Midri ökojumestuse blogi

Ühendusest, mis reguleerib looduslike kosmeetikatoodete turgu 

Õhtuleht.ee, 7. aprill 2014, 10:36
 
Eelmises postituses oli juttu sertifikaatidest. Mõned nimetatud sertifikaatide loojatest on ühistööna loonud süsteemi, mis seab piirangud ja nõuded toodetele.

BDIH, Cosmebio, Ecocert Greenlife, ICEA ja Soil Association lõid koostöö tulemusena rahvusvahelise standardi – COSMetics Organic Standard e. COSMOS Standard AISBL. See on rahvusvaheline mittetulundusühendus, mille eesmärgiks on määratleda ühtsed nõuded ja definitsioon orgaanilistele ja/või looduslikele kosmeetikatoodetele.

COSMOS Stantardis on ettekirjutatud nõuded toodete koostise osas, nõuded autentse sertifikaadi äratundmiseks, juhised mõistmaks toodete tehnilist töötlemist ja dokumendi näidised sertifikaadi taotlejatele.

Sertifikaat fikseerib ära koostise koguselised suhted. Rahvusvaheliselt tunnustatud standard paneb paika koostisainetega läbiviidavad lubatud ja keelatud protsessid, tootes kasutada lubatud koostisained ning ained, mis on keemiliselt töödeldud, aga peavad olema orgaanilist päritolu.

Ökosertifikaat ei tähenda, et tegemist oleks viimse koostisosani ökoloogiliselt puhta tootega. Isegi standard toob välja, et toote kogu koostisest võib kuni 2% olla koostisaineid, mis on töödeldud näiteks naftakeemiaga. Standardis on välja toodud näide etanooli eraldamise protsessist, milles kasutatakse Denatolium Benzoate nimelist ühendit(leiab kasutust küünelakieemaldajates ja šampoonides).

Samas ei saa laskuda teise äärmusse arvates, et kui enamus toote koostisosadest on ökoloogiliselt puhtad, siis väiksem protsent on kõige kahjulikum keemia, mida kosmeetikatoodetest üldse leida võib. Need ained on siiski kontrollitud ega kuulu kosmeetikas keelatud ainete hulka.

Näiteks eelpool mainitud aine on tunnistatud tervisele mittekahjulikuks aineks. Siin kohal pean mainima, et nagu Sodium Lauryl Sulphate on ka Denatolium Benzoate kasutusel pesuainetes näiteks autopesulates. Teades selliseid fakte saab inimene ise langetada otsuse, kuivõrd ja millest lasta oma organismi mõjutada.

Sertifikaadi eesmärk pole üritada müüa toodet.

Leian , et ökosertifikaadi eesmärk on pigem juhtida inimest ja ühiskonda liikuma suunas, mis kasvatab meid rohkem mõtlema ja mõistlikumaid valikuid tegema. Ärgitab huvi tundma enda ja keskkonna jätkusuutlikkuse eest vastutust võtma.

Bürokraatia (sest tihtipeale tähendab oma hea ja puhta toote turustamine väga pika tee läbimist paberimajanduses) ja kapitalism (sest paraku ilumaailmas ringlevad suured summad) teevad selles valdkonnas 100% puhta toote turule saamise suhteliselt keeruliseks, aga mida enam inimene teab, mida vältida ja mida nõuda, et kaitsta ennast, seda enam peab tööstus hakkama ümber korraldama siiani kujunenud küünilist suhtumist.

Vaatamata kõigele, on ärritust põhjustavate ja tervist kahjustavate komponentide oht sertifikaadi ühenduste poolt kontrollitud toodetes siiski väiksem, sellepärast olen ka mina valinud töös suuna ökoloogiliselt puhtamate toodete kasutusele võtule.

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee