Eesti uudised

Autorollo juhatuse liige kohtus: "Tankist? Ma võin lendur ka olla!" (32)

Teet Teder, 5. aprill 2014, 08:00
TURISTID: Vandeadvokaadid Urmas Ustav (vasakul) ja Olavi-Jüri Luik tulid istungile nagu reisisellid, suured kohvrid matrejale täis... Meeste selja taga Autorolloga seotud ettevõtte Renaldo Invest juhatuse endise liikme Argo Hollo igivana taevasinine Mercedes. Foto: LAURA LANTS
"Tere, lepingule allkiri, ja head aega!" Nii kirjeldab Autorolloga seotud ettevõtte Renaldo Invest juhatuse endine liige Argo Hollo oma tööd. Kohtus tunnistas ta, et oli tankist ja täitis pimesi Siim Roode korraldusi.

Juba varem on ajakirjanduses väidetud, et Argo Hollo oli sagedasti seotud ettevõtetega, mida olevat kasutatud kummalise varjundiga tehinguteks. Sellest hoolimata oli ta eile enne keskkonnaminister Keit Pentus-Rosimannuse isale kuulunud Autorollo pankrotimenetluse kohtuistungit heas tujus ja kiitis päevapiltnikele, et tal on kodus Indiast toodud peente tikanditega siidkuub, mille võib paremate piltide saamiseks selga tõmmata. Päevamuredest oli tal suurim see, kas kohtumaja ette pargitud igivana taevasinine Mercedes ikka läheb pärast kohtule ütluste andmist käi-

ma või peab lükkama. See, kas kõik võlausaldajad põhjalastud Autorollost oma raha kätte saavad, talle muret ei teinud.

Samal teemal

Mina polnud aju!

"Siim Roode palus juhatusse kuuluda. Miks täpselt, ei mäleta. Vahel on vaja inimesi, kui ei soovita ise juhatuses olla," seletas Hollo, kuidas ta Renaldo Investi juhatusse sattus. Seda, kellele firma kuulus ja millega tegeles, väitis Hollo mitte teadvat. Tema oli ainult juhatuses ja tegi seda, mida Roode talle ütles.

Näiteks, kui oli vaja millelegi alla kirjutada, siis ilmus ta määratud ajaks notari juurde, kuulas kohustuslikus korras lepingu sisu ära ja kirjutas alla. Nii müüdi ka Autorollo osa tütarfirmast AutoHills Renaldo Investile. Kohtule ütles Hollo, et tema tehingu sisu ei teadnud ja tavaliselt nägi tehingu teist osapoolt esimest korda notari juures. "Ma ei olnud selle protsessi aju," kinnitas Hollo kohtule ja selgitas, et aju oli Roode.

Kuigi Hollo nimele oli pangast Renaldo Investi tarbeks tehtud PIN-kalkulaator, ei teinud ülekandeid Hollo ise, vaid Siim Roode tema paroolidega.

Renaldo Investi juhatuse teine liige oli Roode kauaaegne tuttav Martin Sillandi. Tema allkirja kannab notariaalne pandileping, millega Autorollo pantis võlakohustuse täitmise tagamiseks osaluse AutoHillsis Renaldo Investile. Temagi tunnistas, et täitis juhatuse liikmena ettevõtte omanike Roode ja tema endise kolleegi Kaimo Räppo juhiseid. Lepingutingimustes Sillandi oma sõnul läbirääkimisi ei pidanud. Nägi ainult lepingut, millel teise osapoole allkiri juba all, ja lisas enda oma.

Ei mäleta suurt midagi

Juhatuse liikme staatusest sai Sillandi lahti põhjusel, et ta ei olnud väga koostööaldis. "Tahtsin liiga palju teada iga paberi kohta, millele ma alla kirjutasin, ja see ei meeldinud Roodele ja Räppole," seletas ta.

Kui kohtuistungil kuulati kahe tankisti ütlusi kaks tundi, siis vandeadvokaat Roodele kulus ühe kümneminutilise vaheajaga pisut üle nelja tunni. Enamasti olid aga Roodel selle nelja aasta taguse aja kohta mälulüngad. Eriti närviliseks muutus ta, kui hageja küsimused puudutasid detailsemalt pangaülekandeid, nimesid, e-kirju ja taustu. "Teil ei ole mõtet arutleda raha liikumise üle, ma ei mäleta seda," oli Roode vastus.

Siiski mäletas ta täpselt, et ta polnud Autorollo varidirektor ja Renaldo Investi pole ta kunagi esindanud. Samas olid kaks ettevõtet niivõrd põimunud, et isegi pangas peeti Roodet Renaldo Investi esindajaks.

Kuigi Roode selgitas, et tema oli Autorollole ja Väino Pentusele vaid õigusalane nõustaja, siis on imelik, et ta ei saanud Pentuselt kordagi tasu. Vastupidi, Roode võttis enda õlule mitmed kulud. Ehkki Roode seletas, et see on tavaline, kui esindaja kliendi kulud ise kannab, ei saanud kohus aru, "miks see klient Roodele nii kallis on".

Autorollo kohtuistung

Autorollo on keskkonnaminister Keit Pentus-Rosimannuse isale kuuluv ettevõte, mis läks 2011. aasta kevadel pankrotti. Kuna leiti tõendeid, et ettevõte tehti võlausaldajate ülekavaldamiseks enne varatuks, algas Harju maakohtus kohtuprotsess.

Autorollo pankrotitoimkond esitas ligi 580 000 euro suuruse tsiviilhagi keskkonnaminister Keit Pentus-Rosimannuse, riigikogulase Rain Rosimannuse, advokaat Siim Roode, talle kuuluva firma Roode & Partnerid ja MAQS Law Firm Advokaadibüroo vastu.

Kohtuprotsessiga on seotud ka minister Keit Pentus-Rosimannus, sest leiti, et üks ülekanneteks kasutatud arvuti oli tema kasutuses, kui sellelt tehti ülekandeid ajal, mil Autorollo juhatuse endine liige Väino Pentus viibis haiglaravil. Autorollo internetipangas tehti ülekandeid viielt IP-aadressilt, millest kaks olid riigikogu omad. Minister ise on igasugust seost isa firma tegevusega eitanud.

TURISTID: Vandeadvokaadid Urmas Ustav (vasakul) ja Olavi-Jüri Luik tulid istungile nagu reisisellid, suured kohvrid matrejale täis... Meeste selja taga Autorolloga seotud ettevõtte Renaldo Invest juhatuse endise liikme Argo Hollo igivana taevasinine Mercedes. LAURA LANTS

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee