Maailm

Cameron nimetas Suurbritannia uueks kultuuriministriks moslemi (6)

Tiina Tamman, London, 11. aprill 2014 07:00
Sajid JavidFoto: AFP / Scanpix
Suurbritannia kultuuri-, meedia- ja spordiministri kohalt astus kolmapäeval tagasi Maria Miller (50) ja kohe määrati tema asemele Sajid Javid (44), uus ja seni tundmatu täht Briti poliitikataevas. 

Enne, kui asuda uut ministrit tutvustama, peatume veel korraks Milleri vaevalise tagasiastumise juures, mis võttis aega terve nädala. Peaminister David Cameron toetas tegelikult Millerit väga ning ametist lahkumine sai ilmselt teoks rahandusminister George Osborne’i nõudel, mis lisab loole poliitilist pikantsust.

Samal teemal

Parlamendiliikmete kuluarved, mis pealtnäha põhjustasid Milleri tagasiastumise, on Suur­britannias probleemiks olnud aastaid. Lahenduseks pakuti sõltumatu organi loomist, ent ka see organ on osutunud liialt nõrgukeseks. Just see uus organ otsustaski, et Milleril tuleb riigile tagasi maksta 45 000 naelsterlingit. Parlamendi enda komisjon vähendas summat peaaegu kümme korda. Asi oleks sellega ehk piirdunudki, kui komisjon poleks nõudnud, et Miller peab ka parlamendi ees vabandama. Mitte kuluarve pärast (Milleri valimisringkond Basingstoke on loogiliselt võttes Londonile liiga lähedal, et sealsel parlamendisaadikul peaks üldse kaks kodu olema), aga üleoleva suhtumise pärast juurdlusesse.

Miller esineski vabandusega, ent seda vaid moka otsast, nagu kõik televaatajad võisid veenduda. See tekitas tohutut pahameelt. Peale selle kirjutasid ajalehed sellest, kui ülbe on too naine olnud ajakirjandusega suheldes. Kultuuriminister oli samas see, kel lasus vastutus ajalehtede sõnavabaduse reguleerimisel.

Ja nii kaotaski Cameron oma peamiselt meestest koosnevast valitsusest veel ühe naise, kes on lisaks ka ema, mida võrdõiguslased hindavad. Miller andis mõista, et otsus tagasiastumiseks – ja tagasi on ta astunud vaid ministrina; parlamendis jääb ta endiselt Basingstoke’i linna esindama – oli tema enda teha. Siiski tuli see otsus huvitaval kombel just mõni tund enne David Cameroni ja opositsiooniliider Ed Milibandi iganädalast parlamendiväitlust.

Aga nüüd siis Sajid Javidi juurde. Tema moslemist isa saabus Pakistanist Inglismaale 1961. aastal vaese mehena. Inglismaal sai temast bussijuht, poja aga saatis ta ülikooli. Pärast ülikooli asus Javid tööle investeerimispankurina. Parlamenti sai ta alles 2010. aastal. Oluline on ka teada, et parlamentiminek tõi talle ülisuure rahalise kaotuse, samas on teda rahandusministeeriumis töötades juba mitu korda edutatud ja paljud näevad temas tulevast konservatiivide partei liidrit.

Samal teemal

29.11.2014
Suur segadus SKT arvestusega
05.06.2014
Cameroni eksnõunik lähebki vangi
03.05.2014
Cameron arutab Putiniga Ukraina kriisi