Eesti uudised

Kosmonautikapäev toob Rahvusraamatukokku kosmosevisionäärid 

Õhtuleht.ee, 9. aprill 2014 09:27
MART NOORMAFoto: PEETER LANGOVITS/Postimees
Sel laupäeval, 12. aprillil algusega kell 12 toimub Rahvusraamatukogu suures saalis Kosmonautikapäev. Linnarahvale tasuta sündmus sünnib Teaduskeskuse Ahhaa ja Raadio 2 koostöös ning pakub tarkust ja meelelahutust, tuues lavale kodumaised kosmosevisionäärid Mart Noorma, Ene Ergma, Mikk Sarve ja Mihkel Kama ning kosmoselauliku Laura.

"Eesti on kosmoseriik – saime selleks tänu meie noorte ehitatud tudengisatelliidile. Kuid kahtlemata ei kavatse Eesti piirduda tudengiprojektidega. Oleme juba kaasa löömas Euroopa Kosmoseagentuuri (ESA) projektides, aasta pärast saab Eesti ESA täisliikmeks ja meie ees avaneb piltlikult öeldes uus universum. Sellest kasvab kasu meie teadusele ja majandusele – tegelikult igaühele," räägib "kosmosemutt" Ene Ergma, kelle ettekande teemaks on Eesti kosmiline tulevik.

Samal teemal

Kosmose koloniseerimise võimalustest ning sellest, milline võiks olla Eesti roll planeetidevahelistes lendudes kõneleb meie esimese satelliidi ESTCube-1 projektijuht Mart Noorma.

Rahvaluuleteadlane Mikk Sarv vaatab kosmonautikapäevale läbi kultuuriloolase vaatevinkli ning jutustab eestlastest kui täherahvast. Amsterdami Ülikoolist tuleb kodumaale kõnelema andekas astrofüüsik Mihkel Kama, kes räägib eksoplaneetidest ning maavälise elu võimalikkusest. Sündmuse avab noor astronoomiahuviline Mari-Liis Aru, kes arutleb kosmonautikapäeva tähenduse ja tähtsuse teemal.

Kosmonautikapäeval kõlavad kosmilised kõned ja tähtede muusika, mida esitavad kosmoselauludega "Moonwalk", "Sädemeid taevast" ja "581C" tuntuks saanud Laura (endine Põldvere, nüüdne Remmel) ning Heldur Harry Põlda ja Tallinna Muusikakeskkooli noored muusikud projektiga "Rockime ilmaruumi", seda kõike seob luulelehtedega mõistatuslik Marion.

Universumi ilu ja imelisust demonstreerib Rahvusraamatukogu seintel Eesti esimese kosmonaudikandidaadi ja harrastusastronoomi Raivo Heina astrofotode näitus. Sündmust salvestab Raadio 2 saade "Hallo, Kosmos!".

"12. aprillil 1961. aastal lendas kosmosesse esimene inimene Juri Gagarin – see on murranguline ja märgiline päev kogu inimkonnale – meist said kosmilised olendid. Nüüd, 53 aastat hiljem oleme me kosmosesse lennutanud Eesti esimese satelliidi ning planeeritakse inimkonna esimest sammu Marsile. Kogu perele mõeldud kosmonautikapäev laiendab silmaringi ja lahutab meelt, tähistades meie laiemat mõõdet, kosmilisi visioone ja astronoomilisi unistusi põnevate mõtete ja tähtede lauludega," mõtlevad korraldajad.

Laupäeval, 12. aprillil kell 12 Tallinna Rahvusraamatukogus

 

12.00 – MARI-LIIS ARU – Kosmonautikapäeva tähtsus

12.15 – MIKK SARV – Täherahvas eestlased

12.45 – ENE ERGMA – Eesti tulevik kosmoseriigina

13.15 – 13.45 – Paus

13.45 – MIHKEL KAMA (Amsterdami Ülikool) – Eksoplaneedid, kas Maa sõsarad?

14.15 – MART NOORMA – Eestlased ja kosmose koloniseerimine

14.45 – Muusika: LAURA, HELDUR HARRY PÕLDA, Tallinna Muusikakooli noored projektiga “Rockime ilmaruumi”

 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee