Maailm

Krimmi peaprokurörist sai üleilmne staar (39)

Allan Espenberg, 5. aprill 2014 18:00
Märtsis Krimmi peaprokuröriks nimetatud Ukraina-vaenulikust kaunist seksikast Natalja Poklonskajast sai paari nädalaga maailmastaar, kellest on tehtud nii anima-, kunsti- kui ka muusikakangelane. Eriti populaarne on Poklonskaja Jaapanis.

Krimmi ebaseaduslik parlament nimetas Simferopoli peaprokuratuuri vanemprokuröri Natalja Poklonskaja 11. märtsil Krimmi prokuröriks. Ametisse vannutas ta Krimmi peaminister Sergei Aksjonov, kes sai võimule samuti ebaseaduslikult. Krimmi peaprokuröri kohta pakuti teadaolevalt neljale mehele, kuid ükski neist ei julgenud seda vastu võtta, kuid Poklonskaja nõustus. Vaatamata noorusele on ta töötanud õigusorganites juba 12 aastat ning selle aja jooksul pidanud uurima paljusid jubedaid kuritegusid, sealhulgas organiseeritud kuritegevusega seotud veriseid asju.

Ukrainas tagaotsitav

Euromaidanist rääkides ütles Poklonskaja järgmist: "Mis puudutab Kiievi sündmusi, siis polnud mul hirm, vaid ma tundsin häbi ja tülgastust. Mul oli piinlik, et ma elan mingis arusaamatus riigis. Mul on tahtmine kuhugi põgeneda, ära minna, et keegi ei teaks, et ma olen Ukraina kodanik. Natsismi ei tohi seadustada!" Ühes teises intervjuus on ta Ukraina kohta aga öelnud: "Mul on häbi, et elan riigis, mille tänavatel uitavad ringi bandiidid."

Kõigest sellest piisas, et Ukraina peaprokuratuur algatas Poklonskaja suhtes krimi­naaluurimise reetmise paragrahvi alusel ja andis välja tema vahistamiskorralduse. Huvitaval kombel süüdistatakse teda veel ka prostitutsioonis, sest ta olevat rajanud Krimmis kolm lõbumaja, mille üheks püsikliendiks oli olnud ka praegune peaminister Sergei Aksjonov, kelle Kiiev on samuti kuulutanud tagaotsitavaks.

Poklonskaja pole lasknud end Kiievi ähvardustest häirida ja üksnes irvitab nende sanktsioonide üle, ja Venemaa kaitse all ei ohustagi teda tegelikult miski. Ta ise on väga selgelt öelnud: "Ma ei ole kurjategija ja ma ei karda neid!" Veel on ta uhkelt teatanud, et on valmis Ukraina ajastu oma eluloost kustutama ja alustama uut elu puhtalt lehelt Venemaa suurriigis. Internetis on avaldatud kahetsust, et selline kaunis naine on samahästi kui isoleeritud, sest prokurörina tunnistab teda vaid üksainus riik – Venemaa.

18. märtsil 34aastaseks saanud Poklonskaja (välimuse järgi pakutakse tema vanuseks kõige rohkem 25 aastat) on öelnud, et tänavune sünnipäev oli talle kahekordne pidupäev, sest just 18. märtsil astus Krimm Venemaa koosseisu. Poklonskaja sõnul oli Krimmi liitumine Venemaaga talle tore sünnipäevakink.

Muide, ajakirjanduse andmetel olevat Poklonskaja Krimmi peaministri ja endise kurjategija Aksjonovi armuke ning Aksjonovi valikut olevat tunnustanud isegi Vladimir Putin. Samas peavad paljud politoloogid Aksjonovi otsust määrata oma armuke Krimmi prokuröriks ülemaailmse ulatusega lolluseks.

Isegi kui Poklonskaja pole peaministri armuke, siis on veel versioone, miks ta ootamatult peaprokuröri toolile maandus: määrati ilusate silmade pärast, ta on kellegi sugulane, ostis endale ametikoha, sai ametisse Kremli korraldusel. Just nende asjaolude tõttu on Poklonskajat nimetatud ka libaprokuröriks, sadistiks, tühjaks lutiks jne.

Kuna Poklonskaja sattus Ukraina võimude silmis ebasoosingusse, siis pidas Venemaa kasulikuks teda hoopis edutada. Nii nimetas Venemaa peaprokurör Juri Tšaika ta 25. märtsil Krimmi peaprokuröri kohusetäitjaks ja 27. märtsil tõstis ka ta ametiastet – Poklonskajast sai vanemõigusnõunik, mis vastab sõjaväes polkovniku auastmele.

Märtsi keskel sattusid Poklonskaja esinemised pressikonverentsidel internetiavarustesse ning hukkamõistu asemel hakati teda jumaldama ja kummardama. Tema videoid on Youtube’is vaadatud miljoneid kordi ning Facebookis ja Twitteris on tal tuhandeid fänne. Samas on ta väitnud, et ei tegutse sotsiaalvõrgustikes ja kõik temanimelised kontod on võltsingud.

Poklonskaja fotosid on kogu internet täis ja ta on muutunud imetlusobjektiks. Paljudele ei mahu aga pähe, et habras ja õrn naine tegeleb niivõrd ohtliku ja raske tööga ning raskete kuritegude uurimisega, nende silmis on ta heasüdamlik ja kaunis muinasjutuhaldjas. Isegi need, kes Poklonskajat sõimavad ja vihkavad, peavad teda ometi väga ilusaks naiseks ja seksisümboliks.

Jaapanis vormiti animakangelaseks

Kõige populaarsemaks osutus mundris blondiin Jaapanis, kus temast vormiti koguni animakangelane. Poklonskajal on filmistaari välimus, leebe kõnemaneer, hea suhtlemisoskus ja, mis eriti oluline: kaunid näojooned, suured usalduslikud silmad ja soeng. Need kolm viimast asja on Jaapani animategelastele omased ja jaapanlased ei suutnud tema võluvatele silmadele vastu seista.

Nii täitusid Jaapani sotsiaalvõrgustikud kiiresti Poklonskaja portreedelt ja videotelt mahaviksitud arvukate joonistustega, kus teda kujutati mangakoomiksite ja animafilmide tegelasena. Hiljem hakkasid teda üles joonistama ka Vene ja teiste maade kunstnikud. Temast on tehtud vähemalt sadakond animastiilis pilti, mille hulgast võib tavapäraste lõbusate ja koomiliste kõrval leida ka erootilisi ja isegi pornograafilisi. Muide, Poklonskaja pole esimene venelannast kaunitar, kellest jaapanlased on vorpinud hulga animajoonistusi. Tänavu jaanuaris sai selle au osaliseks nooruke olümpiavõitja iluuisutamises Julia Lipnitskaja.

Sotsiaalvõrgustikes hakkasid jaapanlased (nüüd juba ka teiste riikide elanikud) saatma Poklonskajale armuavaldusi. Kuigi paljud jaapanlased on tunnistanud, et ei taipa Krimmis toimuvast tuhkagi, olevat Natalja nende näol endale kindla toetaja leidnud. Talle kirjutatakse komplimente ning paljud netikasutajad on palunud Poklonskajal kutsuda neid koguni ülekuulamisele, kinnitades seejuures: "Ma räägin kõik ära, mida ma tean! Ka selle, millest ma ei tea midagi!"

Poklonskaja ise võtab ootamatult saabunud maailmakuulsust suhteliselt rahulikult. "Fännid mulle ei helista, pole ma ju supermodell," on ta öelnud. Samas on ta märkinud, et üheksa-aastane tütar tunneb ema kohta internetti ilmunud joonistuste vastu suurt huvi ja räägib talle uutest piltidest: "Tütar rõõmustab, et minust saab varsti Jaapani multifilmi­sarja kangelane."

Poklonskajale on antud ka hüüdnimi – Njaša-Nataša, mis peaks tähendama järgmist: nya on jaapani keeles robustselt öeldes näu ja nyako tähendab animafilmides kassi ning tähistab midagi-kedagi armast, pehmet, kohevat, süütut. Veel väljendatakse hüüdsõnaga nya internetikeskkonnas positiivseid emotsioone – rõõmu, õrnust ja muud sellist. Lisaks on naša vene keeles meie, mis annabki kokku njaša. Poklonskaja on öelnud: "Ma pole pokemon, olen jurist" ning "Olen prokurör ja mingit njaš-mjaši ei talu."

Paljud eksperdid on pidanud Poklonskaja nimetamist Krimmi peaprokuröriks Vene Föderatsiooni suureks ja haruldaseks eduks, kuna sellega on kaasnenud erakordselt positiivne vastukaja, kuid samas mööndakse, et tema võimaliku väljavahetamisega võib tekkida tohutu rahvusvaheline skandaal ja Venemaa võib kaotada sellegi vähese lugupidamise, mis tal veel alles on jäänud.

Arvutimängu kangelanna

Sel nädalal tuli teade, et Natalja Poklonskajast saab ka tuntud arvutimängu kangelanna. Nimelt otsustati luua populaarse mängu "Grand Theft Auto" (GTA) modifikatsioon, mille ühes peaosas võib näha Krimmi peaprokuröri, kes vastavalt oma ametikohale võitleb ka arvutimängus kuritegevusega. Programmeerijad lubasid, et uue mängu süžee hakkab baseeruma Ukraina ja Krimmi sündmustel ning Poklonskaja tegelane jälgib seaduste täitmist ja karistab kurjategijaid. Poklonskaja valimist mängu peaossa põhjendasid arvutimehed tema kena välimuse, kindla iseloomu ja kõrge moraaliga.

Siiski on see arvutimäng teistest samasugustest mõnevõrra erinev, sest vene kaunitari pärast kavatsetakse mängust eemaldada vägivald, veri, perverssused ja labasused ning muuta see huvitavamaks ja õpetlikumaks. Vene stuudio TyanDevelopers on lubanud, et mäng tööpealkirjaga "Grand Theft Crimea" jõuab huvilisteni umbes nelja kuu pärast ja on kõigile tasuta.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee