumalus ja eelkõige nende saadikute isiklik PR. Tasub teada, et veel aasta tagasi Venemaa praegust võimusüsteemi kritiseerinud ja perestroika taaselustamist soovitanud Gorbatšov on viimasel ajal hoidunud tagaplaanile. Krimmi ühinemist Venemaaga nimetas ta aga rõõmsaks sündmuseks ja ühtlasi avaldas toetust Vladimir Putini kursile Ukraina kriisis.

Eelmise kuu keskel väitis Gorbatšov ka, et temagi võitles 1991. aastal poliitiliste vahenditega ühtse riigi säilitamise eest, kuid kahjuks ei võtnud toonane Venemaa president Boriss Jeltsin teda kuulda.

1991. aasta 8. detsembril sõlmis Boriss Jeltsin koos tollase Valgevene riigipea Stanislav Šuškevitši ja Ukraina presidendi Leonid Kravtšukiga Valgevenes Belovežje metsa luksussuvilas lepingu, millega lõpetati Nõukogude Liidu eksistents ja loodi Sõltumatute Riikide Ühendus.

Samal teemal

04.01.2015
Venemaa tahab Saksamaalt hüvitist nõuda
08.10.2014
Mihhail Gorbatšov: Lääs on kuritarvitanud Venemaa usaldust