Juhtkiri

Juhtkiri | Kuidas toob Rõivas jõukuse majja? (31)

Õhtuleht, 7. aprill 2014 18:19
Foto: TEET MALSROOS
Kas uus peaminister on sedavõrd tundmatu, et tema näo tutvustamiseks on Reformierakond korraldanud ülisuurte plakatitega reklaamikampaania linnapildis?

Kui tegusid mehe eest rääkimiseks veel ei ole, peab selle töö ära tegema plakat. Peaministri ja nädalavahetusel ka parteijuhiks valitud Taavi Rõivase sõnumist saime lähemalt aimu nädalavahetusel Reformierakonna üldkogul peetud kõnest. Koalitsioonileping oli segu kahe erakonna soovidest ning sel teemal varem sõna võttes pidi Rõivas laveerides loodava koalitsiooni tervise huvides ka sotside huvisid silmas pidama. Rehaks, mille otsa astumist pidanuks Rõivas ja tema meeskond vältima, oli aga asjaolu, et sama kõne kõlanuks usutavamalt mõne elukogenuma poliitiku suust. Püüd liiga targalt rääkida võib anda soovitule vastupidise efekti.

Kuigi Rõivas rääkis kõnes viiest aluskivist, millele edasiminekul toetuda, huvitab rahvast enim jõukuse kasv – alahindamata seejuures kuidagi praeguses olukorras julgeoleku tähtsust. Et aga Rõivas ütleb üsna ebamääraselt, et jõukus peab kasvama ning nimetab seda enesestmõistetavaks, lisab ta kohe, et jõukuse kasvamist pole "võimalik kirjeldada detailse riikliku plaanina." Olukorras, kus majanduskasvu väljavaateid pigem kärbitakse – kui mitte öelda, et kardetakse majanduslangust –, on retsepti jõukuse kasvuks raske pakkuda.

Arvestades vahevalitsuse orienteeritust järgmistele riigikogu valimistele, ei saa aga jätta jõukusest rääkimata. Selle teema võttis esmalt üles Siim Kallas, Rõivas on nüüd teatepulga üle võtnud. Võidab aga valimiseelse jõukuseteemalise võidujooksu see poliitiline jõud, kelle lubadused tunduvad usutavamad ning mis kõige peamine – jätkusuutlikumad. Koalitsioonil on küll näiliselt käsutada kõik võimalused oma lubaduste elluviimiseks enne valimisi, kuid nende nõrkuseks on, et nad pole senini suutnud selgitada, kust võetakse vajalikud katteallikad. Lastetoetuste tõusust on vähe kasu, kui selleks vajalik raha võetaks teise käega lastevanemate endi taskust.

Kui suhteliselt ebamääraselt sõnastatud üldised eesmärgid konkretiseeruvad alles aasta pärast toimuvate valimiste programmis, rääkimata nende täitmisest, siis tuleb nentida, et latt asub küll lubamatult madalal.